Skupina amerických vědců dnes v časných ranních hodinách SELČ po několikadenních odkladech zahájila expedici k vraku Titaniku. S pomocí nejmodernější techniky chtějí odborníci pořídit jeho podrobnou trojrozměrnou mapu a zjistit, v jakém stavu ztroskotaný parník je. Expedice má trvat 20 dní. Na své internetové stránce to oznámili organizátoři.
Loď Jean Charcot vyplula ze severokanadského přístavu Saint John’s proti původním plánům se zpožděním, protože bylo ještě na poslední chvíli třeba prověřit některá zařízení, uvedla na twitteru americká společnost RMS Titanic z Atlanty, která vlastní práva na prozkoumání vraku.
Podmořský robot vybavený kamerami zblízka prozkoumá okolí, polohu a stav slavného vraku, který od roku 1912 leží v hloubce kolem 3600 metrů. Další podmořský přístroj vybavený výkonným sonarem umožní vědcům prozkoumat dno na místě katastrofy a následně pořídit jeho virtuální trojrozměrnou mapu s kusy vraku.
Expedice je vybavena nejmodernějšími nástroji pro podmořskou archeologii a její možnosti prozkoumat vrak jsou nejlepší ze všech, které to kdy zkoušely před ní. „Technicky i technologicky je to nejdokonalejší, co kdy bylo,“ uvedla americká společnost.
Zájemci budou moci celou expedici sledovat na internetu na adrese www.expeditiontitanic.com a na sociálních sítích Facebook a Twitter.
Titanic ztroskotal 15. dubna 1912, když v Atlantiku narazil na ledovec. Jeho vrak objevil v roce 1985 oceánograf Robert Ballard. V následujících desetiletích k potopené lodi plula řada výprav, které potopený parník buď fotografovaly, anebo na hladinu vyzvedávaly sběratelsky zajímavé předměty. Při katastrofě Titaniku zahynulo 1522 lidí, jen 711 jich přežilo. Loď, která měla v transatlantické přepravě symbolizovat luxus a bezpečnost, se potopila hned při své první plavbě.
jf kš