Štrbské Pleso 16. června (ČTK)

Na neznámější tatranské jezero Štrbské pleso dnes znovu vypluly lodičky. Atrakce byla po třicetileté přestávce pokusně obnovena loni, letos bude jízda na lodičkách celou sezonu v řádném provozu. Informovala o tom mluvčí společnosti Tatry Mountain Resorts Katarína Šarafínová.

Počet loděk na jezeře stoupl, cena za jejich půjčení naopak klesla. „Loni bylo na vodě devět lodí, letos jich je 12, cena za půjčení lodě klesla o 15 procent,“ uvedla Šarafínová. Malá loďka pro tři osoby stojí na 45 minut devět eur, větší pro pětici turistů 13 eur, upřesnila Šarafínová. Za příplatek se dá objednat také veslař.

Plavbu na lodičkách na Štrbském plese loni ochránci přírody povolili jen pod podmínkou, že nebude ohrožovat čistotu jezera. Obavy se podle Šarafínové nepotvrdily, i díky zavedení přísných pravidel. Turisté si například na loďky nesmějí vzít jídlo, kterým by mohli krmit ryby nebo vodní ptáky, na každém člunu je také odpadkový koš. Všechny lodě jsou bezmotorové, poháněné jen vesly, turisté by na nich měli také zachovávat ticho.

Štrbské pleso s průzračnou vodou patří mezi nejnavštěvovanější místa Vysokých Tater. Jezero je například pravděpodobně posledním místem na světě, kde žije původní forma lososovité ryby síha marény.

Poprvé se na jezeře loďky objevily pravděpodobně už koncem 19. století, v jezeře se dalo jistou dobu i koupat. V 70. letech minulého století byly plavby na lodičkách na jezeře zakázány kvůli znečišťování plesa. Turisté totiž krmili kachny a ryby a házeli do jezera odpadky.

lcm mik

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..