Po dlouhém období přípravných prací na projektu Atlantik minitransat.cz se konečně mohou oba jachtaři, David Křížek a Daniel Vodička, věnovat tréninkům a přípravám jachet na obtížné závody.
Generálními partnery projektu se staly firmy Atlantik finanční trhy a Cestovní kancelář Fischer. Jachta číslo 516 Davida Křížka ponese název Atlantik FT, jachta číslo 468 Daniela Vodičky název CK Fischer. Oba závodnící závodí za Yacht Club RODOP (YC RODOP).

Obě jachty byly do České republiky přivezené 22. prosince loňského roku. V průběhu měsíce ledna na nich probíhaly přípravné práce, aby byly 2. února opět naložené na kamión a převezené do Slovinska do maríny Portorož, kde probíhala jejich kompletace a první tréninky.

Chladné klima ve Slovinsku nepřálo pozvolným začátkům a naši jachtaři se s plavbou na svých lodích seznamovali při silném větru. Rychlost větru jen zřídkakdy klesla pod 25 uzlů (cca 50 km/h) a teplota nestoupala nad 6° C. Jachty od počátku prokazovaly skvělý rychlostní potenciál. Již při prvních trénincích pluly na vlnách ve skluzu rychlostmi nad 12 uzlů, což je rychlost, jíž málokdy dosáhnou jachty dvojnásobné velikosti. Při tréninku a kompletaci lodí pomáhala našim jachtařům dvojice zkušených slovinských závodníků Andraz Mihelin a Kristian Hajnsek, kteří v loňském roce úspěšně absolvovali závod Transat 6,50.

První tréninky sloužily především k důkladnému seznámení s jachtami a k vyladění drobných nedostatků. První plavby v pro jachting mimořádně nízkých teplotách byly velmi náročné, závodníci však musejí být na těžké podmínky připravení. V chladném počasí jim pomáhá i kvalitní funkční prádlo od české firmy Moira a jachtařské oblečení Aigle.

Po týdnu na moři se naši závodníci vrátili do České republiky, aby projekt Atlantik minitransat.cz představili na každoročním setkání námořních jachtařů v Libštátě, kde o prezentaci projevila velký zájem odborná jachtařská veřejnost.

Na další tréninkovou plavbu vypluli naši jachtaři 2. března. Vedla ze slovinské Portorože do maríny Kremik v Chorvatsku, nedaleko Šibeniku. Oba jachtaři vypluli společně na lodi Atlantik FT. Předpověď nebyla ideální, to však nemusí být ani při závodech, na něž se chystají. Klidná noční plavba byla náročná především kvůli teplotě blížící se nule. Ráno se začal zvedat vítr z jihovýchodu, tedy proti směru plavby. Ještě než stačil výrazně zesílit, rozhodlo se pro hru s lodí hejno delfínů, kteří jachtu doprovázeli plných 30 minut.

Vítr však sílil. Postupně se přidával i déšť. Viditelnost se snížila na pouhých 0,5 míle (cca 1 km). Plavba v oblasti plné ostrovů a občasných mělčin je za takové viditelnosti náročná. Vítr stále sílil a brzy dosáhl rychlosti přes 35 uzlů (cca 70 km/h). Loď si však i v silném větru vedla výborně. S nadcházejícím soumrakem zamířila posádka do maríny Šimuni na ostrově Pag. Druhý den se vítr otočil na obávanou bóru a jeho rychlost vzrostla až na 150 km/h.

Na další plavbu se Atlantik FT vydala až ve chvíli, kdy rychlost větru zeslábla pod 45 uzlů (80 km/h). Plavba dále na jih byla rychlá, ale náročná. Silný vítr strhával čepice vln a vodní tříšť létala vzduchem. Jachtaři byli stále zalévaní vlnami a teplota vzduchu jen mírně stoupla nad 0° C. Na nejmenší možné plachty jachta letěla po vlnách rychlostí 15 uzlů.

Až ve chvíli, kdy vítr mírně zeslábl, bylo možné zvětšit plochu plachet. Rychlost lodi se ještě zvýšila a při surfování z vln dosahovala až 17 uzlů. Na palubě se oba jachtaři stále pohybovali přivázaní, pád přes palubu by měl v nízkých teplotách nejspíše fatální následky.

Boj s větrem skončil až s nadcházející nocí, kdy jachtaři dopluli do maríny Kremik. Atlantik FT měla v té chvíli za sebou 190 mil (cca 360 km) plavby v mimořádně náročných podmínkách, které jachtaři skvěle zvládli. Na moři nepotkali jedinou loď, což jen potvrzuje náročnost podmínek.
O týden později se na stejnou plavbu vydala jachta CK Fischer. Nyní již byla předpověď počasí lepší a plavba také výrazně klidnější. Daniel Vodička se dokonce dvakrát zastavil v bezvětří. I za slabého větru však jachta dosahovala rychlosti až 11 uzlů a stejnou vzdálenost tak CK Fischer uplula za 34 hodin.

Nyní bude třeba obě jachty připravit na náročnou, více než 1000 mil dlouhou sólovou kvalifikační plavbu do Francie, kterou je nutné absolvovat před účastí v regatách na Atlantickém oceánu a na vytvoření československého rekordu v plavbě k majáku Palagruža a zpět.

Celá tiskový zpráva ve formátu pdf

Napsal PetrK

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.