Staré vojenské arzenály utopené ve švýcarských alpských jezerech zůstanou pod vodou. Informovaly o tom dnes úřady v Ženevě. Jde o tisíce tun munice, armádního materiálu i trosek letadel. Jejich vyzdvižení by podle úřadů napáchalo horší škody, než je riziko jejich trvalé přítomnosti pod vodou.

Podle odhadů leží ve švýcarských jezerech přes 8000 tun munice, jejíž vyzdvižení by způsobilo nyní nedotčenému ekosystému mnohem větší škody, než hrozí nyní, kdy spočívá na dnech jezer. O tom, že tento arzenál zůstane pod vodou, rozhodlo švýcarské ministerstvo obrany na základě říjnové studie.

Na 95 procent arzenálu, který byl odložen do jezer v minulém století, leží v Thunském jezeře u Bernu. Další tuny vojenského materiálu jsou v Brienzském jezeře rovněž u Bernu a v jezerech v kantonu Uri a Curych.

Jde o zastaralou munici armády a vadné zboží zbrojních podniků. Například bývalá továrna Oerlikon Bührle utopila v letech 1935 až 1966 v Curyšském jezeře na 90 tun vadné munice. Do jezer byly navezeny zbraně, plynové masky, bedny, olej, fotografické desky či ostnatý drát. V Ženevském a Vierwaldstätterském jezeře se našly mimo jiné trosky zřícených vojenských letadel.

Po druhé světové válce byly muniční sklady švýcarské armády přeplněné. Po ničivých explozích rozhodla v roce 1948 švýcarská vláda o jednorázové likvidaci munice. V letech 1948 až 1949 byly náboje nejrůznější ráže, ale především dělostřelecké a ruční granáty, svrženy do jezer.

Na základě odebraných vzorků experti zjistili osm látek, které by mohly životní prostředí poškozovat, jako je trinitrotoluen, rtuť nebo olovo. Zjištěny byly i jiné látky, které však nepředstavují výrazné nebezpečí pro přírodu, jako je ocel či bronz.

Podle studie, která vychází i z výsledků získaných ve Švédsku, kde byly staré arzenály rovněž potopeny, bude jejich rozklad a uvolňování škodlivých látek trvat tisíce let. Překážkou pro uvolňování škodlivin do přírody je podle expertů také postupné usazování sedimentů na dně jezer.

Vyzdvižení arzenálů ze dna by napáchalo podle odborníků velké škody. Vodní bagr, který by musel být použit, by rozvířil velké množství sedimentů, což by trvale narušilo okysličování jezer. Experti usoudili, že nelze vyloučit ani nebezpečí exploze.

pel hej

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..