Přejít na obsah
Plavidla.cz

Oprava uříznutého kýlu


leosek

Doporučené příspěvky

Zdravím všechny, chtěl bych požádat o rady kolem opravy uříznutého kýlu bývalé plachetnice.

IMG_4244.thumb.jpg.904061ee839f83dc5198b8ddefcf6cdd.jpg

 

Plánuji odstranit zbytky kýlu (byl betonový) a začistit vnější plášť do hladka (laminát), vyrovnat nerovnosti a přelaminovat. Chci se poradit čím vytmelit/vyplnit dutiny - mezi pláštěm a vnitřkem je pryskyřice nebo pěna nebo co to vlastně je (napadl mě epoxid s nasekaným skelným vláknem) a pak celé přelaminovat a zda to bude dostatečně pevné (5-6 vrstev?) - přesně v tomto místě totiž leží loď na rolnách na vozíku - aby to nepraskalo. Loď má 580kg, je dlouhá 5,3m, opravovaná část má cca 3m. V některých částech vnitřní část nedoléhá k vnějšímu plášti - jsou tam velké dutiny (foto 1 a 3). Ty asi neřešit a jen přelaminovat?


Pravděpodobně do lodi dřív prasklinami v kýlu trochu teklo, necelý rok to ale stojí a vysychá. Vzhledem k tvaru dna se neobávám, že by byla vratká a překlápěla se. Tedy nic bych zpátky jako kýl nedával - maximálně nějakou výztuhu kvůli převozu na vozíku.

IMG_4241.thumb.jpg.010f30b1b8f11e4cda5ba5224e39e723.jpg

IMG_4234.thumb.jpg.ebc82e729d252ee48923fe97780ddfe1.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nechci Tě strašit, ale v hlavě mám o plachetnicích předělaných na rekreační kocábky uříznutím kýlu nějaké divné povědomí. Fakt už nevím kde jsem k tomu přišel a co je na tom pravdy, ale podle toho co si si pamatuju uříznutím kýlu vznikne záludná loď, která se při překročení určitého náklonu ve vteřině překlopí na záda, vysadí posádku z paluby a utopí posádku z podpalubí....
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nechci Tě strašit, ale v hlavě mám o plachetnicích předělaných na rekreační kocábky uříznutím kýlu nějaké divné povědomí. Fakt už nevím kde jsem k tomu přišel a co je na tom pravdy, ale podle toho co si si pamatuju uříznutím kýlu vznikne záludná loď, která se při překročení určitého náklonu ve vteřině překlopí na záda, vysadí posádku z paluby a utopí posádku z podpalubí....

 

Jj, toho jsem si vědom, ale tahle má v podstatě ploché dno, není vratká. Pravdou ale je, že takhle na vodě jsem s ní ještě nebyl. Musím to nejdřív někde bezpečně vyzkoušet.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...