ADMIRAL GRAF SPEE

Těžký křižník třídy Deutschland ukončil svoji poslední plavbu 19. prosince 1939. Předtím se však stal postrachem spojeneckých plavidel v Atlantiku.

Následkem omezení německé výzbroje po 1. světové válce byl vývoj zcela nové třídy bitevních lodí. Němci začali vyrábět tzv.Panzerschiffe – pancéřové lodě. Šlo o novou třídu plavidel, které měly silnější výzbroj než křižník a rychlost větší než bitevní loď. Britové je posměšně nazývali kapesní bitevní lodě. GRAF SPEE byl poslední vyrobenou lodí této třídy, po DEUTSCHLAND a ADMIRÁL SCHEER. Loď byla postavena ve Wilhelmshavenu a přijata do služby 6. ledna 1936. Při konstrukci byly použity nejmodernější materiály a technologie, trup lodi byl svařovaný a její pohon zajišťovalo osm dieselových devítiválcových dvoutaktních motorů s výkonem 41 748 kW, pohánějící dva šrouby o průměru 3,82 m. Délka lodi byla 186 metrů a šířka 21,7 metrů. Váha GRAFA SPEE byla 16 200 tun.Výzbroj tvořilo 6 děl ráže 28 cm, které vystřelovaly 330 kilogramové granáty až do vzdálenosti 27 km. Dále byla loď vybavena 8 děly ráže 15 cm , 18 protiletadlovými kanony a dvěma čtyrhlavňovými torpédomety. Na palubě byla dvě letadla Arado AR 196. Posádku tvořilo 970 námořníků a 30 důstojníků.

ADMIRÁL GRAF SPEE se stal vlajkovou lodí Kriegsmarine. Podílel se na blokádě Španělska během občanské války. Od 21.srpna 1939 se loď pohybovala v jižním Atlantiku. V průběhu obchodní války potopil GRAF SPEE 9 obchodních lodí, celkem 50089 BRT.

Britové na korzárskou loď uspořádali hon, kterého se zúčastnily desítky plavidel. 13. prosince 1939 objevily křižníky Ajax, Exeter a Achilles německou bitevní loď u východního uruguayského pobřeží. GRAF SPEE soustředil palbu na lehký křižník Exeter a těžce ho poškodil.

Německá loď byla poškozená dotíráním ostatních britských plavidel, které chtěly umožnit Exeteru odpoutání. GRAF SPEE ztratil 36 mužů posádky, 59 bylo zraněno. V této situaci chtěl kapitán Hans Langsdorff využít přístavu v Montevideu k opravě lodě a vrátit se zpět na volné moře. 17.12. ale kapitán dostal falešné zprávy o koncentraci britských sil a po dohodě s Berlínem se rozhodl evakuovat posádku do Argentiny a loď potopit a 19. prosince v 19:56 odpálil na palubě zbývající munici. Sám se zastřelil 20.12.1939.Vrak lodě ADMIRÁL GRAF SPEE dosedl na bahnité dno v deltě Rio de la Plata dno v osmimetrové hloubce.horst

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..