Přejít na obsah
Plavidla.cz

Když se chceš stát majitelem motorové lodě...


pebu

Doporučené příspěvky

7253265B-AB11-4827-9C3D-824FC34BEDFF.thumb.jpeg.e059c90288cc66e9b3e5e1d5b4a36b7d.jpegBella je doma. V pátek ve 12:00 jsme vyrazili ze Silkeborgu a v pět ráno jsme byli doma. První zjištění - loď na přívěsu se táhne úplně v pohodě, jen nerovné silnice ve městech dělají randál. V sobotu po pár hodinách spánku jsme se vrhli ještě na úpravu traileru. V Dánsku sice vozík nachystali perfektně, ale až byl hotový, tak mi přišlo, že by se dala loď posunout ještě víc dopředu, ale už jsem neměl srdce jim říct “kluci, máte to super, ale teď ještě jednou, otočíme držák navijáku, fikneme přední sloupek a nápravu a celou loď posuneme o 35 cm vpřed” … tak jsme to dělali v sobotu doma sami, bez jeřábu, s lodí na traileru… a podařilo se. Celková délka traileru s lodí s motorem sklopeným dolů je 6,6m a to je dobréééé. A jízdně se mi zdá přívěs ještě lepší. Jak to vím ? No protože v neděli jela Bella na svoji první plavbu. Vyrazili jsme do Otrokovic na Moravu, kde mám vyhlídnutý skluz. No vyhlídnutý - sám jsem jej před lety stavěl 🙂 A tam se odehrálo moje první spuštění lodě na vodu se strachem, že se to nepovede. A ono se to povedlo a bylo to překvapivě jednoduchý a zvládnul jsem to v podstatě sám, jen s drobnou asistencí manželky a dokonce v teniskách suchou nohou. Potom přišel malý šok, loď na vodě a nestartuje, jednou, dvakrát, třikrát nic… displej hlásí nějakou chybu. Nepanijařit, určitě to bude nějaká prkotina, vždyť včera motor připojený na hadici normálně startoval, tak proč ne teď. Proč, protože byl vypnutý přepínač vytrhové pojistky, ta zůstala na místě, takže jsem si ničeho v první chvíli nevšimnul… takže opravdu prkotina, motor běží a Bella absolvuje první metry svého života se mnou 🙂 Párkrát jsme se potočili kousek po Moravě a tradá ven z vody. Bella není přihlášená a navíc máme ještě nějaké povinnosti , tak to bylo jen o chvilce hlavně jsem si chtěl zkusit dostat loď do vody a z vody. Z vody to byla opět nečekaně pohoda a opět suchou nohou. Největší problém byl trefit se lodí doprostřed traileru a ještě navíc v jeho ose. Tady bych ale neviděl problém v lodi, ale spíš někde mezi sedačkou a volantem. No zkrátka posun vpřed v úzkém koridoru musím ještě vypilovat, aby to nebylo na popáté … 

PS: ano před odjezdem jsem ještě stihnul namontovat lávku z pororoštů. A už teď po prvním spouštění vím, že ji mám zbytečně moc vzadu a zbytečně málo vpředu. Vzadu půl metru pod hladinou je mi k prdu a vpředu mi začíná až cca půl metru za začátkem vody …

 

Upraveno uživatelem pebu
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Gratuluju, ta akce musela být hodně emotivní. Vzpomínám jak jsem ta svoje poprvé intenzivně prožíval.

Předělání sloupku - 👍, nechápu proč to výrobci konstruují tak, že loď nejde posunout víc dopředu a musí se předělávat, když člověk nechce tahat soupravu zbytečně o 0,5m delší.

Lávka - to doladíš 😀

Výtrhovka - klasika, napoprvé to člověka zaskočí. Podruhé už víš. Já letos chytil na volnoběh pařez pod vodou a zhaslo mi to motor. Pak mi nešlo nastartovat a trvalo mi neomluvitelně dlouho, nežli jsem přišel na to, že mám zařazenou zpátečku. 🤣

Natažení lodě rovně - boční rolny to jednou provždy vyřeší. Mohu poslat fotky pro inspiraci.

 

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Super gratuluji,po všech těch strastech budeš mít na co vzpomínat.

