Reportáž z veletrhu The London Boat Show.
Když přišel v polovině prosince na náš redakční počítač e-mail, nazvaný stejně jako titulek tohoto článku „Vánoční dárek od Vltava Yacht“, s nabídkou čtyřdenního leteckého výletu do Londýna spojeného s návštěvou světoznámé výstavy lodí „The London Boat Show 2004“ za neuvěřitelně nízkou cenu, dlouho jsme neváhali, zrušili plánovanou cestu na veletrh do Düsseldorfu a ihned odeslali na adresu Vltava Yachtu přihlášku pro dva členy redakce.
Z Prahy jsme odlétali do Londýna ve čtvrtek 8. ledna v podvečer a po přistání na letišti v Stanstedu se všech 32 účastníků přepravilo přistaveným autobusem do hotelu The Fox & Goose situovaného v blízkosti stanice metra Hanger Lane. V pátek po společné snídani jsme se metrem přesunuli na londýnské výstaviště ExCel, abychom zde strávili celý den v zajetí stovek lodí, jachet, megajachet a všeho, co k lodím patří.
První exponát jsme uviděli ještě před vchodem do výstaviště. Byl jím obojživelný automobil Aquada, s kterým jsme se na stránkách tohoto magazínu seznámili už loni v krátkém článku. Velikost i rozsah veletrhu je nesrovnatelný s tím, na co jsme v ČR zvyklí a na rozdíl od některých českých výstav zde nemusí návštěvníci lodě rozhodně hledat. Expozice se rozkládá ve třech obrovských pavilónech a zbylá část lodí je k vidění přímo na vodě. Na veletrhu jsou zastoupeny všichni světoví výrobci lodí, lodních motorů, lodního příslušenství a ostatních potřeb k vodním sportům. Největšími exponáty v halách bylo několik jachet s délkou kolem 23 metrů, například Princess 23M. Na své se přijdou nejen zájemci a jachting, ale i vyznavači silných lodních motorů, vodních skútrů, nafukovacích člunů, vznášedel a obojživelných automobilů. U mol si mohli návštěvníci prohlédnout kromě dalších exponátů, zejména vícetrupých lodí, také křižník Northumberlanda 60-ti metrovou plachetnici Prince William.
Pokud si návštěvník chce celou expozici prohlédnout opravdu důkladně, je nutno počítat, že na veletrhu stráví nejméně tři dny. Z toho důvodu se účastníci výletu rozdělili. Někteří strávili zbývající dva dny na výstavišti, ostatní využili sobotu a neděli k individuálnímu poznávání Londýna. Téměř nikdo nevynechal návštěvu Státního námořního muzea, prohlídku čajového clipperu Cutty Sark a keče Gipsy Month IV, na kterém podnikl sir Francis Chichester sólovou plavbu kolem světa a dalších turistických zajímavostí. Do Prahy jsme odlétali v neděli 11. ledna v noci plni dojmů a zážitků. Z veletrhu The London Boat Show jsme si přivezli mnoho fotografického i dalšího materiálu a tak se budeme v průběhu roku k jednotlivým zajímavým exponátům v dalších článcích postupně jistě vracet.