Pozvánka na výstavu fotografií k bratrům Pátým.

Souběžně s výstavou Vranovská plavba, která proběhla ve Znojmě v roce 2000, získávali členové Jachtklubu Vranovská přehrada archivní a fotografický materiál k historii jachtingu na Znojemsku . Rozvoj tohoto sportu je úzce spjat s Vranovskou přehradou, která v loňském roce oslavila 70. výročí.

Osobní lodní doprava byla zahájena rok po částečném napuštění přehrady. Jedenáctého července je tomu 70 let, co na hladinu přehrady vyplula loď Národní jednoty Máša pro 40 cestujících na první pravidelnou linku na Bítov.

Jak to bylo na Vranovské přehradě s plachetnicemi? Vzpomíná RNDr. Ivo Mareš ze Znojma: „První plachetnicí na Vranovské přehradě po válce byla loď dentisty Žídka z Vranova. S jeho synem Erikem jsme na ní jezdili v roce 1946 – 1947. Po únoru 1948 Žídek emigroval a loď chátrala vedle lodního výtahu. Drogista Václav Šašek založil při TJ Sokol – Znojmo v roce 1949 jachetní oddíl, který zkonfiskovanou loď převzal. Na slavnostním křtu, kterého se zúčastnila i místní honorace, dostala loď jméno Sokolice. Na hrázi hrála hudba a honorace se nahrnula na můstek, který se začal potápět. První posádkou lodě byl Aleš Klempa a já.“

V roce 1951 pluje po přehradě jola l5 m Františka Špilara. Posádku tvořili hlavně plavčíci z plážové plavčíkárny „Trinidad“- Fricek Štiedl, Ivo Mareš, Jiří Navrátil a Standa Fiksa . V těchto letech plula po přehradních vodách i velká kajutová plachetnice zakoupená Františkem Koukalem od švédského vyslance Nicholsona. Ta dostala v roce 1948 motor a stal se z ní proslulý Pramen, který rozvážel chatařům v povodí celé přehrady potraviny.

Byla to zlatá léta. Kamarádství bylo nade vše a ke štěstí stačila hospůdka Santa Pueblo, slunce, voda a hezká děvčata … Do plavčíkárny Trinidad chodívali i kapitáni velkých vranovských lodí a občas tam zavítal i pan hrabě Mníšek z vranovského zámku, který se v porevoluční době stal lesním dozorcem. Pak se kluci od vody rozprchli po světě, ale na krásné zážitky, které pod bělostnými plachtami na přehradě prožili, určitě nikdo z nich nezapomněl.

Po roce 1960 pluje po Vranovské přehradě Marešova jola Myriam II, Clarimonda Jaroslava Zvěřiny a Seagull bratrů Ševčíkových. První plachetnici třídy Pirát zakoupil pro své syny Františka a Michala pan Šebela. Další Piráty vlastnil Dr. Hořínek, Dr. Podzimek a Milan Zvěřina. Z Brna byla kolem roku 1960 přivezena i jola Milana Zelníčka. První O-jolou na Vranovské přehradě byla jola s evidenčním č. 3 postavená patrně po roce 1934. Majitel PHDr. Ivo Mareš ji dodnes pečlivě opatruje ve své garáži… Je nutné se zmínit o invazi populárních plachetnic třídy Mlok, které téměř sériovým způsobem stavěl Ota Mezník s Antonínem Pokorným.

Jeden z party prvních doplul za modré horizonty. Byl to František Špilar. Patřil nejen k zakladatelům jachtingu na vranovské přehradě, ale i k zakladatelům námořního jachtingu v Československu. V roce 1962 vyplouvá s jachtou Pasát spolu s brněnskými jachtaři na první plavbu na Černé moře. O rok později pluje s Dušanem Vaculkem kolem Balkánského poloostrova. V roce 1964 kupuje Pasáta a svoji plavbu po Středozemním moři končí ve španělské Barceloně. Pasáta v roce 1966 prodává bratrům Pátým a v roce 1969 emigruje na americký kontinent. Celý život pluje po mořích a toulá se po světě. František Špilar zemřel 15. května 1990 na ostrově St. Thomas v Karibském moři, kde je také pochován.

Osudy vranovského jachtingu byly vždy spjaty s brněnskou přehradou. Tam se jezdívalo pro rozumy, tam se kupovaly starší i rozestavěné lodě, které vytvořily první část vranovské flotily plachetnic. Zpočátku to byly vanderjoly 15 m2, později joly 22 m2. Bratrům Pátým přestavěl veslovou jólu na plachetnici jejich otec. V roce 1961 dovezli z Brna první plachetnici třídy Star. Manta a stala první z flotily těchto krásných lodí, které se přesunuly z brněnské přehrady na „Moravský Jadran“.

V současné době na jsou na Vranovské přehradě dva oddíly. Jachtkub Znojmo a Jachtklub Vranovská přehrada. Jachtklub Znojmo se zaměřuje zejména na okruhový jachting, kde dosahuje velmi dobrých výsledků, Jachtklub Vranovská přehrada soustřeďuje ve svých řadách především majitele kajutových plachetnic a příznivce vranovské plavby.

Výstava fotografií je instalována v prostoru vinotéky v Penzionu u Mikuláše, Mikulášské náměstí č. 8 ve Znojmě. Soustřeďuje se zejména na počátky jachtingu. Jsou zde instalovány fotografie prvních zakladatelů tohoto sportu i další zajímavý historický materiál. Málokdo ve Znojmě ví, že zakladatel Znojemského historického vinobraní František Koukal byl jachtařem. K zajímavým materiálům patří i další dnes již historické fotografie největší plachetnice na Moravském Jadranu Zlatého rohu o délce téměř l6 m. Tato loď byla postavena v letech 1972-1980 z ferrocementu. Fotografie ze současné činnosti Jachtklubu Vranovská přehrada jsou dílem Bratrů Pátých a Emanuela Briestenského. Výstava bude zajímavá pro mládež i pro pamětníky, kteří si mohou u lahvinky dobrého vína zavzpomínat na přehradu, která nám tolik přirostla k srdci.

Výstava je přístupná denně od 8 do 18 hod. a bude otevřena do konce měsíce června. Od 11. července ji nahradí výstava Vranovská plavba, konaná u příležitosti 70. výročí osobní lodní dopravy na Vranovské přehradě.

Napsal PetrK

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..