Přejít na obsah
Plavidla.cz

vrtule,propeler jaky vybrat jakk to spocitat...


Hervas

Doporučené příspěvky

  • 4 weeks later...
Všechny zdravím, vlastním loď Sea Ray 185 sport, motor Mercruiser 3.0 MPI, 101 kW - doporučené maximální otáčky 4400- 4800. Mám převod nohy 2:00, vrtuli 14,3 x 21, se kterou na plný výkon motor dosahuje max. otáčky 3900 a rychlost podle GPS 52- 53 km/h. Potřeboval bych poradit, jakou koupit vrtuli, aby motor na plný výkon dosahoval výše uvedené doporučené otáčky. Děkuji Upraveno uživatelem Lajda
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Všechny zdravím, vlastním loď Sea Ray 185 sport, motor Mercruiser 3.0 MPI, 101 kW - doporučené maximální otáčky 4400- 4800. Mám převod nohy 2:00, vrtuli 14,3 x 21, se kterou na plný výkon motor dosahuje max. otáčky 3900 a rychlost podle GPS 52- 53 km/h. Potřeboval bych poradit, jakou koupit vrtuli, aby motor na plný výkon dosahoval výše uvedené doporučené otáčky. Děkuji

Vrtule sedí!! Pokud není nijak poškozená a nebo opravovaná nějakým kutilem,problém v ní nebude!!! Hledej problém v motoru!! S největší pravděpodobností má nízký výkon!

 

bootcentrum

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky si myslím, že bude problém v motoru. Takováhle loď s tímhle motorem by myslím měla frčet přes 60, což by odpovídalo té 21" vrtuli

Nevím odkud jsi, ale kdyby to nebylo daleko, mohli bychom na zkoušku zkusit přehodit naše vrtule. Já řeším zase opačný problém, mám 14,75 x 19 a motor točím na hranici max. otáček a když bych přizvedl nohu, tak bych to možná přetočil, tak chci zkusit 21" než ji koupím. Ještě napiš jak rychle jsi ve skluzu. Já to mám asi za 6-7 vteřin - cca 36km/h ve třech lidech na palubě bez trim klapek (spíš 2,5 osob)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky si myslím, že bude problém v motoru. Takováhle loď s tímhle motorem by myslím měla frčet přes 60, což by odpovídalo té 21" vrtuli

Nevím odkud jsi, ale kdyby to nebylo daleko, mohli bychom na zkoušku zkusit přehodit naše vrtule. Já řeším zase opačný problém, mám 14,75 x 19 a motor točím na hranici max. otáček a když bych přizvedl nohu, tak bych to možná přetočil, tak chci zkusit 21" než ji koupím. Ještě napiš jak rychle jsi ve skluzu. Já to mám asi za 6-7 vteřin - cca 36km/h ve třech lidech na palubě bez trim klapek (spíš 2,5 osob)

Teď jsem nebyl na vodě, ale do skluzu jde loď velmi rychle. Vyměnit vrtule vyzkoušet můžeme. Jsem z č. Budejovic.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 1 year later...
Dobrý den. Som úplný začiatočník a čln gumák 330cm s 5 koňovým motorom Mercury. Problém je v tom, že čln sa rozbieha plynule asi do polovice plynu. To je maximum. Pri ďalšom pridávaní plynu už čln nezrýchľuje, len šľahá vodu. Je to už len mixer ponorený do vody. O nejakom sklze nemôže byť ani reči. Zdá sa mi, že motor má rezervu, ale vrtuľa je zle zvolená. Vedel by niekto poradiť, Ako čln zrýchliť? Výmenu motora za silnejší nezvažujem. Som invalid a Horko-ťažko manipulujem s 25kg motorom.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 1 year later...
Zdar,

Na stranke : https://www.tohatsu.com/marine/int/accessories/prop.html

 

Je ako jedna z možnosti voľby vrtule 13,2x21 k danému motoru

Ale píšu len light load žiaľ bez konkrétnejšieho popisu .

koľko Kg zataže max tým myslia neviem. ..

Mam to na Rio 550 Sol , bez posádky s motorom necelich 800kg.

 

Pokud máš loď, motor a vrtuli, tak nemá smysl koukat do teoretických tabulek.

V takovém případě je třeba změřit kolik to jede a kolik při tom motor točí a podle toho zvážit, jestli by mohlo být přínosné použít trochu jinou vrtuli.

