Uherské Hradiště 30. dubna (ČTK)

Na Baťově kanálu začala slavnostním otevřením nového přístaviště v Uherském Hradišti letošní plavební sezona. Unikátní vodní cesta, která prochází napříč Zlínským a Jihomoravským krajem, nabízí v letošní sezoně turistům kromě rozšíření možnosti kotvení výletních i menších motorových lodí a hausbótů i nedávno otevřenou 80 kilometrů dlouhou cyklostezku vedoucí podél kanálu z Kroměříže až do Hodonína. Návštěvníky čeká také řada doprovodných akcí.

„Nové přístaviště rekreační plavby na Moravním nábřeží a s ním spojené zahájení plavební sezóny na Baťově kanále přinese nejen výletní plavbu, ale stane se novou, netradiční vstupní branou do královského města,“ uvedl starosta Uherského Hradiště Libor Karásek. Nové přístaviště se nachází na levém břehu řeky Moravy v těsné blízkosti centra města a památkové zóny. Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) jej vybudovalo za 10,3 milionu korun.

Kromě uherskohradišťského přístaviště otevře ŘVC v neděli také nové přístaviště Napajedla – Pahrbek. „Obě tato přístaviště byla vybudována jako bezbariérová a přidala se tak k celé řadě dalších, díky nimž se stal Baťův kanál vyhledávanou turistickou destinací, ve které je možno netradičně k přepravě využít ať už linkovou osobní lodní dopravu nebo zapůjčené malé motorové lodě či hausbóty,“ řekl ČTK mluvčí ŘVC Václav Straka.

Dodal, že v uplynulých letech organizace na této vodní cestě vybudovala 11 přístavišť celkem za 56,2 milionu Kč. „V současnosti je na celém Baťově kanálu 17 přístavišť a přístavů, z toho jeden na území Slovenska, a dalších pět je na řece Moravě (z toho také jeden na Slovensku), mimo souvislou vodní cestu,“ doplnil Straka s tím, že ŘVC připravuje výstavbu dalších přístavišť ve Spytihněvi na Zlínsku a v Sudoměřicích na Hodonínsku a stání pro lodě ve Strážnici na Hodonínsku. Práce by mohly začít letos na podzim po skončení sezony.

Letošní novinkou pro turisty bude možnost rezervace hausbótů přes internet. „Od začátku června zprovozníme on-line rezervační systém na webu www.vychodni-morava.cz. Umožní lidem rychlou orientaci, jestli je v jimi zvoleném termínu hausbót volný, a celkově velmi zjednoduší komunikaci s provozovatelem,“ uvedla ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Dana Daňová. V přístavištích si lze půjčit asi 30 různě velkých obytných lodí.

Lidé také mohou využít pravidelných plaveb pro in-line bruslaře a rekreační cyklisty, kteří mohou plout na lodi a zpátky jet po cyklostezce nebo naopak. Z doprovodných akcí patří k nejzajímavějším první Veletrh lodí, který v polovině května představí velkou část lodního parku na Baťově kanálu, Slavnost vodního království v Hodoníně, jízda Dračích lodí nebo Divadlo na vodě – putovní turné Divadla v 7 a půl, které o prázdninách bude hrát v několika přístavech.

Baťův kanál patří do pětice nejnavštěvovanějších turistických cílů na východní Moravě. Loni zaznamenal nejúspěšnější sezonu v historii, kdy se po něm svezlo 70.000 turistů. Tato unikátní vodní cesta zčásti vedená po řece Moravě a zčásti umělými koryty byla původně z popudu firmy Baťa budována pro přepravu hnědého uhlí ve 30. letech 20. století. Dnes slouží výhradně pro turistiku.

jav snm

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..