Praha 10. července (ČTK) – Kritické období pro labskou plavbu přišlo letos zhruba o šest týdnů později než loni. Pod hranici splavnosti hladina klesla až v poslední dekádě měsíce června. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes ČTK poskytlo ministerstvo dopravy. Koncem června se labská doprava téměř zastavila, další vývoj závisí na množství srážek během léta.

Pro rejdaře je směrodatný údaj na vodočtu v Ústí nad Labem. Pokud ukazuje méně než 200 centimetrů vody, znamená to, že v kritickém úseku před státní hranicí s Německem je maximální možný ponor menší než 140 centimetrů. Ponor 140 centimetrů je přitom na českém Labi limitem pro ekonomickou plavbu, byť omezenou. Za ideální se považuje stav, kdy je na vodočtu mezi 250 a 540 centimetry.

„Koncem měsíce klesly vodní stavy i pod hodnotu, která znamená praktické zastavování plavby, to jest pod 170 cm na vodočtu,“ řekl mluvčí MD Karel Hanzelka. Zastavily se proto nejen nákladní lodě, ale také velké turistické parníky ze zahraničí, které letos začaly ve větší míře do Čech jezdit. Lepší situace než u hranic je díky regulaci toku v úseku od Ústí nad Labem směrem do vnitrozemí.

Nynější stav považuje Hanzelka za typicky letní. Vzhledem k pozdnímu nástupu sucha lze prý zatím mluvit o letošním roce jako o příznivém. Nyní bude záležet především na vydatnosti letních dešťů. Jak mluvčí upřesnil, letní bouřky rejdařům příliš nepomohou, pro zlepšení situace jsou nutné dlouhodobější srážky.

S nestálostí hladiny se potýkají rejdaři každý rok, nejkritičtější situace byla loni, kdy bylo Labe splavné pouhých 182 dní. Někteří dopravci proto raději odešli na zahraniční řeky. Loni poprvé české lodě přepravily na vodních cestách mimo ČR více zboží než uvnitř státu či přes hranici s Německem.

Situaci by pomohl vyřešit jez u Děčína, jeho stavba je ale kvůli politickým sporům v nedohlednu. Rejdaři proto žádají po státu čtyři miliardy korun jako náhradu škody za nesplavnost řeky. Nedávno kvůli tomu na stát podali žalobu.

sin dvd

Napsal PetrK

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.