Se staronovým nápadem vyrukovali otrokoviční radní. Chtěli by do dvou let zprovoznit další část Baťova plavebního kanálu, a to takzvaný bělovský úsek, který by lodní dopravou propojil Otrokovice s Kroměříží

O rozvoj známé vodní cesty usiluje dobrovolný svazek obcí Sdružení obcí pro rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě. Jednou z jeho priorit je právě prodloužení kanálu směrem na sever.

Od jezu u Bělova, kde by měla vzniknout nová plavební komora, by tak pluly lodě až do Kroměříže.

Přípravu projektu už dlouhou dobu doprovázejí komplikace, zejména pak s pozemky v okolí jezu.

„Dění kolem příprav sledujeme a podnikáme kroky k tomu, abychom napomohli prodloužení vodní cesty. Výsledkem je například posun při řešení pozemkových poměrů. Po osobní schůzce jsme se s majitelem dohodli,“ přiblížil starosta Budek, konkrétnější však nebyl.

Problémem mohou být ovšem hlasy z odboru životního prostředí otrokovické radnice. Podle informací Deníku není stanovisko odboru příliš přívětivé.

„Co si já vybavuji, tak to nebylo úplné neodsouhlasení. Byly k tomu nějaké výtky, mezi které patřilo například ovlivnění výšky vodní hladiny. Klasické koordinované stanovisko jsme ale každopádně nevydávali, takže je ještě vše otevřeno,“ osvětlil spekulace Lukáš Zeman z oddělení vodního hospodářství. Situace se tak bude zřejmě ještě dolaďovat.

„Ze strany města Otrokovice mohu říci, že v lednu 2010 i v srpnu 2010 vydalo k věcem okolo bělovského jezu souhlasné stanovisko s ohledem na životní prostředí v obou případech,“ ubezpečila mluvčí města Lenka Krupková.

Další překvapivou novinkou, která má danou oblast v budoucnu ovlivnit, má být podle starosty Budka i možná dostavba vodní elektrárny.

„Od starosty Bělova jsem dostal při jednání o jezu informaci, že podíly na objektu vodní elektrárny skoupila společnost z Prahy, která má zájem elektrárnu dostavět. Ta by tak mohla stát za tři až pět let,“ přiblížil starosta.

Jaká bude budoucnost zamýšleného projektu rozšíření Baťova kanálu, se rozhodne v dalším kroku, kterým bude prosincové otrokovické zastupitelstvo.

Dříve zmiňované sdružení obcí vyjádřilo návrhu svou podporu, ke které se nyní přidává i rada města, která zastupitelům projekt doporučuje schválit.
Rozhodnutí zastupitelstva poté poslouží jako argument a prokázání veřejného zájmu Ředitelství vodních cest ČR.

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..