Nehoda tchajwanského dvoumístného bojového letounu z minulého týdne nad Tchajwanskou úžinou oživila letité diskuse o existenci „bermudského trojúhelníku“ u břehů jihovýchodní Asie. Píše o tom agentura AP.
Trosky stroje a pozůstatky obětí neštěstí z 20. října sice byly nalezeny hned druhý den, tchajwanské úřady ale stále nemají vysvětlení, co se vlastně v oblasti ostrovů Pcheng-chu, známých také jako Peskadorské ostrovy, při rutinním leteckém cvičení stalo.
„Tři sta mrtvých či pohřešovaných za 40 let“ – upozorňoval v titulcích tchajwanský tisk v posledních dnech na sérii leteckých katastrof u Peskadorů, zatímco úřady ostrovů si pospíšily s prohlášením, v němž rázně popírají srovnání s bermudským trojúhelníkem v obavách, aby takovéto spekulace neodradily investory budující zde letovisko s kasinem a další projekty.
Také většina expertů odmítá, že by v oblasti rušila navigační přístroje výchylka magnetického pole. Vědci nenašli v regionu nic abnormálního, prohlásil geolog Čchen Wen-šan z tchajwanské národní univerzity.
Ale panenské vody kolem ostrovů Pcheng-chu, které se nacházejí 80 kilometrů západně od tchajwanské pevniny a přitahují návštěvníky svými plážemi, byly svědky až příliš mnoha leteckých nehod. Podle vládních údajů se zde za posledních 20 let zřítila nejméně tři dopravní letadla, jedna civilní helikoptéra a pět vojenských stíhaček.
Nejtragičtější neštěstí se stalo v květnu 2002, kdy stroj společnosti CHINA AIRLINES směřující do Hongkongu se nad mořem severně od Pcheng-chu rozlomil na čtyři části. Všech 225 lidí na palubě zahynulo. O sedm měsíců později ve stejném místě havarovalo nákladní letadlo. Tyto dvě nehody natolik rozdmýchaly spekulace o existenci lokálního „bermudského trojúhelníku“, že v následujících měsících se ostrovům turisté vyhýbali.
Číňané považují ostrovy za tajemné od nepaměti – vzhledem k jejich špatné dostupnosti i četným lodním neštěstím. Pohřebištěm plavidel se v minulosti stala především oblast zvaná Příkop temných vod, kde skončilo údajně i množství člunů na vrcholu čínské imigrace na Tchaj-wan před 200 až 300 lety.
Japonští piloti a námořníci se během padesátileté nadvlády nad Tchaj-wanem, ukončené roku 1945, prý rovněž snažili rozbouřeným vodám kolem Peskadorských ostrovů, nazývaným Ďábelské moře, vyhýbat.
Představitelé Pcheng-chu ale na podobné legendy nedbají a vinu za nedávné nehody přičítají velkému objemu letecké dopravy, přičemž většina katastrof byla podle nich způsobena lidskou nebo technickou chybou.
Ostrovy, které byly osídleny před 700 lety ztroskotanými čínskými mořeplavci, podle nich budou lákat čím dál víc turistů. Kromě koupání a surfování ve vlnách jsou zde k vidění také podmořské historické ruiny. Mnohé návštěvníky přitahuje i fakt, že oblast bývala centrem vojenského konfliktu mezi Čínou a Tchaj-wanem.
lcm mka