Lipno nad Vltavou (Českokrumlovsko) — Hladinu lipenského jezera budou letos brázdit namísto dvou tři lodě společnosti Rosenberger Lipno-Line.

Dosavadní dvě budou asi po dvaceti letech křižovat hladinu jako linková doprava, třetí — výletní loď Adalbert Stifter bude k dispozici na vyhlídkové plavby. Křest lodi bude 2. června, řekl ČTK jednatel společnosti Lucas Dorn.

„Nová loď Adalbert Stifter spojí obce Horní Planá a Lipno a bude provádět okružní plavby. Dosavadní lodě Vltava a Lipno spojí oba vltavské břehy a tím také regiony Mühlviertel a jižní Čechy, zvláště pro cyklisty,“ uvedl Dorn. Loď má přinést nové impulsy v rozvoji turistiky v obcích s přístavišti. Cestující si budou moci vychutnat na okružní jízdě podmanivou krajinu, mohou si loď také pronajmout na oslavy a akce ve velkém stylu. Konat se na ní budou koncerty, taneční večery, nastínil.

Po mnoha letech se na Lipně opět rozjede pravidelná (linková) lodní doprava, kterou budou provozovat především současné dvě lodi. Plout budou po trase z přístaviště Lipno nad Vltavou do Přední Výtoně, Frymburku, Kyselova, Dolní Vltavice, Černé v Pošumaví a Horní Plané. Dosud pravý a levý břeh Lipna spojují tři přívozy, a to mezi Horní Planou a Bližší Lhotou, mezi Dolní Vltavicí a Kyselovem a mezi Frymburkem a Frýdavou. Na linkové dopravě bude stát základní jízdné 55 korun, přeprava kola pak 15 korun. Například na vyhlídkové trase trvající hodinu a půl s Adalbertem Stifterem stojí lodní lístek 260 korun. Sezona by podle počasí měla začít 20. dubna, hlavní trvá od 15. června do 15. září.

Nová loď společnosti Rosenberger Stifter má kapacitu až 250 osob, je 32 metrů dlouhá a široká skoro šest metrů, vysoká téměř sedm metrů. Má horní sluneční palubu. K dispozici bude restaurace. Váží 85 tun. Podle plánu by měla být na vodu spuštěna ve Frýdavě 20. dubna, kotvit bude v přístavu Lipno nad Vltavou. Loď Adalbert Stifter, pojmenovaná po šumavském spisovateli a malíři, dosud nesla jméno Marksburg, před tím Udine. Vyrobena byla v roce 1967 v loděnici v německém Koblenci. Podle kapitána Roberta Míky je v bezvadném stavu. Majitel Lucas Dorn ji koupil za zhruba 400 000 eur (asi 10 mil. Kč). Další miliony musí vynaložit za úpravy lodě a přístavišť a také za nákladnou přepravu lodě z Německa do rakouského Lince a následně na Lipno.

Závěrečná etapa přeprava lodi do Čech začne 17. dubna naložením lodě v Linci na speciální podvalník. Zhruba ve 22.00 by měl transport vyrazit směrem na Bad Leonfelden a hraniční přechod Guglwald. Přeprava rozměrného nákladu, jež se připravovala osm měsíců, si vyžádá třeba dočasné odstranění dopravních značek, semaforů, kabelů i ořezání větví stromů. Uzavření silnice a přívozu. Potrvá tři dny, sunout se bude průměrnou rychlostí šest až osm kilometrů v hodině, v zatáčkách po centimetrech. Někde se budou na krajnice klást ocelové pláty. Dvě lodě loni na Lipnu přepravily 30 000 pasažérů, při ne zrovna ideálním počasí. Podle Dorna třeba v roce 1985 tři lodě na Lipně svezly skoro 110 000 lidí, a to pouze při levém břehu, když pravý byl tabu. Provozování lodí podle jednatele Jiřího Broma je prý spíše srdeční záležitostí, o návratnosti investice do nové lodi se příliš mluvit nedá.

Jaroslava Mikešová

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..