Lipno nad Vltavou (Českokrumlovsko) – Lipenské jezero má předpoklady k tomu, aby mohlo hostit některé olympijské disciplíny. Pokud Česká republika uspořádá olympijské hry, může se na Lipně závodit v jachtingu, jsou zde i dobré podmínky pro dálkové plavání a v korytě pod hrází třeba i pro závody na divoké vodě. Ze všech míst v regionech, jichž by se mohla olympiáda týkat, je Lipno už nyní nejlépe připravené. Zástupci organizátorů, kraje i Prahy to dnes řekli novinářům v Lipně nad Vltavou po zasedání Komise rady hlavního města Prahy pro přípravu kandidatury na OH.

Parametry přehrady i již existující zázemí pro sportovce, ubytovací kapacity i nabídka služeb jsou na Lipensku vyhovující. „Objel jsem celou Českou republiku a troufnu si tvrdit, že olympijský projekt tak, jak je připraven v jižních Čechách, je nejsofistikovanější ze všech českých a moravských regionů. Jihočešš jsou nejdál, uchopili olympiádu jako šanci a příležitost,“ uvedl primátor Prahy Pavel Bém, podle něhož by olympiáda přinesla regionům zisk i další rozvoj.

Pro závody v jachtingu je vodní plocha Lipna dostatečně velká a vyhovuje i ostatním požadavkům. Důležité je, že vhodná sportoviště tu už existují a je zřejmé, že budou sloužit veřejnosti před olympiádou i po ní. „Jsou to rozměry a kapacity, které jsou vyhovující a přijatelné a mohou přivítat jachtařské soutěže bez zásadně významných investic,“ zdůraznil jihočeský hejtman Jan Zahradník.

V olympijské regatě startuje celkem 380 závodníků na zhruba 150 plachetnicích, které pojedou na pěti okruzích o průměru zhruba jeden až dva kilometry. „Ty se do prostoru mezi Kovářovem a Hůrkou zcela bez problémů vejdou. Je to větší prostor než například v Sydney,“ uvedl předseda Českého svazu jachtingu Karel Bauer. Podle něho lze čekat zhruba 1000 sportovců, což neznamená žádnou velkou zátěž pro životní prostředí.

Větrné podmínky na Lipně jsou podle něho srovnatelné s těmi, jaké byly v Atlantě, Sydney či v Aténách, a rozhodně lepší, než jaké lze očekávat v Pekingu. Problém je však nyní zákaz motorových člunů na jezeře, protože v případě, že kandidatura Prahy získá reálné obrysy, budou tu chtít závodníci trénovat a jejich trenéři používají motorové čluny. „To by byla při současné legislativě věc velmi problematická, ale u všech zúčastněných je vůle najít řešení,“ dodal Bauer.

Výhodou je také relativně malá vzdálenost do centra olympijského dění, protože Prahu a Lipno dělí jen asi 200 kilometrů, což je z hlediska olympijských míst málo. Bauer upozornil, že závody v jachtingu na Lipně by mohly být i větší atrakcí pro diváky než v jiných olympijských místech. Okruhy jsou totiž blízko břehu, takže závodníky by bylo možné dobře pozorovat.

Praha se uchází o pořádání olympijských her pro rok 2016, reálnější šanci na úspěch však vidí pro rok 2020.

bin okr

Napsal PetrK

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.