Nízká hladina Labe zastavila přeshraniční plavbu do Německa v období od května do září na 102 dnů. Prvních pět měsíců roku přitom rejdařům přálo, následné zastavení plavby však připomíná průběh nechvalně rekordního roku 2003, kdy plavba stála 218 dní. Vyplývá to ze zprávy ministerstva dopravy. Rejdaři tak přišli o miliony korun na tržbách.

Pro rejdaře je směrodatný údaj na vodočtu v Ústí nad Labem. Pokud ukazuje méně než 200 centimetrů vody, znamená to, že v kritickém úseku před státní hranicí s Německem je maximální možný ponor menší než 140 centimetrů; to je považováno za limit pro ekonomickou plavbu. Celé září ukazoval vodočet v Ústí méně než 170 centimetrů.

„Měsíc září byl z plavebního hlediska dalším měsícem ztrátového období, které je hlavním důvodem orientace českých rejdařů na vodní cesty mimo ČR. Tam jsou pro provozování jejich hlavní činnosti výrazně lepší podmínky,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Podle něj letošní rok potvrzuje nutnost vybudovat u státní hranice s Německem dlouho plánovaný jez. S tím však nesouhlasí ministerstvo životního prostředí a ekologové, takže výstavba nového plavebního stupně je v nedohlednu.

Rejdařům letos došla trpělivost a žalují stát zastoupený ministerstvem dopravy o čtyři miliardy korun, jako náhradu za ušlé tržby v letech 2004 až 2006. Částka se však zřejmě bude zvyšovat, neboť počet žalujících firem roste a do žádostí hodlají zahrnout i loňský rok a letošek.

Ve sporu se státem si loďaři již připsali první bod. Obvodní soud pro Prahu 1 vydal koncem září platební rozkaz, podle kterého má stát zaplatit společnosti ČSPL 1,8 miliardy korun. Ministerstvo dopravy proti rozkazu podalo odpor, takže spor bude pokračovat klasickým soudním řízením.

Kvůli špatným plavebním podmínkám v České republice se čeští rejdaři poslední léta hromadně stěhují do zahraničí. Z necelých 110 lodí české říční flotily již jezdí dlouhodobě v zahraničí 60 procent plavidel. České lodě přepraví ročně kolem dvou milionů tun nákladu, přičemž stále větší podíl připadá na vodní cesty, které se České republice vyhýbají.

sin dp

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..