Na letošní výstavě Lodě & Karavany se představilo celkem 99 firem na ploše čtyř hal výstaviště PVA Letňany, pátá hala byla určena pro bazar lodí a karavanů. Přestože se jednalo již o 9. ročník, působila výstava hodně nevyrovnaným dojmem. Vzhledem k termínu výstavy by se dalo očekávat, že výstava nabídne hlavně sortiment menších plavidel a lodního příslušenství, které se kupuje těsně před sezónou, ale sortiment a výběr exponátů tomuto předpokladu příliš neodpovídal. Tuto skutečnost si mnoho zájemci uvědomují, o čemž svědčí stále vzrůstající počet českých občanů navštěvujících veleth v rakouském Tullnu, který se koná o dva týdny dříve.

Výstavy se zúčastnily nejen firmy, které působí na trhu již delší dobu, ale také nováčci, například firma Yuki, známá spíše prodejem motocyklů a skůtrů. Ta představila sérii nafukovacích člunů a laminátových lodí od tří čínských výrobců.

Velmi zajímavým exponátem, byla plachetnice Svea, vyrobená roku 1912 v Hamburku v loděnici Willy von Hacht na objednávku Eduarda Burgemaistera, čestného kapitána ČYK. Tato plachetnice se od roku 1913 pravidelně zúčastňovala závodů a získala řadu cen. V roce 2005 byla tato plachetnice celkově zrekonstruována do původní podoby. Při rekonstrukci bylo vyměněno 60, žeber, část obšívky a zhotovena nová teaková paluba. Na lodi zůstalo původní mosazné kování a gaflové oplachtění.

Mezi další zajímavé novinky patřily například plachetnice SKIPPI 650, které představila firma Navy Centrum.

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..