Sydney 13. listopadu (ČTK) – Dva mladí Australané dnes zahájili plavbu na dvoumístném kajaku přes Tasmanovo moře. Do Vánoc by chtěli překonat 2200 kilometrů, které dělí Sydney a Auckland. Pokud uspějí, budou prvními kajakáři, kteří dopádlovali z Austrálie na Nový Zéland, píše server BBC News.

„Hlavně to děláme kvůli dobrodružství samému,“ vyprávěl o motivaci k cestě jeden z kajakářů Justin Jones. „Každý má v sobě kousek dobrodruha a my se jím prostě necháme vést. Byl by zločin neudělat to,“ dodal. Přiznal však také, že se společně s Jamesem Castrissionem chtějí zapsat do dějin. „To byl další důvod – podobná expedice vypadá jako neuskutečnitelná,“ říká.

Oba Australané se připravovali na cestu pět let. Jejich speciální kajak je vybavený solárními panely, satelitní navigací a sledovacím zařízením, které každých šest minut hlásí polohu plavidla. Kajak by měl podle Jonese díky speciální konstrukci obstát i proti vlnám vysokým až 12 metrů.

Plavba přes Tasmanovo moře je velmi nebezpečná kvůli zdejšímu nevyzpytatelnému počasí. Naposledy se ze Sydney do Aucklandu pokusil letos v únoru doplout devětatřicetiletý Australan Andrew McAuley, ale spadl ze svého kajaku asi 65 kilometrů od novozélandského pobřeží. Jeho tělo se nikdy nepodařilo najít.

str mka

Napsal admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..