Přejít na obsah
Plavidla.cz

bokal

Uživatelé
  • Počet příspěvků

    43
  • Registrace

  • Poslední návštěva

Vše od uživatele bokal

  1. Dělal jsem tu úpravu u Hondy BF10, je to skoro stejný motor. Jinak než s originál sadou to bude komplikované a nespolehlivé - myslím řazení. Pro řízení je tam jen plechový díl a na něm je čep, který je spojen s bovdenem řízení. pokud už máš na lodi pákové ovládání, stačí Ti koupit příslušné bowdeny (délka a koncovky) - mají a poradí u Imramovského nebo v Avaru. Pokud je to ovládání od hondy, tak je tam kabel, který se podle schématu připojí do motoru, pak fungují taky kontrolky mazání, teploty atd. Když je to od jiného výrobce, musíš improvizovat Vycházet jde ze schématu elektriky motoru - manuály k různým motorům najdeš na www.honda-marine.com Startér bude asi problém - místo na něj je v motoru, ale sehnat jej bude horší. Motory se startérem jsou ale v několika věcech odlišné - je tam jiná elektrika, silnější alternátor(12V) nabíjení baterky atd.
  2. bokal

    Pořízení nové lodi

    Ano, min. VMP mezinárodní - MPZ ( u nás pobřežní plavba do 0,75 nm)
  3. bokal

    Pořízení nové lodi

    uvnitř to není takový problém - polstry se většinou musí vyměnit, už jen pro lepší pocit, nějaké dřevěné detaily se taky dá - překližka nestojí tolik, je to spíše o práci. Podstatný je stav laminátu - praskliny a pavučiny se jen těžko odstraní. Za tu cenu není možné čekat, že bude v nějakém super stavu.
  4. bokal

    Pořízení nové lodi

    mi se to zdá být dobrá cena, ale záleží hlavně na stavu. Ono někdy jsou z charteru tak doničené, že to vůbec nestojí za úvahu. Musí se vidět osobně, na obrázku vypadá vždy líp. Než jsem koupil, tak jsem najezdil min. 2000 km. Ale při tom si člověk aspoň srovná představy.
  5. vydal jsem se v sobotu naštěstí do Waršavy, nelituju, dvě haly plné lodí od 17 do 47 stop motorové i plachetnice, jedna hala plná s příslušenstvím, jen návštěvníků trochu moc, na prohlídku některých lodí se stála fronta, bylo celý den co prohlížet.
  6. bokal

    Pořízení nové lodi

    To odhlášení by měl správně provést bývalý majitel, je to na jeho serióznosti. Dá se to i tak (tak jsem to řešil), že se při koupi lodi převezme taky ten průkaz PZŽ a pak se jej pošle spolu s kopií kupní smlouvy na úřad PZŽ, kde je registrována s žádostí o odhlášení, byli ochotní a do týdne mi to poslali. Taky tam bal nějaký poplatek, tuším 30 zlotých. Napřed jsem to ale domluvil na tom úřadu po telefonu. Je to jistější, než spoléhat na prodávajícího. Certifikát CE mají jen některé lodě od některých větších výrobců asi tak od roku 2005. Spíše vyjímečně.
  7. bokal

    Pořízení nové lodi

    už je o tom někde výše psáno, každá země to má jinak, u nás není povinné (pro soukromé rekreační plavidlo), např. na Slovensku povinné, v polsku povinné, ale od nějaké velikosti, Chorvatsko povinné nad 15 kW, ale loni to po mě žádali i když mám motor 10 koní. U nás to pojistí Alianz a ještě některá další pojišťovna. Za rok jsem platil 2000 kč - plachetnice 7m/1500kg, 10 koní, platí pro celou evropu. Osobně jsem to pojistil každý rok, i když to nebylo povinné s vědomím, že není problém i mojí malou lodí někomu udělat škodu za statisíce. Jiné je to s gumovým člunem, tam asi škodu nenadělám, ten jsem nepojišťoval.
  8. Nejlepší by bylo porovnat karburátory na obou typech a zjistit čím se liší - průměr difuzoru a trysek bude to asi jediný rozdíl ten typ F6 dosahuje o 500-1000 otáček více, díky jinému seřízení karburátoru než F5 a tím je dosaženo zvýšení výkonu o 1 koně.
  9. Asi mnohem lepší než ruské motory jsou čínské Parsuny (kopie Yamahy) Honda je jedna z nejlepších značek v závěsných motorech, mají pověst vysoké spolehlivosti, ovšem taky vyšší cena Vzduchové chlazení Honda od 5 koní žádný nemá, jsou naopak tiché.
  10. Mosquito: Co s tou Moskvou chcete dělat? pokud muzeum, tak Ok Provozovat se už asi stejně nesmí, stejně nechvalně proslulé jsou další modely z východu - Vetěrok, Salut je to pro zaryté kutily, co s ním nechtějí jezdit ale se v něm stále hrabat. Poláci na nich dělali výzkumy s karburátory z motorek, sekaček a taky jiné zapalování. To ruské odcházelo celkem pravidelně.
  11. Nepochopil jsem, proč nejde jezdit motorákem tam, kde jezdí parník? Ledaže by to zakázali. Motorák může plout i pomalu, a navíc na takové ploše..............
  12. Kdyby to byla politika unie, tak by to bylo stejné i v okolních státech, a ono není !!! u nás žádní výrobci lodí v podstatě nejsou, tak to loby je od dovozců a prodejců, a je to česká specialita tak jako dovozci aut se snažili zablokovat dovoz ojetých aut.
  13. Sdílím taky ten názor, ale jestli si pánové z Navy centra, Imramovský, Mašín a další myslí, že poběžíme k nim pro předražené lodě a motory, tak se hodně pletou. Tedy já určitě ne. Po tomto kroku ztratím chuť k nim jít i pro příslušenství nebo olej do motoru. Raději si to koupím v sousední zemi. Nějak mi to tady smrdí socializmem. Taky se nic nesmělo.
  14. Souhlasím se vším Milane co jsi uvedl. Dodal bych, že na rozdíl od Chorvatska je to v Polsku skoro zadarmo. Na jadranu jsem byl 3x a už se nechystám. Láká mě řeka Odra a také trasa štětín - Rujana vnitřními vodami. Těch tras by se našlo hodně. Na jaké přehradě budeš u nás?
  15. bokal

