Brno 31. května (ČTK) – Rekordních 56 posádek s více než 1200 veslaři se zúčastnilo dnešních závodů dračích lodí na Brněnské přehradě. Mezi 36 týmy, které soutěžily v rámci českého poháru, se dařilo nejvíce posádce, jejímž členem byl dvojnásobný olympijský vítěz Martin Doktor. Vyhrála jak nejatraktivnější závod Premier Open na 200 metrů, tak i závod smíšených posádek na stejné trati. V dalším závodě soupeřilo 22 firemních týmů, mezi nimiž získala speciální cenu posádka nevidomých s názvem Plovoucí slepejši, řekl dnes ČTK Zdeněk Janeček z pořádající TJ Lodní sporty Brno.

„Závody sledovalo asi 7000 lidí, což je historický rekord v rámci českého poháru. Největší byla také účast týmů, loni se do brněnských závodů přihlásilo asi o třetinu méně posádek. Závody dračích lodí jsou na vzestupu, o čemž hovoří i to, že jen v Brně, kde je pouze jedna dračí loď, vznikají neustále nové posádky,“ řekl Janeček.

V závodu firemních posádek, o který je stále větší zájem, startovali například brněnští strážníci, policisté nebo tým zaměstnanců brněnského výstaviště. Na prvním místě skončila posádka ze Znojma před posádkou domácí Bystrce v čele se starostou městské části.

Posádku dračí lodě tvoří 20 veslařů, kormidelník a bubeník. Ve smíšeném družstvu pak musí být minimálně osm žen. Akce pokračuje zítra závodem na 500 metrů.

Historie pádlování na dračích lodích se začala psát před více než 2000 let v Číně. Loď odvozená od boha vod – draka – měří 12,5 metru, její příď zdobí vyřezávaná hlava, záď pak dračí ocas. „O rostoucí oblibě dragoboatingu svědčí i fakt, že toto sportovní odvětví bude zařazeno do programu olympijských her v Pekingu. Česká reprezentace v čele s Martinem Doktorem už získala několik titulů mistrů světa,“ dodal Janeček.