Pouhých 120 kilometrů od australských břehů musel Ital Alex Bellini vzdát svůj pokus překonat Tichý oceán jenom s pomocí vesel. Snažil se o to od února, kdy se na cestu vydal z peruánské Limy. U Austrálie mu ale došly síly a navíc ho tam čekalo velmi špatné počasí. Proto v pátek večer zavolal manželce a požádal ji, aby mu zavolala pomoc.

Bellini 295 dní nevstoupil na pevninu a živil se pouze sušeným jídlem a destilovanou mořskou vodou. Své páteční rozhodnutí nepovažuje za prohru. Agentuře Reuters řekl, že pokračovat v cestě by bylo příliš riskantní. „Jsem docela spokojen, i když jsem snil o jiném dosažení cíle,“ řekl. Poslední kilometry k australských břehům zdolal s pomocí novozélandské vlečné lodi, která byla nejblíže. Podle policie byl zcela vyčerpán.

V australském Newcastlu na něj čekali novináři a manželka Francesca, která pomáhala 18.000 kilometrů dlouhou cestu organizovat. Třicetiletý Bellini byl silně zarostlý a hubený, na cestě shodil 15 kilogramů.

Francesca Belliniová řekla, že motivem jejího manžela nebyl žádný rekord. „Dělá to jenom pro sebe, je to mimořádný sportovec,“ prohlásila. Přesto prý jí ale choť slíbil, že se pokus nebude snažit zopakovat.

Bellini už v minulosti s veslicí zdolal Atlantský oceán i Středozemní moře a dvakrát přešel jenom se sáněmi Aljašku.

sva vsj


Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..