Po měsíční odstávce začalo opět fungovat na labské vodní cestě pět rekonstruovaných plavebních komor v Nymburku, Kostomlátkách, Hradištku, Poděbradech a Kostelci. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Ředitelství vodních cest ČR Václav Straka. Cílem opravy bylo zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti jejich provozu, a tím celé vodní cesty.

Plavební komory v Nymburku a nedalekých Kostomlátkách ještě čeká druhá etapa rekonstrukce na podzim příštího roku. Během letošní první etapy byl vytvořen nový povrch jedné strany komory z betonových panelů, jež prodlouží životnost komor a zmenší plochy průsaků.

Komory budou ještě dovybaveny úvaznými prvky a žebříky splňujícími současné nároky plavby. Odrazné trámce pak ochrání hladké zdi před poškozením plavidly. Zároveň bude provedena modernizace elektroinstalace a řídicího systému. Celková investice na každé z obou plavebních komor dosáhne 49,3 milionu korun a bude z 85 procent spolufinancována z Evropského regionálního rozvojového fondu prostřednictvím Operačního programu Doprava.

Plavební komora v Hradištku prošla první etapou rekonstrukce už loni, letos bude její oprava dokončena. Hlavní práce byly provedeny v říjnové odstávce a po dnešním zprovoznění komory budou dělány pouze poslední úpravy, které už neovlivní její provoz. Náklady byly 47 milionů korun a financoval je Státní fond dopravní infrastruktury.

Plavební komory v Kostelci a Poděbradech dostaly při modernizaci nové ovládací prvky. Byly kompletně rekonstruovány hydraulické pohony vrat a uzávěrů. Celkové náklady dosáhly 11,2 milionu korun, platil je Státní fond dopravní infrastruktury.

mtj snm

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..