Slezská Harta (Bruntálsko) 30. března (ČTK)

Na přehradě Slezská Harta na Bruntálsku začne v letošní turistické sezoně jezdit vyhlídková loď. Na březích letos vzniknou tři nová přístaviště v Leskovci nad Moravicí, Roudně a Nové Pláni. Obce v okolí přehrady společně se soukromým investorem chtějí plavbami přilákat do oblasti více turistů. ČTK to sdělil předseda sdružení Mikroregion Slezská Harta a bruntálský místostarosta Václav Mores.

Motorová vyhlídková loď pro deset cestujících bude na hladinu přehrady spuštěna do léta. Vzhledem bude připomínat lodě ze 17. století. Dvacetimetrové plavidlo za sebou potáhne člun pro uložení jízdních kol, uvedla manažerka mikroregionu Kamila Krečmerová.

Loď postaví společnost Misgurnus, která se na turistickém oživení přehrady podílí společně se 13 obcemi na Bruntálsku. Firma, která v lokalitě působí jako developer, také postaví přístaviště pro vyhlídkové plavby i mola, která bude pronajímat například jachtařům.

Na vybudování dvou přístavišť, v Leskovci nad Moravicí a Roudně, které si vyžádají 1,4 milionu korun, chtějí obce získat dotaci od Moravskoslezského kraje ve výši kolem 980.000 korun. Zbývající částku zaplatí samy. O další krajskou dotaci budou žádat na společný projekt, kterým chtějí Slezskou Hartu a její okolí propagovat.

„Ve všech obcích na území mikroregionu chceme vytvořit propojenou síť značek a informačních tabulí o atraktivitách v cestovním ruchu. Mikroregion má množství kulturních, přírodních, sakrálních i technických památek, ale postrádá ucelený a jednotný systém jejich označení,“ dodala Krečmerová. Mikroregion podle ní vydá i nové propagační materiály. Náklady na tento projekt budou nejvýše dva miliony korun.

Od května do října budou moci turisté využívat také aktuální informace o Slezské Hartě prostřednictvím televizního pořadu Panorama, do něhož byla přehrada nově zařazena. Kamera bude umístěna na hrázi a přehradu bude snímat v zorném poli 180 stupňů.

Slezská Harta, kterou spravuje státní podnik Povodí Odry, je nejmladší a nejmodernější přehradou v České republice, současně je největší moravskou přehradou. Byla vybudována za více než dvě miliardy korun v roce 1997. V prvních deseti letech provozu se osvědčila jako zásobárna pitné vody i ochranná hráz proti povodním. Od roku 2007 je cílem nejen přilehlých obcí udělat z ní turisticky využívané „moravskoslezské Lipno“.

Hana Halfarová hj

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..