Tým českých vědců na Silvestra po několikadenní cestě úspěšně dorazil na Mendelovu polární stanici na Ostrově Jamese Rosse v Antarktidě. Základnu, která byla od loňského března opuštěná, nalezl neporušenou. Za několik hodin se členům expedice podařilo oživit všechny systémy stanice a nyní již pracují na svých vědeckých úkolech. ČTK o tom dnes informoval vedoucí polární stanice Miloš Barták.

Ornitologové již nainstalovali sledovací zařízení složené z miniaturních videokamer a teplotních čidel umístěných do hnízd rybáků jižních tak, aby mohli sledovat průběh inkubace vajec a líhnutí mláďat těchto ptáků. Klimatolog a rostlinní fyziologové v poslední den loňského roku zálohovali mikroklimatické údaje měřené celoročně pomocí terénních meteorologických stanic.

Čtrnáctičlenný tým dorazil na základnu v době, kdy v Antarktidě vrcholí léto. V uplynulých měsících, kdy byl jižní kontinent pod vládou zimy, klesaly v okolí české základny teploty až k minus 35 stupňům Celsia. Nyní z některých míst zmizel sníh, moře je bez ledu, což umožní výpravy v člunech.

Měření ukázala zajímavou skutečnost: v době antarktické zimy občas teplota vzduchu stoupla nad bod mrazu. Podle vědců to může být důležité pro přežití rostlin závislých na kapalné vodě.

Vědci budou pobývat v Antarktidě až do konce března. Pak základna zase na několik měsíců osiří. Zaměřují se zejména na výzkum takzvaných antarktických oáz, tedy míst, na nichž po ústupu ledovce vzniká život v podobě jednoduchých rostlin.

vtk mik


Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..