Severoitalské Benátky dnes v poledne opět zaplavila vysoká voda. Moře vystoupilo o 102 centimetrů nad svou normální úroveň. V pondělí dosáhla vysoká voda rekordu za posledních 22 let a moře se vzedmulo o 156 centimetrů nad normál. Informovala o tom agentura AFP.

Záplavové centrum při benátské radnici předpovědělo, že voda dnes vystoupá do výšky 115 centimetrů nad normál, moře se však zastavilo u 102 centimetrů.

Nejníže položené lokality města na laguně, jako je slavné náměstí svatého Marka, byly dnes znovu pod vodou. Náměstí svatého Marka se pod vodou ocitne vždy, když voda stoupne nad 80 centimetrů. Během odpoledne má moře znovu klesat a večer spadnout na svou běžnou úroveň.

Nejhorší vysoká voda v moderních dějinách Benátek se datuje ke 4. listopadu 1966, kdy město zalila voda až do výšky 194 centimetrů. Ve stejné době byly pod vodou i další části Itálie, kterou tehdy poznamenaly katastrofální záplavy.

Pondělní vzedmutí moře oživilo diskuse o projektu Mojžíš, který je založen na systému 78 mobilních přehrad vedoucích v délce dvou kilometrů napříč benátskou lagunou. Ty by během normální hladiny moře zůstávaly otevřené, v případě vzduté vody by se však uzavřely a zabránily tak průniku vody do Benátek a jejich zaplavení, jak se to děje dosud. Projekt je ve výstavbě od roku 2003 a měl by být dokončen v roce 2012.

Zranitelnost Benátek ze strany moře dokumentuje fakt, že jen během desetiletí 1993-2002 se město ocitlo na mnoho dnů pod vodou víc než padesátkrát. Celé město se za 20. století propadlo o 23 centimetrů.

pel mik

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..