Na Lipně je nově upravená unikátní bruslařská promenáda, která měří přes sedm kilometrů. Dnes poprvé v této zimní sezoně rozšířila odhrnutá a vykartáčovaná ledová trať na hladině přehrady nabídku zimních sportů nejen v Lipně nad Vltavou, ale i sousedním Frymburku a Přední Výtoni. Led je na většině míst hladký a je silný zhruba 20 centimetrů, takže je bezpečný. ČTK to dnes řekl Jan Staněk z firmy, která se o kvalitu ledu denně stará.

Na čerstvě vymetenou ledovou dráhu dnes vyrazily desítky lidí. „Vyhlídky meteorologů jsou dobré, i v příštích dnech má být mrazivo, takže led ještě zesílí. Už nyní má dostatečnou tloušťku na to, aby se bruslilo bezpečně,“ uvedl Staněk. Každodenně objíždí trať s vrtačkou celý ovál a měří a zapisuje tloušťku ledu. Povrch udržuje radlicí a zametá kartáčem.

Lipenské děti jsou i díky tomu v bruslení zvlášť zdatné, řekla dnes ČTK zástupkyně ředitelky zdejší školy Marika Poslušná. „To, že děti mohou trénovat na nádherném a prostorném jezeře, je motivuje. Sice nemáme tento sport přímo v osnovách, ale samozřejmě se na bruslení chystáme s dětmi ze všech našich pěti tříd,“ uvedla.

Starostové obcí u jezera si teď gratulují, že nepodlehli strachu z globálního oteplování a řídili se selským rozumem, když tento projekt připravovali. Podle starosty Lipna Zdeňka Zídka byla taková dráha v plánu už léta, protože jinak se na jezeře dalo bruslit jen do té doby, než zapadalo sněhem. Premiéru měla ledová promenáda loni, Nizozemci na ní v únoru dokonce plánovali mezinárodní závody v rychlobruslení, ale těsně před akcí přišla obleva. Zástupci nizozemského bruslařského sdružení podle Staňka svůj plán nevzdali a chtějí si led na Lipně obhlédnout v příštích dnech.

Ledová magistrála má u Lipna tvar oválu a směrem k Frymburku a Přední Výtoni vede cesta široká asi osm metrů. Vyzkoušel ji už i starosta Frymburku Otto Řezáč, který trať označil za příjemnou zkratku k sousedům. Upřesnil, že na projekt bruslařské cesty po jezeře získaly lipenské obce grant z evropských fondů. Údržba je vyčíslena asi na 100.000 korun, zhruba 30 procent z této částky platí společně obce.

Řezáč předpokládá, že v půjčovnách lyží brzy doplní sortiment i brusle. „Zamrzlé jezero využívají obyvatelé i turisti, vyřádí se tam všichni – každý si zvolí část trasy, na kterou stačí. Je to úžasná projížďka,“ uvedl. Jeho kolega na radnici Luboš Krejza, který stojí v čele společnosti provozující Skiareál Lipno, to vítá i jako zpestření nabídky zimních sportů Lipenska. „Takovou atrakcí se jen tak někdo pochlubit nemůže,“ zdůraznil.

Alena Binterová mol


Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..