S tou vytrhovkou mam podobnou zkušenost a to po 7mi letech co mam loď :),no prostě mamlas,hlavně že po příjezdu letos na Mazury mi žena říkala nezmatkuj máš všechno zapnuté? ´´NO JASNEEEE ŽE MAAM´´ neměl   ,nikdy ji totiž nevypínám,ale to už je jiná kapitola jiný příběh a že jich takových různých je :):)

Ja mam na přívěsu takove ty naváděcí tyče jak mívají v JU ES EJ

Takže hlavně ať slouží a užívej.A třeba někdy na Baťáku,ikdyž s tou moji vyškou lodě no nevím.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

vyfotils ten navij. sloupek před a po ? 

výtrhovka klasa věř že to neni naposled 🤣 a i si nad tim zapřemejšlíš než na to přijdeš při dalšim VÝTRHU  😎 KLASIKA

pochoz doladíš právě a jen provozem 👍

jj sem chtěl napsat , sli to neni zbytečně naložený dozadu s tim přesahem , a si  mě předběh PŘEmontáží 😉

za turkem nemuže bejt ten povoz ani cejtit 😈

na vodě NA PÁNA - sledujte mě jedu JÁ 🤩

20210906_171442.jpg
40 km/h

 

20230608_120418.jpg
60km/h

Upraveno uživatelem HANZTD
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Včera proběhlo přihlášení lodě na plavební správě v Přerově. Cena 3100,- . Na místě jsme vyplnil formulář a doložil doklady. Smlouvu o nákupu lodě (stačila kopie s neověřenými podpisy ) , doklad CE, zaplatil jsem poplatky 3100,- a pánové si šly loď prohlédnout a nafotit. Zhodnotili , že loď vypadá jako nová a bylo hotovo. Jak jsem psal dříve, plavební správa v Přerově je barák uprostřed sídliště a podle toho vypadá příjezd - sídlištní úzké jednosměrné komunikace obložené z obou dvou stran parkujícími auty a pravoúhlými křižovatkami. Nechápu jak tam někdo dokáže dopravit větší loď, než je Bella …

Na fotky naváděcích tyčí, rolen se rád podívám

Přikládám fotky navijákového sloupku v původní verzi a po radikální dietě…

Teď bude probíhat důkladné vyčištění lodě, drobné opravy, zazimování a budu plánovat její dovybavení. A k tomu budu mít hromady dotazů na zkušené lodaře …

Zatím po důkladné prohlídce jsem stav lodě zhodnotil takto …

Zdá se, že v sezoně stála na sladké vodě zakrytá plachtami. Zvenku má na sobě pár lehoučkých povrchových šrámů, které by chtělo asi rozleštit (jak?) a dole na hraně boku a kýlu je na dvou místech hrana odštíplá v délce cca 1 cm (zatmelit ?), Vnitřek lodi je absolutně netknutý, bez jediného šrámu, bez jediného fleku na sedadlech … , motor pod krytem vypadá jako nový, na krytu je pár drobných oděrek. Takže za mě, na to, že jsem ji kupoval podle fotek na webu, tak výsledek ok. 

Plány na dovybavení : chtěl bych do příští sezóny na loď doinstalovat automatickou bilge pumpu. Teď je tam pouze ruční. Pokud najdu někde místo, tak bych chtěl na loď dát malou nádrž na vodu a sprchu, ani ne kvůli sprchování, ale spíš, abych tam měl vodu, když je potřeba něco umýt (ruce, zasviněnou loď), a pak už je na řadě elektronika. Rádio s repráky, plotter a možná vysílačka.

 

 

2FAE8782-ADA5-40A2-A42A-939E60147677.jpeg

0BB2F45C-F94C-4581-8179-468E7A1C5323.jpeg

71A32139-F90B-4DF3-9659-4B6E16D51740.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

takhle to vypadá rozumnějc naložený , než pul metru za hranou 👍

jj ty plavebky jsou všude DOST PRIMA , DC i PH s místem jako přes kopírák 😈

už ted mě zajímá , kde a kolik to má vazáky 👀 (já si jich 8 dodělal , pevnejch - sklopný) 🛠️ ano mam jich 12 😂

na drobný oděrky na trupu už sem rezignoval , zvlášt když je modrej 🙈 tim netvrdim že to mam jak vrak ! naopak 😍

tam u vás se ty vw TURCI dostávali k tarifu néé , vidim druhýho 🤡

místo nádrže a sprchy si tam nos mobilní kanďák 10-20L se sprchou a je to 100x skladnější a mobilnější , na rozdávání tam placu nebude 😉

Upraveno uživatelem HANZTD
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak Bella už bydlí na chalupě ve stodole. Nápad dostat ji tam navijákem se ukázal jako správný. Na to, že to bylo napoprvé, tak to ani moc nebolelo 🙂 A úprava traileru s posunutím lodě o 35 cm dopředu se ukázala jako zásadní, ze stodoly ven kouká jen cca 40 cm oje, takže do stěny stodoly se udělala díra jen cca 60x40 cm... zatím jen zabalená pytlem, ale udělám jí dřevěný box, ať mi nečučí ze stodoly hnusný pytel…

