Panama – Panamský průplav byl od středy kvůli špatnému počasí a vydatnému dešti na několik hodin uzavřen, dnes je však již opět v provozu. Je to poprvé po 21 letech, co tato spojnice mezi Atlantikem a Pacifikem nefungovala. Průplavem ročně propluje až 14 000 lodí, denně zhruba 38. Uzavření průplavu by mělo mít jen minimální dopad na lodní obchod.

Podle panamského prezidenta Ricarda Martinelliho jde o první případ v téměř stoleté historii kanálu, kdy v něm musel být přerušen provoz kvůli nepřízni počasí. Déšť totiž omezil viditelnost natolik, že bylo ztíženo především vplouvání do plavebních komor. Naposledy byl průplav, jímž prochází kolem pěti procent světové obchodní námořní přepravy, uzavřen 20. prosince 1989, v den invaze amerických jednotek. Ty svrhly tehdejšího panamského prezidenta, diktátora Manuela Noriegu.

Přívalové lijáky sužují Panamu již řadu dnů. Záplavy způsobily těžké materiální škody v této středoamerické republice a vyžádaly si nejméně osm lidských životů. Kvůli sesuvům půdy musela být uzavřena i silnice kopírující průplav, která spojuje hlavní město Panamá na tichomořském pobřeží s městem Colón na pobřeží Atlantského oceánu.

Panamský průplav byl otevřen v roce 1914. Jeho délka čítá více než 80 kilometrů a šířka je 150 až 305 metrů.

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..