Haag/Londýn/Hamburk 9. listopadu (ČTK) – Prudká bouře ženoucí vodu ze Severního moře proti pobřeží donutila Nizozemsko v noci na dnešek poprvé v praxi použít svou gigantickou protipovodňovou zábranu u Rotterdamu. Británie začala kvůli hrozbě záplav evakuovat ohrožené oblasti na svém východním pobřeží, v prvé řadě domovy důchodců a nemocnice. Pro země v okolí Severního moře stále platí upozornění, že se během dne může hladina vody zvednout až o tři metry nad normál.
Varování před přílivovými vlnami bylo vyhlášeno pro celé pobřeží Nizozemska. Okolo půlnoci byl průliv do rotterdamského přístavu uzavřen dvěma obřími, více než 200 metrů dlouhými protipovodňovými hrázemi, které byly dobudovány v roce 1997 a dosud byly zkoušeny jen při cvičných poplaších. Největší evropský přístav by měl být uzavřen nejméně do 18:00 SEČ.
Navzdory faktu, že třetina Nizozemska leží pod hladinou moře, místní meteorologové neočekávají, že bouře v zemi způsobí další vážnější komplikace. Před přílivovými vlnami byly ale zavřeny také zdvižné hráze Oosterschelde a Hartel.
V Londýně se již ve čtvrtek večer kvůli bouři sešel výbor pro nouzové situace za předsednictví premiéra Gordona Browna. Nejnaléhavější varování před možnými povodněmi bylo vydáno pro pobřeží východní Anglie, především pro hrabství Kent a Norfolk.
Policisté v ohrožených oblastech od dnešního rána obcházejí všechny domy a vyzývají obyvatele, aby je opustili, nebo aby se alespoň uchýlili do vyšších pater, pokud nemají kam jít. Stovky rodin se už přesunuly do škol a dalších náhradních útulků. Dálnice a silnice vedoucí po pobřeží úřady z preventivních důvodů uzavřely.
Hladina vody na východoanglickém pobřeží dopoledne stoupla o 275 centimetrů nad normál a způsobila lokální záplavy v Great Yarmouthu v hrabství Norfolk. Podle britských meteorologů je to však méně, než očekávali. „Je tu okolo stále dost vody, ale vlny dosáhly vrcholu mezi sedmou a osmou hodinou (08:00 až 09:00 SEČ),“ komentoval optimisticky současný stav mluvčí vládní agentury pro životní prostředí. Na pláži u Great Yarmouthu bylo dokonce spatřeno několik jedinců, kteří využili velkých přílivových vln k surfování.
Úřady proto povolily otevřít i velkou protipovodňovou zábranu na Temži před Londýnem, kterou nařídily z preventivních důvodů v noci zavřít. Zařízení má zabránit opakování situace z roku 1953, kdy mohutná přílivová vlna připravila na pobřeží Británie a Nizozemska o život na 2000 lidí.
Pro Orkneje a Shetlandy naopak stále platí varování před prudkým nárazovým větrem, který podle BBC News může dosahovat až 145 kilometrů v hodině. O něco slabší poryvy se očekávají i v Německu a Dánsku.
Na pobřeží Norska a Německa by vlna vzedmutého moře měla dorazit až později během dne. Norské úřady se rozhodly před bouří předem evakuovat řadu těžních plošin v pobřežním šelfu, což způsobilo dočasné snížení těžby ropy a plynu.
V Německu zastavily úřady lodní dopravu na Východofríské ostrovy, jejichž obyvatelé dostali varování před živly. Námořní a hydrografický ústav v Hamburku upozornil, že kdyby vítr natlačil masu vody do nálevkovitého ústí Labe, mohlo by to způsobit velké záplavy i hlouběji ve vnitrozemí. V ústí Labe by se hladina mohla zvednout až o dva metry.
fln ik ml