Peking 9. ledna (ČTK)

Severočínský přístav u města Tchien-ťin na severozápadě země, který patří k největším na světě, čelí nejhorší ledové kalamitě za posledních 30 let. Ledoborce dnes celý den lámaly ledy, aby zachovaly do přístavu přístup, napsala agentura AP.

Některé lodě měly problémy, aby se do přístavu, který slouží pro čínskou metropoli Peking, vůbec dostaly. Čínská televize zveřejnila záběry ze zálivu Po-chaj, ve kterém se ledoborce usilovně snažily udržovat průjezdné plavební trasy.

Na 40 námořníků muselo být zachráněno, když jejich lodě uvízly v ledovém sevření, oznámila agentura Nová Čína.

Region během týdne tvrdě zasáhly rozmary zimního počasí, které patří k nejhorším za několik posledních desetiletí. Na Peking udeřily kruté ranní mrazy, které nemají v uplynulých 40 letech obdoby. Také sněhu napadlo nejvíce od roku 1951. Meteorologové předpokládají, že teploty v metropoli zůstanou i další týden pod bodem mrazu.

Čínský ministr dopravy Li Šeng-lin vyzval úřady, aby se snažily předcházet nehodám. S nepříznivým zimním počasím se potýkají také elektrárenské společnosti. Úřady nechaly v uplynulém týdnu odstavit řadu továren v centrálních provinciích, aby zajistily dostatek energie k vytápění domácností.

Tchien-ťin v roce 2008 patřil podle kontejnerové přepravy k patnácti největším přístavům světa. Leží asi 100 kilometrů jihovýchodně od metropole.

zpt mik

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..