Hamburk dnes zažil svátek: do přístavu tohoto hanzovního města ráno vplula největší a nejdražší loď světa určená k přepravě pasažérů, Queen Mary 2. Na luxusní plavidlo se do Hamburku přijely podívat desetitisíce Němců z celé země.

Loď vplula do přístavu doprovázena zhruba třemi sty dalších plavidel a na březích ji obdivovaly tisíce lidí. „Kvůli něčemu takovému člověk rád ráno brzy vstane,“ řekla pětasedmdesátiletá Ingrid Quadeová podle agentury DPA.

„Je to bombastické. Nepředstavitelná výška,“ radovala se v rozhlasové stanici Inforadio další návštěvnice z pohledu na plovoucí město dlouhé 345 metrů a vysoké 74 metry.

„Tolik lidí jsem nečekal, jako kapitán jsem tohle ještě v životě neprožil,“ zapůsobilo množství lidí na kapitána Queen Mary 2 Paula Wrighta.

Lidé přijížděli z nejrůznějších končin země, například Peter Störmer z Kasselu čekal na gigantickou „královnu“ v hamburském přístavu od čtyř hodin od rána. Hamburk je totiž jediné německé město, které loď Queen Mary 2 navštíví. V úterý ráno znovu vypluje směrem k britskému Southamptonu.

Queen Mary 2 je jako první plavidlo na světě vybavena planetáriem, má pět bazénů, divadlo a baletní sály. Může převézt najednou až 2620 pasažérů, o které se stará 1238 členů personálu.

Obří loď britské společnosti Cunard, kterou před lety koupila americká firma Carnival Corp., byla postavena ve Francii za rekordních 870 milionů eur. Je určena pro výletní plavby do Karibiku, na Bahamy, do Severní Ameriky, severní Evropy a po Středomoří.

ČTK

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..