Nuku’alofa (Tonga) 20. dubna (ČTK)

Čtyřčlenná posádka malé plachetnice zvedla plachty a pokusí se zopakovat plavbu kapitána Williama Bligha a jeho osmnáctičlenné posádky. Osmadvacátého dubna to bude 221 let, co je vzbouřenci z Bounty vyhodili u Tongy na čtrnáctimetrový člun a ponechali osudu. Bligh byl ale výborný námořník a za sedm týdnů se svými muži doplul na Timor.

Živili se jenom ulovenými rybami a chycenými ptáky a pili dešťovou vodu. Výkon, jehož dosáhli bez map a kompasu, je zachycen v románech, básních i několika filmových zpracováních Vzpoury na lodi Bounty s hollywoodskými legendami jako Clark Gable a Marlon Brando.

Novodobí dobrodruzi se na cestu vydávají dobrovolně na dvoustěžňové plachetnici Talisker Bounty a také oni chtějí trasu dlouhou 7000 kilometrů překonat za sedm týdnů. V týmu Australana Dona McIntyra je námořník se zkušeností z Antarktidy a rovněž Australan David Bryce, hongkongský podnikatel David Wilkinson a osmnáctiletý Brit Christopher Wilde.

Právě 28. dubna chtějí být na místě vzpoury, připomenout si výročí a vydat se napříč Pacifikem na Timor. Hodlají zachovat také Blighovy podmínky, takže i oni poplují bez použití map a s minimem jídla i vody. Jejich loď je postavená podle člunů, jaké používali velrybáři v 18. století.

McIntyre má za sebou různá dobrodružství, ale něco podobného podniká poprvé. Na palubě bude záchranný materiál, protože jeho cílem není nijak posádku ohrozit. Bude tam navigace GPS, mapy, svítidla i zásoba potravin, ale budou zamčeny v bedně a pokud to nebude nezbytné, posádka je nepoužije. Cílem je zopakovat co nejvěrněji Blighův zážitek.

K „povoleným“ zásobám potravin patří 67 kilogramů lodních sucharů, sedm kilogramů vepřového masa, necelých sedm litrů rumu, šest lahví vína a 106 litrů vody.

Trasa vede z Tongy na západ k Fidži a Vanuatu, k ostrovu Restoration u australského Queenslandu a Torresovým průlivem pak dál směrem na západ k Timoru.

Vzbouřenci vedení Fletcherem Christianem nakonec roku 1790 dorazili na Pitcairnův ostrov, kde Bounty spálili a potopili, aby zahladili stopy. Asi 50 jejich potomků na tomto odlehlém území, vzdáleném přes 5000 kilometrů východně od Nového Zélandu dodnes žije. Je to poslední britská tichomořská kolonie.

sva dr

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..