Největším plavidlem pro přepravu turistů v České republice by se měl stát obří katamarán, jenž by měl brázdit Vranovskou přehradu nedaleko Znojma. Bude přes 30 metrů dlouhý a pojme bezmála 300 pasažérů. Na vodu by mohl být spuštěn nejdříve v roce 2010, řekl ČTK provozovatel lodní dopravy na Vranově Dalibor Dufek.

Na vodních plochách v Čechách a na Moravě katamarány nejsou. Zájemci se na nich mohou projet na Slovensku, kde je v provozu pět těchto plavidel. Každé z nich je ale určeno jen pro 50 lidí. Velké katamarány mohou znát lidé především z Chorvatska.

Katamarán je loď tvořená dvěma mohutnými plováky, které jsou propojeny. V tomto místě je pak vlastní krytá paluba. Vranovské plavidlo bude dvakrát větší než lodě plavící se například po Brněnské přehradě. Jeho stavba přijde na asi 20 milionů korun.

Část investic na projekt chce Dufek získat z dotací Evropské unie. Pokud vše vyjde, začne stavba plavidla koncem příštího roku v dílnách na Brněnsku. Katamarán bude vyroben ve třech částech, které budou převezeny na Vranovskou přehradu a tam smontovány.

Nádrž již nyní brázdí lodě Viktorie a Valentýna, které letos přepravily 53.000 turistů, tedy o 3000 lidí méně než loni. Pokles přepravených osob zavinilo podle lodníků nepříznivé počasí.

Jméno pro katamarán není zatím vybráno. Patrně bude opět ženské a bude začínat na písmeno V. Plavidlo poslouží nejen k hromadným výletům, ale i plavbám se živou hudbou spojenou s ochutnávkou vín a dalšími společenskými akcemi.

„Když jsme plánovali, jaké plavidlo postavíme, dali jsme přednost katamaránu před lodí. Počítáme s tím, že se díky své podobě stane plavidlo velkou atrakcí,“ dodal Dufek.

Vladimír Klepáč mka

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..