IMG_6701.jpeg

IMG_6711.jpeg

IMG_6714.jpeg

Upraveno uživatelem pebu
  • Super 2
  • Haha 1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj, k dovybavení lodi: na té mojí také nebyla nádrž na vodu. V motorové šachtě jsem měl prostor vlevo od motoru, kam se mi přesně vešla nádrž na 50 L vody (cena cca 3000,-), která má vestavěnou vodárnu spínanou tlakovým spínačem. Na protější staně mám dva akumulátory, takže zatížení vodou loď nijak nerozvážilo. Sedadlo řidiče jsem udělal odklápěcí (je na laminátové konzoli) a pod něj jsem instaloval malý dřez. A pod tou konzolí je skříňka, ve které mám malou odpadní nádrž. Mám malou loď 6,5m a musel jsem řešit každý cm. Na záď jsem dal malý, integrovaný kastlík se sprchou. Vodárna se spouští úbytkem tlaku v potrubí, nemusel jsem tedy tahat kabely od kohoutků k čerpadlu jako např. v karavanu. Funguje to bezvadně. Jinak ale zmiňovaný kanystr je jednodušši, skladnější a dostačující řešení. No a na rychlé osvěžení v parných dnech mám za pár stovek přenosnou sprchu. Je to jen hadice s čerpadlem, kabelem s 12V přípojkou a sprchovou hlavicí, která má spínač. Na zádi mám zásuvku 12V, zapojím sprchu, čerpadlo do řeky, stisknu spínač a už to jede. Primitivní, ale na hrubou očistu nebo osvěžení to stačí. Hlavně to koupíš hotové a za pár kaček. Gratuluju Ti ke koupi krásné lodi.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

přesně tohle sem měl na mysli 👍🚿
jen ho mam užší ale delší podélnej , ten se mi krásně vejde pod podlahu na převoz a pak na akci je nenápadnej až na boku u motoru , ale popravdě tak duležitá věc to neni , takže s náma pořád nejezdí  a nebo je schovanej ....

20231101_215147.jpg

Upraveno uživatelem HANZTD
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 3 weeks later...

Tak první loďoúpravy máme za sebou. Přišlo mi takové nedůstojné tam mít jenom manuální bilge pumpu, tak jsem přidal automatickou. No probíhalo to jak gynekologická operace, montovat něco patnácticentimetrovou dírkou schovanou za motorem byl velký zážitek, ale je to tam. Namontoval jsem čerpadlo s vestavěným čidlem hladiny a cca o pět centimetrů víš ještě jeden plovákový spínač, hadici jsem přes T-kus připojil k původnímu manuálnímu systému, takže teď můžu používat jak manuál, tak elektro. Elektro varianta se spouští buď tlačítkem, nebo automatický režim, nebo v případě vypnuto se při dosažení hladiny druhého plováku rozezní alarm a čerpadlo se opět spustí. 

Druhou úpravou byla montáž sprchy. A ano samozřejmě, že máte pravdu, že přenosný kanystr s čerpadlem by udělal stejnou službu mnohem jednodušeji, ale já si chtěl pohrát, takže jsem do podpalubí strčil 40 l nádrž, na zrcadlo vyvedl přívod vody a sprchu a na žebro přimontoval čerpadlo s tlakovým spínačem. Vedle odpojovače a nového ovladače bilge pumpy jsem umístil spínač k čerpadlu.

A na to, že jsem něco takového dělal poprvé, tak se musím pochválit, z mého pohledu jsem zatím nic nepopo… Tak doufám , že zkušenější neraní mrtvice … 🙂

 

 

52EE48D6-00D1-4024-B4F5-7FE22B2A9479.jpeg

4CE272B0-F717-4AC4-961B-9492622A80FA.jpeg

F6E97993-2A4D-45B3-9800-995F7D14502D.jpeg

9C138B21-FCD1-4F70-8FA4-7FA4AD2120B7.jpeg

E21DD8CB-4B08-45EB-A69E-D2EC324D731C.jpeg

E2D2DE9A-DF90-4133-89A8-EA14028ACC7A.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 22. 10. 2023 at 22:38, pebu napsal:

