Poslední a tedy pátá nová loď se jménem Stuttgart bude od soboty 21. dubna 2012 brázdit po Brněnské přehradě.

Křtu lodi se ten den zúčastní primátoři obou partnerských měst Brna a Stuttgartu Roman Onderka a jeho německý protějšek Wolfgang Schuster. Přítomni budou dále generální ředitel DPMB, a.s., Miloš Havránek a opat kláštera na Starém Brně Lukáš Evžen Martinec. Výše jmenovaní podepíší pamětní listy, které budou zapečetěny a zarolovány do ozdobných lahví. Tyto lahve budou sloužit jednak jako upomínka pro představitele obou měst, avšak jedna z nich bude součástí soutěže pro širokou veřejnost, neboť láhev bude s pamětním listem a vzkazem pro nálezce vhozena do vody a ten, kdo ji najde, bude mít nejen pěkný suvenýr, ale zároveň od dopravního podniku získá poukaz na plavbu pro celou rodinu.

„Obnova lodního parku byla náročná, ale pro Brno nesmírně důležitá, neboť lodní doprava má na přehradě již opravdu dlouhodobou historii a jsem nesmírně rád, že zde máme nové a funkční lodě, které mají ekologický provoz a jsou hlavní atrakcí letních dnů na přehradě,“ řekl primátor města Brna Roman Onderka.

Obnova lodní flotily začala v roce 2010. V letošním roce jsou uvedeny do provozu lodě Dallas a Stuttgart, dále Utrecht a Vídeň (2011) a Lipsko (2010). Flotilu pěti nových lodí doplňuje jednopalubová loď Brno postavená v roce 1949. Nové lodě jsou bezbariérové včetně WC, oproti starším lodím je provoz také tišší. V dubnu byl na kapitánské můstky všech tří nových lodí nainstalován fotovoltaický systém, který tvoří šest panelů. Systém je určen pro provoz spotřebičů na palubě lodi, například klimatizace kapitánského můstku. Špičkový výkon systému je 1,2 kW, za slunečného počasí pokrývá přibližně 5 % celkové spotřeby energie lodi.

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..