Kolik to jede a točí při solo jízdě a při plném naložení?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

prakticky NEotestuješ = NEzjistíš : tady ti i výpočty a tabulky posloužej jako SLOBOUNKEJ naznak něčeho >co by mohlo bejt kdyby<

 

je to konkrétně o tom danym člunu , dnu lodě , motoru , nejlepe aspoň 70% zatížení .. a ujet jeden usek s vrtule TAHLE , přehodit ujet stejnej usek vrtule TAMTA atd pořád dokola , s dělánim si poznámek o otáčkach , času , rychlosti , průběhu , trimu !

chceš akcelerovat číslo se drží nízko , chceš maximalku číslo se zvětšuje , chceš střed najdeš POUZE PRAKTICKYM TESTEM

 

mam stejnej typ lodi SUZUKI Craft 18,5 open , jen 4T 90hp SUZUKU závěs , 5,6m lod váha při blbnutí cca 950kg (2 na lodi benzin full 100l ) + lyžař na 12m laně 100kg , začínal sem na 17" : akcelerace střela , nahoře už rychlost chabla , dal sem ROZVÁŽNĚ 19" rozdíl akcelerace 00 prd nahoře +5km/h , znova ROZVÁŽNĚ 21" světe div se akcelerace o +1-3sek (od17") pomalejší nahoře dalších +5km/h ,, na letošek nachystáno k testu 23" z předešlího očekávám akceleraci +3-5sek (od17") pomalejc a nahoře je jistejch +5km/h

bez lyžaře v číslech 17" max 55km/h 6300ot/m , 21" max 65km/h 5200ot/m , takže 100ho mi vychází že co 2palce" to +5km/h a sražení otaček o cca 650/m -- vše origo SUZUKI vrtule , ale URČITĚ NE KUPOVANÝ V DRAHYM ČR ale v ITALII !

 

po veškerym čtení fór a

ruznejch telefonech zjistíš , že ti nikdo nikdy neřekne jak to bude , TOHLE MUSÍŠ SÁM A S ODHODLÁNIM

 

bez lyžaře se akcelerace vrací s 21" na +1-3sek (od 17") k dostání do skluzu ...

 

a zamysli se nad tim nerezem , zvlášt u zavěsu ... origo list hliník ti vždy po ráně "uhne" v nej ulomí , nerez je tvrdej a "neuhne" vyštípne ti ploutev , ložiskovej domek , ohne osu atd ;)

 

(opravdu múže bejt VŠE jen k úvaze , jak vrtule tak material co funguje mě / to zabije tebe )

Upraveno uživatelem HANZTD
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

HANZTD pod tohle se podepíšu . Nevyzkoušíš a nezjistíš . Tabulky jsou jen orientačně a ten hliník místo nerezu svatá pravda. Očesal jsem na Berounce vrtuli tak , že z toho byl kultivátor a stačilo jen vyměnit vrtuli z té havarovaní nic nezbylo. Být tam nerez tak konec s převodovkou.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

pýtal som sa na tu vrtu

ĺu lebo mi bola ponúknuta za dobrú cenu..

čo sa týka ostatného tak loď som kúpil minuli rok v podstate už po sezóne,

bol som s ňou 1x na dunaji sa povoziť a odvtedy je v dielni a pracuje sa na nej..

nie je nová tak sme sa ju rozhodli trochu porobiť..

keď sme na nej boli tak sme mali plnú 120L benzínu a 4 osoby dospelé a 2 deti.. spolu odhadujem 550Kg nákladu

nemeral som nič , časy dokonca ani otácky si nepamatám, tak že k tomu neviem poskytnúť info. subjektivne loď išla ,

dobre , do sklzu určite.. a švagor hovoril že na tel. pozeral GPS speedmeter a najvaciu rýchlosť si pamatal 47Km/h ale v akých otáčkach a či po prúde alebo proti to neviem, tak že v podstate žiadne informácie nemám.

počkám kým to dorobíme ,a ako hovoríte vyskúšam a pomerám uvidím , kúpil som tu 21-tku fakt bola lacno aj s puzdrom na môj motor.

ďakujem za rady a informácie , dám vedieť ako to dopadlo..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Až to vyzkoušíš, určitě se poděl o zjištění. Chování lodě po změně stoupání vrtule je věčné a oblíbené téma. Osobně si myslím, že ta 21 bude moc těžká. Možná to bude zajímavé pro solo jízdu bez zátěže na delší rychlou cestu, protože motor nepůjde do tak vysokých otáček. Ale dynamika nic moc a s více lidma už to bude nepoužitelné.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 7 months later...
Chlapy někdo mi říkal, že na moře by se měla dát jiný propeller kvůli hustotě slané vody. Je to pravda nebo blbost. Mám Selva 75koní v manuálu píšou 13/27 - žádnou jinou záměnu neuvádí. Na sladké to jezdí asi pěkně cca 50km/hod. Na moři jsem nebyl, ted se prvně chystám do Chorvatska tak řeším jestli mám vrtuli měnit. díky
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...