Sedmé místo na olympiádě v Sydney mohlo být jen předkrmem. Lenka Šmídová od té doby jachtařsky vyspěla a patří k favoritkám aténské regaty třídy Evropa. Sama ujišťuje, že je připravena mnohem lépe než před čtyřmi lety.

Z devětadvacetileté jachtařky sálá před odletem do Řecka sebevědomí. „Mám dojem, že jsem na tom o sto procent lépe než před Sydney. Dala jsem do toho všechno. Čtyřletá přípravná kampaň směřuje k tomuhle závodu,“ řekla Šmídová ČTK. Před australskou olympiádou studovala a naplno trénovala jen polovinu času.

Na lodi ‚Flying Bobina‘ vyrobené pro olympiádu se Šmídová cítí rychlejší než dříve, používá tvrdší stěžeň a na vývoji plachet se sama podílela. Na mistrovství světa dojela čtvrtá, vyhrála Světový pohár v Miami a v nizozemském Medembliku byla čtvrtá.

„Z jachtařského hlediska jsem určitě zkušenější,“ řekla o sobě Šmídová. V hlavě má jasno, zkušenosti jsou v jachtingu k nezaplacení. „I fyzicky jsem na tom o něco lépe. Situace je obecně určitě lepší a nemusím se soupeřek bát,“ uvedla.

Vysokou výkonnost si Šmídová udržuje dlouhodobě. Pravidelně atakuje stupně vítězů, třeba loni na světovém šampionátu přišla o bronz kvůli dodatečné diskvalifikaci. Na vodě se snaží vyvarovat zbytečných chyb a penalizací, jelikož na olympiádě se z jedenácti rozjížděk škrtá z výsledků jen jedna pokažená. „Rozhodčí jsou proto nepříjemní. Když je máte za zády, tak se člověk bojí, aby nedostal penaltu a je z toho takový ztuhlý,“ uvedla Šmídová.

Bydlet bude Šmídová stejně jako v Austrálii mimo olympijskou vesnici. Společně s americkým přítelem Markem Mendelblattem, který patří k medailovým adeptům třídy Laser, využijí pronajatého bytu nedaleko od jachtařského přístavu. „Budeme se navzájem povzbuzovat, aby soutěž toho druhého dopadla co nejlíp,“ těší se. Žádnou sázku, která by je ještě více motivovala, mezi sebou nemají.

Mendelblatt, který se účastnil slavného Amerického poháru, dělá Šmídové psychologa. Tento obor studoval a dokáže českou jachtařku ovlivnit. „Ví, co má říci. Já ho nedokáži tak dobře povzbudit a uklidnit jako on mě. Když si člověk dělá nervy, tak to nikdy k ničemu nepomůže. Záleží, co z toho dostanu a jak závod na vodě projedu. Všechno mám ve svých rukou,“ ví Šmídová.

ČTK

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..