Sydney 18. března (ČTK) – Pokud se jen o málo zvýší množství oxidu uhličitého v atmosféře nad současnou úroveň a oceány se nadále budou oteplovat, odlomí se ze západní Antarktidy v dohledné budoucnosti obrovské bloky ledu. Při zkoumání vzorků z vrtů provedených v oblasti antarktického Rossova moře k tomuto závěru dospěl mezinárodní tým vědců, jehož studie se objeví ve čtvrtečním vydání časopisu Nature.
Vzorky odebrané z vrtů do hloubky až 1,2 kilometru, které experti z Itálie, Nového Zélandu, Německa a ze Spojených států v oblasti Rossova moře uskutečnili, ukázaly, že za posledních pět milionů let mohutný ledový štít západní Antarktidy celkem osmatřicetkrát roztál a opět se obnovil.
Tání, zvedající hladiny světových oceánů o téměř pět metrů, přicházelo vždy zhruba po 40.000 letech v obdobích, kdy bylo zemské ovzduší zhruba o pět stupňů teplejší než v současnosti a koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře jen o něco málo vyšší.
„Koncentrace oxidu uhličitého se znovu (jako kupříkladu před čtyřmi miliony let) blíží 400 částic CO2 v milionu částic atmosféry (ppm),“ upozornil na tiskové konferenci ke studii Tim Naish, ředitel antarktického výzkumného centra Viktoriiny univerzity v novozélandském Wellingtonu.
Zatímco na počátku průmyslové revoluce byla koncentrace asi 280 ppm, v současnosti dosahuje kolem 387 ppm.
Postupné odtávání plovoucího šelfového ledovce, které je v posledních letech v oblasti Rossova moře pozorováno, samo o sobě podle vědců nebezpečí zdvižení hladiny světových oceánů nepředstavuje. Kritická situace nastane, až bude oceánu vystaven ledový štít skrývající se za šelfem.
„Většina západoantarktického ledového štítu se nachází pod mořskou hladinou a je velmi citlivá na stoupající teploty oceánu a ovzduší. Na základě toho, co se dělo v minulosti, se domníváme, že směřujeme ke ztrátě velkých částí ledového příkrovu západní Antarktidy,“ prohlásil Naish.
Podle počítačových modelů chování ledového šítu a podle údajů získaných z vrtů šelfový ledovec chránící západoantarktický ledový štít zmizí za několik stovek let a většina ledového štítu by se mohla zřítit do moře během následujícího tisíciletí, soudí Naish.
Studie provedená na americké Pensylvánské státní univerzitě naznačuje, že ke zhroucení ledového štítu západní Antarktidy bude stačit zvýšení teploty oceánu o pět stupňů, což světové vědecké veličiny připouštějí jako možné do roku 2100.
Ze studií vyplývá, že „pokud nedojde v brzké době k omezení emisí skleníkových plynů… zvýší se hladina světových moří v příštích několika stovkách let o pět metrů“, podotkl kanadský klimatolog Andrew Weaver.
lcm hej