O osudu polských loděnic a tisíce jejich pracovníků se má rozhodnout během několika dní. Evropská komise navrhla prodat majetek loděnic a ze zisku zaplatit dluhy. Polská vláda musí do týdne na návrh odpovědět. Pokud tak neučiní, komise rozhodne o tom, že loděnice musí vrátit obří státní dotace, což by znamenalo jejich okamžitý bankrot. O práci by přišly tisíce lidí.
Mluvčí evropské komisařky pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesové Jonathan Todd dnes řekl, že komisařka poslala v pondělí vládě dopis a očekává do 3.listopadu jasnou odpověď. Ministerstvo státního pokladu, které má privatizaci na starosti, uvedlo, že vláda pošle komisařce v nejbližších dnech odpověď.
Návrh komisařky se nelíbí zaměstnancům. Okolo 400 z nich dnes proti prodeji majetku loděnic protestovalo v Bruselu. Lidé se bojí, že přijdou o práci. Kroesová nicméně míní, že přijetí jejího návrhu by nemuselo znamenat propouštění. Podle ní by noví vlastníci mohli nadále hospodařit v loděnicích bez nutnosti vracet veřejnou pomoc, kterou společnosti léta dostávaly. Nemuseli by však vyrábět lodě.
Polská vláda doposud chtěla zachovat výrobu lodí v zemi. Navrhovala prodej loděnic v Gdyni a Štětíně investorovi v loďařském průmyslu i s dluhy. To by ale podle komisařky nevedlo k restrukturalizaci.
Loděnice v Gdaňsku, k níž mají Poláci obzvláště silné citové vazby, protože tam vzniklo protikomunistické odborové hnutí Solidarita, už byla zprivatizována. Loni ji koupila ukrajinská společnost Donbass. Polská vláda ale musí podle komisařky představit plán její restrukturalizace.
Vlády v EU nesmějí podle unijních pravidel dotovat podniky státní pomocí, pokud tyto peníze nedoprovázejí plány, jak firmy postavit na nohy v dlouhodobém výhledu.
Evropská komise čekala na návrhy polské vlády více než čtyři roky, nakonec dala vládě ultimatum.
fir mha