Sydney 13. listopadu (ČTK) – Dva mladí Australané dnes zahájili plavbu na dvoumístném kajaku přes Tasmanovo moře. Do Vánoc by chtěli překonat 2200 kilometrů, které dělí Sydney a Auckland. Pokud uspějí, budou prvními kajakáři, kteří dopádlovali z Austrálie na Nový Zéland, píše server BBC News.

„Hlavně to děláme kvůli dobrodružství samému,“ vyprávěl o motivaci k cestě jeden z kajakářů Justin Jones. „Každý má v sobě kousek dobrodruha a my se jím prostě necháme vést. Byl by zločin neudělat to,“ dodal. Přiznal však také, že se společně s Jamesem Castrissionem chtějí zapsat do dějin. „To byl další důvod – podobná expedice vypadá jako neuskutečnitelná,“ říká.

Oba Australané se připravovali na cestu pět let. Jejich speciální kajak je vybavený solárními panely, satelitní navigací a sledovacím zařízením, které každých šest minut hlásí polohu plavidla. Kajak by měl podle Jonese díky speciální konstrukci obstát i proti vlnám vysokým až 12 metrů.

Plavba přes Tasmanovo moře je velmi nebezpečná kvůli zdejšímu nevyzpytatelnému počasí. Naposledy se ze Sydney do Aucklandu pokusil letos v únoru doplout devětatřicetiletý Australan Andrew McAuley, ale spadl ze svého kajaku asi 65 kilometrů od novozélandského pobřeží. Jeho tělo se nikdy nepodařilo najít.

str mka

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..