Londýn 14. ledna (ČTK) – Britský jachtař, který se vážně zranil na své sólové pouti přes Atlantik, volal satelitním telefonem do své oblíbené hospůdky na jihu Anglie, aby mu přivolali pomoc. O případu dnes informovaly britské noviny.

Jednašedesátiletý Alan Thompson byl asi 960 kilometrů od Bermud, když na své nové jedenáctimetrové jachtě uklouzl a po pádu na palubě si bolestivě zranil pánev. Ale než by vyslal signál SOS, vytočil na svém satelitním telefonu radši číslo své oblíbené hospůdky Bull’s Head ve Fishbourne nedaleko anglického přístavu Southampton.

„Ano, volal nám, že má potíže, že upadl,“ řekl list The Guardian dvaašedesátiletý hostinský Roger Pocock. „Bylo jasné, že má velké bolesti. Nevím, proč nevolal signál SOS, ale podle všeho nechtěl dělat velký povyk.“

Pocock zavolal pobřežní hlídku ve Falmouthu na jihozápadě Anglie, která koordinovala záchranářskou operaci s americkou pobřežní službou a ropným tankerem, který byl vzdálen asi pět hodin plavby od jachty.

Brit, jehož jachta nebyla pojištěna, v první chvíli nechtěl loď opustit. „Byl rozrušen ze skutečnosti, že by měl loď opustit a nechat ji svému osudu,“ řekl mluvčí pobřežní služby ve Falmouthu. „Řekli jsme mu, že musí z lodě, že na ní ho nemůžeme ošetřit. Nakonec souhlasil, že to tak pro něj bude nejlepší,“ cituje záchranáře The Daily Telegraph.

Thompson loď koupil z druhé ruky od dealera na Floridě za 55.000 dolarů (téměř milion korun), řekl Pocock s tím, že jeho kamarád byl velmi zkušený námořník, který svého času provozoval jachtařskou školu.

Thompson už předtím dvakrát přeplul Atlantik, ale bylo to už asi před dvaceti lety a s posádkou. Na Floridě se snažil najmout lidi, aby se s ním plavili zpět do Anglie, ale když se mu to nepodařilo, vydal se na cestu sám.

Pokud se opuštěná jachta nepotopí, mohla by podle mluvčího americké pobřežní stráže směřovat k americkému pobřeží. Pokud by se ale dostala do dosahu Golfského proudu, silný proud by ji mohl nasměrovat tak, že by nakonec mohla skončit někde v dosahu Britských ostrovů.

jf k

Napsal admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..