7253265B-AB11-4827-9C3D-824FC34BEDFF.thumb.jpeg.e059c90288cc66e9b3e5e1d5b4a36b7d.jpegBella je doma. V pátek ve 12:00 jsme vyrazili ze Silkeborgu a v pět ráno jsme byli doma. První zjištění - loď na přívěsu se táhne úplně v pohodě, jen nerovné silnice ve městech dělají randál. V sobotu po pár hodinách spánku jsme se vrhli ještě na úpravu traileru. V Dánsku sice vozík nachystali perfektně, ale až byl hotový, tak mi přišlo, že by se dala loď posunout ještě víc dopředu, ale už jsem neměl srdce jim říct “kluci, máte to super, ale teď ještě jednou, otočíme držák navijáku, fikneme přední sloupek a nápravu a celou loď posuneme o 35 cm vpřed” … tak jsme to dělali v sobotu doma sami, bez jeřábu, s lodí na traileru… a podařilo se. Celková délka traileru s lodí s motorem sklopeným dolů je 6,6m a to je dobréééé. A jízdně se mi zdá přívěs ještě lepší. Jak to vím ? No protože v neděli jela Bella na svoji první plavbu. Vyrazili jsme do Otrokovic na Moravu, kde mám vyhlídnutý skluz. No vyhlídnutý - sám jsem jej před lety stavěl 🙂 A tam se odehrálo moje první spuštění lodě na vodu se strachem, že se to nepovede. A ono se to povedlo a bylo to překvapivě jednoduchý a zvládnul jsem to v podstatě sám, jen s drobnou asistencí manželky a dokonce v teniskách suchou nohou. Potom přišel malý šok, loď na vodě a nestartuje, jednou, dvakrát, třikrát nic… displej hlásí nějakou chybu. Nepanijařit, určitě to bude nějaká prkotina, vždyť včera motor připojený na hadici normálně startoval, tak proč ne teď. Proč, protože byl vypnutý přepínač vytrhové pojistky, ta zůstala na místě, takže jsem si ničeho v první chvíli nevšimnul… takže opravdu prkotina, motor běží a Bella absolvuje první metry svého života se mnou 🙂 Párkrát jsme se potočili kousek po Moravě a tradá ven z vody. Bella není přihlášená a navíc máme ještě nějaké povinnosti , tak to bylo jen o chvilce hlavně jsem si chtěl zkusit dostat loď do vody a z vody. Z vody to byla opět nečekaně pohoda a opět suchou nohou. Největší problém byl trefit se lodí doprostřed traileru a ještě navíc v jeho ose. Tady bych ale neviděl problém v lodi, ale spíš někde mezi sedačkou a volantem. No zkrátka posun vpřed v úzkém koridoru musím ještě vypilovat, aby to nebylo na popáté … 

PS: ano před odjezdem jsem ještě stihnul namontovat lávku z pororoštů. A už teď po prvním spouštění vím, že ji mám zbytečně moc vzadu a zbytečně málo vpředu. Vzadu půl metru pod hladinou je mi k prdu a vpředu mi začíná až cca půl metru za začátkem vody …

 

 

F5B16D67-9F06-409A-B947-48517AA7B805.MOV 6.35 MB · 9 downloads

Ahoj, nebo je také dobré udělat si vzadu na trajleru tzv. tykadla na každé straně. ......když zajíždíš na vozík, tak tě tykadla podrží a neunáší tě proud na žádnou stranu. Když tak nafotím a mohu poslat.

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj, ty tykadla jsou dobrý pomocník, hlavně když fouká vítr. Udělal jsem si je taky, jsou samozřejmě nastavitelná na šířku lodi. Mám je vzadu a i vpředu před první nápravou, ale vpředu jsou celkem k ničemu, což jsem si při jejich výrobě neuvědomil. Viděl jsem ale na jednom vleku, že má na kýlových rolnách prodloužené osy a z boků těchto rolen má přidaná bantamová kolečka, která kýl drží kýl lodi na rolnách i při více zanořeném vleku anebo bočním větru. Myslím, že to musí fungovat a ve finále to vyjde levněji než ty tykadla. Bohužel jsem si to nevyfotil...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

Já to mám při natahování lodě takto:

image.thumb.jpeg.cdf558911ad3c04edd6d5aff0919f3a3.jpeg

a při přepravě takto:

image.thumb.jpeg.23897974aa9e91a057b824b6b39e2f0a.jpeg

Ten zajišťovací čep je fajn věc. Dají se koupit na různé průměry a délky. Je dutý a na konci má západky ovládané červeným čudlem. Zmáčkneš, zasuneš do díry, pustíš a on tam drží. 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Vytvořit...