Obrátit pozornost na: mělčiny při západním pobřeží Istrie, buru (bóru) a jugo (jižní vítr) na Kvarneru. Na samém severu chorvatského pobřeží, Umag nejčastěji slouží jako vstupní město do chorvatských vod a z něj vyrážíme tam, kam nás táhne srdce – směrem na jih.

Do Rovinje je 22 námořních mil. To by měla být po mistralu příjemná plavba s větrem do půl zádi. Pobřeží Istrie je nízké a je zapotřebí plout v dostatečné vzdálenosti kvůli mělčinám, zejména mezi Novigradem a Vrsarem. Pokud je pro Vás zdlouhavé plout tuto trasu v jednom kuse, navrhujeme Vám, abyste se zastavili v překrásném Poreći (11 nárořních mil), marinách ve Funtaně a Vrsaru, nebo v Limském průlivu malý kousek od Rovinje, nejkrásnějším z istrijských městeček na mořských výběžcích. Za ostrůvkem Sv. Katarina se ukryla rovinjská marina. Několik minut chůze vás dělí od bezpočetných hospůdek a krčem (doporučujeme Giannino, Puntulina a Veli Jože) a celý Rovinj je sympatické městečko s typicky severně jaderským kolorytem.

Druhý den pokračujte do Verudy (19 námořních mil). Brijune obeplujte z vnější strany. K návštěvě ostrova se dostaneme Fažanským průlivem při návratu. Tímto způsobem uvidíte toto kultivované souostroví ze všech stran. Veruda je dobře chráněná zelená zátoka hned na jih od Puly, a pokud chcete navštívit Arenu, do města se můžete dostat městskou autobusovou linkou. Můžete se rozhodnout i pro pobyt v městské ACI marině. Před vplutím máte možnost se vykoupat v příjemné zátoce Banjole vpravo od Verudy, kde je vynikající hospůdka Batelina. (Dejte pozor na mělčiny mezi ostrůvky Veruda a Fraškerić). Ve Verudě je i jedna z nejlepších pulských restaurací Valbasion. Doporučujeme ještě i restaurace Milan na Stoji, Bodulku v Šišanu a Vodnjanku ve Vodnjanu. Pokud chcete být blízko Puly a sami nocovat na kotvišti, je potřeba pouze obeplout ještě jeden výběžek a mezi ním a ostrůvkem Veruda vjet do zcela chráněné malebné zátoky Soline pod místem Vinkuran.

Naše doporučení pro třetí den plavby jsou Unije (22 námořních mil). Na poměrně vysokém ostrově s rozlehlým nízkým písečným výběžkem před místem z jeho západní strany, zažijete prostředí zcela odlišné od vřavy marin. Podle větru si můžete vybrat mezi kotvišti v široké zátoce s malým molem a vlnolamem před místem, nebo kotvení v jedné z hlubokých zátok na východní straně ostrova. (Pokud se rozhodnete pro přístaviště, nezapomeňte, že tam je i silnější mistral stejně nebezpečný jako letní „nevera“ ze západu. V tom případě je nejlepší obeplout jižní výběžek ostrova a schovat se do vynikajícího úkrytu v zátoce Maračol.).

Unije vždy byly ve stínu atraktivity nedalekého naplaveného písečného Susku, ale v žádném případě nevynechte překrásné zátoky zemědělskou výrobou kdysi nejvýznamnějšího ostrova celého cresko-lošinjského souostroví. Při cestě si dejte pozor při přeplouvání Kvarneru! Objevují se tu nepříjemné větry bura i jugo!
Čtvrtý den ráno se vydejte z Unija do nedalekého Osoru (10 námořních mil). Vyhledejte volné boční kotviště u zděného pobřeží s mostem, severně od průplavu. Procházka městem vás nadchne: městská radnice (muzeum s lapidáriem), katedrála, pozůstatky římských městských hradeb… Osor byl kdysi důležitým bodem na plavební cestě plachetnic z Benátek do Otrantu!

Po osvěžení v hospůdce vedle mostu, se vydejte ještě ten den podél západního pobřeží Cresu na sever. Do večera přeplujete 19 námořních mil do pitoreskního Valunu, podél překrásných malých oblázkových zátok, rezervovaných pouze pro vás, protože většina z nich je dostupná pouze od moře. V maličkém Valunu jsou dvě dobré restaurace – Toš a Na moru.

Další den vás čeká 25 mil přes Kvarner do mariny Pomer. Pokud nejste zruční v noční plavbě, vynasnažte se dojet před setměním, protože vplouvání do Medulinského zálivu je trochu složitější. Marina je na samém konci dlouhého zálivu, obklopena poli, která dosahují až k moři. Ve vesnici na kopci je několik vynikajících restaurací.

Pro šestý den doporučujeme návštěvu Národního parku Brijuni (17 námořních mil) ve stejnojmenném přístavu. V přístavu, ve kterém kdysi kotvily Titovy jachty Jadranka a Podgorka, je dnes 50 stání pro nautiky s přípojkami elektriky a vody. Cena stání je bez ohledu na velikost lodě něco přes 100 EUR. Druhý den vám zůstává ještě 35 námořních mil zpět do Umagu. K odpočinku s koupáním na zpáteční cestě vám navrhujeme zátoku s přístavištěm na ostrůvku Sv. Andrija (Crveni otok), kousek před Rovinjí (10 námořních mil od Brijuna), Vrsar (15 mil), překrásný Novigrad (25 mil) nebo zátoku Dalja, která je od vašeho výchozího přístavu vzdálena pouze 5 mil.

Více informací

Napsal PetrK

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.