Jak začít s astronavigací ?

Při vyslovení slova sextant se mnohým vybaví doba, kdy Kryštof Kolumbus objevoval Ameriku. Málo kdo si uvědomí, že GPS je velmi mladé zařízení a že sextant byl prakticky jedinou pomůckou k určování polohy na moři ještě před několika málo lety.

Princip určení polohy podle okamžitého postavení nebeských těles (Slunce, Měsíce nebo hvězd) se zakládá na promítnutí sférického, tzv. nautického trojúhelníku (s vrcholy: nebeský pól, zenit, nebeské těleso) na povrch Země. Z výšky nebeských těles, např. spodního okraje Slunce, nad obzorem a z úhlového rozdílu k 90° se vypočte zeměpisná šířka a to nejlépe v době jejich kulminace, kdy všechny vrcholy nautického trojúhelníku leží v jedné linii – poledníku daného místa. Při výpočtu je třeba brát v úvahu kladnou nebo zápornou denní deklinaci příslušného nebeského tělesa (od roku 1766 na stránkách Nautical Almanach). Druhou souřadnicí je zeměpisná délka, jež se vypočítává z rozdílu světového greenwichského času a středního času v daném místě, jímž prochází poledník na západ nebo na východ. Její určení bylo možné už v 18. století po zavedení spolehlivého měření času. Průsečík zeměpisné šířky a délky na námořní mapě udává polohu lodi. K astronomické navigaci je zapotřebí kompas, sextant, chronometr, námořní mapa a nautické ročenky a tabulky.

Při pokusu proniknout do tajů astronavigace jsem narazil na dva základní problémy. Prvním problémem je, kde najít astronavigační teorii, druhým problémem je, kde koupit sextant. Obchody v tomto oboru nic použitelného nenabízejí.

Teprve po dlouhém pátrání se mi podařilo najít dva zdroje, kde lze načerpat potřebné znalosti. Tou první je kniha Oldy Karáska Jak (po)řídit loď, kde je podána v přehledné formě a na několika stranách jedna z variant určení plohy. Pro ty, kteří se nechtějí prokousávat teorií sami, doporučuji se přihlásit do kurzů astronavigace u brněnské firmy Avaryacht.

K určení polohy je nezbytný sextant. Po dlouhém pátrání jsem dospěl k poznání, že ve vzdálenosti jednoho tisíce kilometrů od mého bydliště zcela určitě není žádný k dostání. Nakonec jsem ale uspěl. Docela slušný výběr sextantů najdete v brněnské prodejně Avaryachtu. Můžete vybírat hned z několika typů. Od jednoduchých plastových až po velmi přesné kovové.

Pro ty, kteří chtějí proniknout do astronavigace pouze v touze po poznání mám ještě jeden tip. Německá firma Astromedia, která sídlí v Essenu, dodává – mezi spoustou dalších neobvyklých výrobků – také stavebnici kartónového sextantu. Stavebnice sestává ze dvou kartonových výseků o síle 1mm s dvoubarevným potiskem, dvou nerezových zrcadel a slunečního filtru. Při troše šikovnosti se ze stavebnice dá sestavit během deseti minut docela slušný přístroj.

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..