    Pořízení nové lodi

    Tak to je překvapující a dobrá zpráva. Dosud jsem musel kupovat na každou cestu známku nad 3,5t. Ta max šířka 2,55m platí ve většině států evropy. širší je nadrozměrný náklad se všemi důsledky. Přes rakousko už nejezdím, volím raději slovensko a maďarsko po dálnici přímo do HR.
  16. bokal

    Výstavy v Polsku

    Já jsem ve Warszavě byl třikrát, pojedu zase. S brnem se nedá srovnávat, je tam k vodění jak mnoho lodí, tak spousta příslušenství. Koupil jsem tam některé věci k dovybavení mojí plachetnice za dobrou cenu. Od té doby už do brna nejezdím, ztráta času, peněz a zklamání.
  17. Rozumím ti Milane, je mi taky smutno z toho, kam se celý ten jachting ubírá. Vadí mi ta komercionalizace a nesvoboda, kterou dnes do toho naše úřady vnášejí. Taky jsem měl Oriona jen bez registrace a měl jsem klid. Dosud to bylo ještě přijatelné, ale to, co teď vymysleli, z toho se mi dělá špatně. A vymlouvají se na unii, přitom v sousedních zemích došlo naopak k uvolnění. Napadají mě myšlenky, kam to spějeme a notně se vrací vzpomínky na doby socializmu. Pokud to půjde takhle dál, asi se přesunu do sousední země. Jinak sohlasím, že jsou takoví, co mají loď jen jako módní styl a plují párkrát za sezónu. Mám sice registrovanou plachetnici, ale k této kategorii se nehlásím. Nemám v povaze dělat něco jen proto, že to je v módě. Jachting je pro mne záliba, možná spíše vášeň. Takže trávím na mojí lodičce většinu volného času, od května do listopadu skoro každý víkend, podle možností i v týdnu. Za sezónu upluju cca 600 mil. Plachtím, nebo jen tak pobývám, mnohokrát tam přespávám. Proto mi vyhovuje velikost Tesa, poskytuje mi míru pohodlí, pro můj způsob využití. Prostě kategorie tzv. trailersailer, kdy jsem soběstačný. Větší bych nechtěl, to už je pak omezující. Bez registrace ale asi nemůžeš na jadran.
  18. Hlavně je v současné době dobré ještě před koupí zjistit na SPS, jestli to půjde registrovat u nás. Asi s tím bude od nového roku problém. Nechal bych si poslat kopii papírů a konzultoval to na SPS. Nebo to nechat registrované v Polsku. To bude možná snazší.
  19. Nejlepší je určitě si napřed půjčit a vyzkoušet. Každý máme nějaké představy a očekávání. S Tesem ve vlnách do 1m to je dobré, při větších do 2m už je to trápení, hlavně když jsou krátké. A to jsou často, dál od pobřeží si netroufám, spíše mezi ostrovy, aby se bylo kam schovat, když překvapí silný vítr. Zažil jsem dosud nejvíce 22m/s u Rogoznice. Výška vlny se ovšem špatně odhaduje.
  20. Byl jsem na obou typech BEZ, subjektivně jsem to cítil jako toho mého Oriona. Tedy ve slabém větru byl ten orion živější. A taky více stoupal. Ta podobnost je ve stabilitě. Ony všechny tři mají počáteční dobrou díky poměrně plochému dnu. Ale beru to i z parametrů, že nemohu víc očekávat. BEZ i Orion mají podíl balastu asi 10%, takže, když se položí, už se nezvedne a půjde stěžněm dolů. Venus je těžší kvůli balastu a navíc jej má níže v ploutvokýlu. Mi se ten ploutvokýl docela líbí, jako rozumný kompromis. Ponor 50cm je moc? Ovšem je taky mnoho jiných, modernějších a lepších plachetnic. Z těch levných se mi docela líbil německý Dehler Varianta 4 Po delším hledání jsem zvolil TES 678, hlavně s cílem pohodlné rodinné plavby na jezerech i na moři. Mohu tě ujistit, že i na Tesu je při Bf5-6 vhodné se rychle schovat. Proto bych si na Bezu nebo Orionu na moře netroufl. Při váze 1550kg má ta moje balast + ploutev 540kg, rozhodně to není přehnané. Spouštění a vytažení z vody na vhodném přívěsu zvládneme ve dvou asi za 30minut. Nastrojení a odstrojení asi hodinu. Pravda, na Oriona stačilo menší auto a menší přívěs, ale práce je to skoro stejná. Ale na spouštění na jeden den bych to viděl na ještě menší tak asi do 5m, třeba bez kajuty.
