Tokio 17. listopadu (ČTK)
Japonským vědcům se podařilo najít a nafilmovat mládě hlubinné ryby larimérie podivné, jejíž původ sahá do doby vzdálené stovky milionů let. Japonci jsou prý první, kdo zachytil mládě této lalokoploutvé ryby. Informovala o tom dnes agentura AFP.
S kamerou ji objevili v hloubce 161 metrů v zátoce Manado poblíž indonéského ostrova Sulawesi. Dvacetiminutový film zachycuje modro-bíle skvrnitou latimérii dlouhou 31,5 centimetru proplouvající mezi balvany na mořském dně.
„Pokud víme, je to první kamerový záznam mláděte latimérie podivné. Teď budeme schopni zjistit, kde tyto tajemstvím opředené ryby žijí a jak se rozmnožují,“ řekl Masamicu Iwata z akvária v japonském Iwaki, které film začátkem října natočilo. Vědci k tomu použili na dálku ovládanou ponorku vybavenou kamerou. Mládě podle nich bylo narozené teprve nedávno.
Latimérie podivná vědecký svět fascinuje. Její předci žili už před 360 miliony lety. Dospělí jedinci dosahují velkosti dvou metrů a žijí do hloubky 700 metrů, většinou na mořském dně, po němž se pohybují jakýmsi kráčením.
Podle expertů se vývoj této ryby zastavil, takže je považována za živou fosílii. Má vlastnosti společné s předky prvních suchozemských obratlovců – náznak končetin na čtyřech ploutví a vzduchový vak považovaný za primitivní plíce.
Rozmnožuje se tak, že vajíčka zrají v těle matky, která po třináctiměsíční březosti rodí živá mláďata dlouhá asi půl metru. Latimérie je špatný plavec a pohybuje se spíš jako obratlovci, střídavým pohybem končetin. Byla dlouho považovaná za vymřelý druh, dokud ji v roce 1938 nevylovili u afrických břehů. Identifikovala ji kurátorka muzea z jihoafrického East Londonu Marjorie Courtenay-Latimerová, po níž byla pojmenována.
sva hej