Brno 22. ledna (ČTK) – Vědci dorazili v uplynulých dnech na Mendlovu polární stanici na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě. Podařilo se jim záhy zprovoznit všechna technická zařízení a zahájit výzkum, informoval dnes ČTK vedoucí stanice Miloš Barták. Stanice přečkala uplynulou krutou antarktickou zimu bez potíží. Nainstalován je již i satelitní modem zapůjčený Českým vysokým učením technickým (ČVUT) v Praze, který umožňuje zasílání krátkých textových zpráv přes internet z Antarktidy do vlasti.

Skupina vyjela na jih počátkem ledna. V jižní Americe nabrala zásoby a čekala na příznivé počasí umožňující odlet do Antarktidy. Tým byl přepraven na českou základnu vrtulníky ze sousední argentinské stanice Marambio. Vědci na ní čekali celý den na vhodné letové podmínky. Až poté se mohli vydat na cestu.

„Stanici jsme nalezli až na pár drobných poškození vnějšího pláště (hlavní budovy a skladů) způsobených silným větrem v období antarktické zimy v perfektním stavu,“ uvedl Barták.

Skupina pak potřebovala asi den na zprovoznění energetických systémů, větrných elektráren, člunů a dalších zařízení. Poté se mohli výzkumníci pustit do zálohování dat, které nasnímaly v jejich nepřítomnosti od loňského března přístroje.

S problémy se potýkají geologové, jejichž letočním cílem je zahájení studia geologických struktur na pobřeží nedalekého Antarktického poloostrova. Od Mendlovy základny je sice na dohled, dělí je ale Průliv prince Gustava plný ker a ostrých úlomků ledu. Nelze jej zatím na člunech překonat.

Čeští vědci zkoumají v Antarktidě okolnosti související se změnami klimatu. Nejde jen o klimatologický výzkum, v rámci něhož jsou zaznamenávána data o počasí. Biologové se zabývají vznikem takzvaných antarktických oáz – míst, na nichž po ústupu ledovce vzniká první život v podobě řas, sinic, mechů a lišejníků. Celou oblast zkoumají také geologové. Útočištěm týmu je základna. Vybudována byla loni. Využívána bude vždy od ledna do března, tedy v době, kdy v oblasti panuje antarktické léto.

Vladimír Klepáč khj

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..