  21. Mám bimini a kočárek od Sailservice a tady mi kamaráci nechtěli věřit, že to vyrobili v polsku nerez trubky tady jsou dražší než tam celý komplet - www.sailservice.pl nyní se chystám objednat komplet plachet na moji plachetku 23 stop, celkem: fok+grot 31m2 je za 19000 kč
  22. Ta Venuska je zcela jiná kategorie, vyráběla se ve firme Polsport Chojnice. Dříve jsem o ní uvažoval, tak jsem si ji párkrát byl prohlídnout. Překvapilo mě, že i po 20 letech byl laminát ve velmi pěkném stavu. Má hodně balastu proto je stabilní ale pomalá. a taky má docela slušnou kajutu, dá se tam bydlet po delší dobu. Naopak BEZ 4 má dost málo balastu - 80kg. Na moře to rozhodně není. Na jezera bude dobrá. Při 2 osobách v kokpitu má zrcadlo tak 10 cm ve vodě, takže tahá vodu. Ale takhle se chovají všecnny starší konstrukce. A ta malá BEZ2 je nic moc i na přehradě, stabilita mizerná a nejede. Vítr 10m/s je pro ni rozhodně na sundání plachet. O místě v kajutě ani nemluvě. Asi jako ten Orion. Ale v PL vyjeli na balt různí dobrodruzi a zoufalci na kdejakém plavidle. Ne všichni dopluli. Je dobré taky pamatovat, že už to asi nepůjde u nás registrovat. Leda že má plachty do 12m2 a nepotřebuje registraci. Vlasnil jsem Oriona, hezky jsem si poplachtil, na regaty bych se ovšem asi nehlásil. Přespat se v ní dá, ale dva týdny bych takhle bydlet nechtěl. Ale zase lepší než ve stanu. pokud hledáš rychlejší plachetnici, tak nějakou Sportinu Nechci odradit od koupě, záleží, co od ní očekáváš, píšu to takhle, abys nebyl zklamán.
  23. bokal

    Pořízení nové lodi

    V rakousku se nebere v úvahu přívěs (na rozdíl od nás nebo SK) takže rozhodující je auto do 3,5 t
  24. Jedná se o polskou produkci, není nijak zvlášť populární ani v zemi původu. Nevyvolává příliš emocí ani zájmu, proto se o ní skoro nic nepíše. (Třeba Venus má svůj klub přiznivců) vyráběly se tam 3 velikosti BEZ, v 70-80letech. Proto už jsou málokteré kusy v přijatelném stavu. Nevyniká ani rychlostí, ani pohodlím, kajuta se základním spartánským vybavením, podobně jako Orion. Hodně skromná. Stabilita nic moc, nevyvážené kormidlo. Ale dá se v PL potkat za nízkou cenu, proto pro začátečníka nebo někoho, kdo ji bude mít na rekreační svezení je dobrá. V regatě bude nejspíš poslední. Záleží, co od ní očekáváš.
  25. bokal

    Pořízení nové lodi

    Ta sportina 595 je lehká, měla by mít tak 700-800 kg, jestli se dí vyndat balast nevím, mívaly buď sklopnou ploutev nebo spouštěcí. Jednotlivé kusy se mohou v detailech lišit. Někteří majitelé si přidávali více olova na dno, pokud nezávodili. Ale je to vydařená konstrukce, velmi rychlá, u nás s přehledem vyhrává závod kajutovek. Ale na bydlení je poměrně málo místa v kajutě. Skromná výbava. Na občasné přespání pro nenáročné stačí.
×
×
  • Vytvořit...