Cap Camarat 515

NapsalPetrK

Zář 1, 2004

V tomto i minulém roce jsme představili už několik motorových člunů. Ne náhodou se téměř vždy jednalo o menší plavidla, tedy taková, která jsou cenově dostupná širokému okruhu lodní veřejnosti. Cap Camarat 515 není v tomto ohledu výjimkou.

Řada lodí Cap Camarat, Leader, Merry Fischer a Runabout je dodávána na evropský trh francouzskou firmou Jeanneau, skutečným výrobcem některých typů lodí uvedených řad je polská firma Ostroda Yacht. Nejinak je tomu i u pětsetpatnáctky. Ostatně v polských loděnicích se vyrábí například i lodě značky Quicksilver.

Cap Camarat byl designován přímo firmou Jeanneau. Je 515 cm dlouhý (délka holého trupu 485 cm) a 212 cm široký. Hmotnost bez motoru je 580 kg, nádrž pojme 80 litrů paliva, může být vybaven motorem až o výkonu 75 (90) HP. Vyšší výkon motoru je uváděn v informačních materiálech Ostrody, nižší v materiálech Jeanneau. Člun je určen pro 5 osob (kategorie „C“).

Camarat zaujme na první pohled oblou přídí, které vypadá poněkud nemotorně a nenavozuje právě pocit dynamiky. Je to ovšem pouze zdání. Tvar trupu v příďové části pod vodoryskou je zcela standardní, pouze horní příďová část přesahuje obrys. Výsledkem takového uspořádání je více místa na příďové sedačce a výhodnější tvar při průchodu nízkými vlnami, který zabraňuje ostřiku paluby. Při vyšších vlnách tento tvar však může způsobovat tvrdší chod trupu. Camarat stejně není loď na vzduté a rozpěněné moře. Je to loď na toulání se po zátokách a rybolov. Tomu odpovídá i střídmá výbava, která zahrnuje dvě anatomické sedačky, polstrované příďové a předkonzolové sedadlo, dvě místa na zádi a skládací stůl. Konzola je umístěna symetricky, zahrnuje pouze nejnutnější výbavu a nízký ochranný štít. V trupu je zabudováno několik úložných prostor. Na přídi se nachází dělené nerezové zábradlí s mezerou pro rolnu kotevního lana. Teakové doplňky jsou spíše symbolické.

Celkově loď působí poněkud sterilním dojmem, což je dáno převládající barvou bílého polyesterového laminátu a několika nerezovými doplňky. Na druhou stranu je výhodou jednoduchost, účelnost, snadná údržba a z toho vyplývající nízká pořizovací cena. Pokud hledáte plavidlo funkční a nepožadujete okázalou reprezentativnost, je Cap Camarat 515 jistě dobrou volbou.

Jeanneau

Ostroda Yachts

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..