Přejít na obsah
Plavidla.cz

Co s dlouhými zimními večery?


Olin

Doporučené příspěvky

Jako kluci,puberťáci opojení čerstvým členstvím ve svazarmovském hifi klubu jsme sjížděli co nejopatrněji desky na kamarádově tehdejším top gramofonu Tesla NC450,což byl lepší model s možností nastavení přítlaku,antiskatingu i nastavení úhlů přenosky a bylo to na výsledném zvuku hodně znát proti soustruhům co jsme měli běžně doma,kvalitní hi-fi bylo drahé tehdy a je to drahé i dnes a má to pořád stejného jmenovatele,každý lepší rozdíl ve zvuku je neadekvátně drahý...


Ten kamarád měl a stále má staršího bráchu,který byl velmi šikovný radioamatér a postavil k uvedenému gramofonu hi-fi reprobedny (zásobované zesilovačem stereo rádia dovezeného nějakou tetou z NSR),které měly 3 pásma s výhybkami a nejen na tu dobu parádně hrály.

Byla to doba,kdy stačilo vzít pod paži v obalu novou LP desku ,zajít na návštěvu a když se tam těch LP desek a kamarádů sešlo víc,poslouchali jsme desky klidně i celou noc.

Bez drog,bez keců,s nějakou tou cigaretou a tátovou slivovicí se strachem,aby se rodiče z víkendu nevrátili domů dřív...dnes si lidi raději místo společného posezení u gramofonu vypisují na FB a jsou vlastně pořád sami.


Po čase,jako začínající zaměstnanec s platem 1.124,-Kč měsíčně jsem si každý měsíc z uvedeného příjmu kupoval 1 LP desku za 80,- ,ale častěji za 120,-Kč a dnes si zase po dlouhých letech kupuji celkem drahé desky,doplňuji zanedbanou sbírku a vracím se k poslechu vinylů.

Díky pre-ampu špičkového AV receiveru (Yamaha RX-A4A) však využívám na houslové koncerty přednastaveného zvukového prostředí chrámu ve Freiburgu a poslouchám housličky A.Vivaldiho dirigované Bohdanem Varchalem a přiznám se,že mě dostalo poslechnout si doma v obýváku tyto 40 let staré desky přenesené do katedrály ,je to pravděpodobně ten nejsilnější audiofilský zážitek za celý můj život...využíváme však i streamovanou hudbu ze Spotifi či z internetových rádií,samozřejmě v realitě plného prostorového sterea,nikoliv v katedrále.


Vždy jsem měl přání si poslechnout špičkovou aparaturu Mark+Levinson montovanou za příplatek do Lexusů (případně si nějakého Lexuse kvůli muzice koupit) a tento sen se mi splnil asi před 3 týdny,kdy kamarád přijel s funglovkou předváděčkou Lexusem,svezli jsme se,řídil jsem ho asi 40km a poslouchali jsme tu dokonalou audio soustavu.

Po projížďce,doma na kafi jsme si pak při poslechu domácího audia oba uvědomili,že nová sestava Yamaha je poslechově lepší než ten špičkový audiosystém Mark+Levinson v autě a mě docvaklo,že jsem si vlastně pořízením drahé audio aparatury domů ušetřil minimálně 1milion korun za nákup Lexuse kvůli Mark+Levinson...všechno je tedy relativní a záleží jen na úhlu pohledu.


Krásné Vánoce všem a omlouvám se za slohové cvičení nesouvisející s lodním provozem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tento nový profesionální "soustruh" s modrým Ortofonem přehrává detaily,které jsem před tím nidy neslyšel...


a co se týče té dynamiky,o které píšeš, jsem na tom tak,že si nemohu dovolit v našem cca 50m2 obýváku pustit do audia větší výkon než max.50%,protože by pak při pořádném bouchnutí subwooferu hrozilo prasknutí skla akvária...

sta-en-soubor.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

toto je má skromná sbírka desek,je jich něco kolem 80ks,a to jsem jich asi 6 už přikoupil,ale Ježíšek jich donese 22ks a 1 nebo 2 CD,tak trochu doplním mezery v nástěnném držáku...

sta-en-soubor-2.jpg


sta-en-soubor-3.jpg

sta-en-soubor-4.jpg

na kazety a CD bych málem zapomněl...je až neskutečné jak starý systémový magnetofon Yamaha z roku 1985 hraje s moderním AV receiverem,překvapilo mě to a moc mile...systém je však napájený přes síťový filtr AudioQuest a kabeláže ke sloupovým bednám jsou směrové AudioQuest a stejně tak i propojení mezi spotřebiči a AV jsou směrovými kabelážemi AudioQuest,což všechno má obrovský vliv na výsledný zvuk...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem si před měsícem taky udělal radost a splnil letitý sen. Přitáhl jsem si domů vysněnou T4 v Multivanu. Když jsem jí přivezl, tak byla chudinka dosti zanedbaná a vybydlená. Téměř nic na ní nefungovalo. Vystříhal jsem z ní metry kutilské elektroinstalace, která mi jaksi nedávala smysl, jako třeba dvojlinka o průřezu 2x2mm od baterky k napájení rádia. Navíc je celá taková dosti okyslá, takže až se oteplí tak tak zahodím ty komediantský chromový lemy a pak si po letech zahraju na klempíru. Co se týče funkčnosti, tak jsem téměř vše opravil a zbylo pouze pár drobností. Samozřejmě dostala nové náplně, rozvody a spoustu jiných dílů a k tomu včera novou STK.

IMG_20221225_153016.jpg?ver=0

IMG_20221225_152917.jpg?ver=0

1594213014.jpg?ver=0

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 2 weeks later...

zapomněl jsem přidat odkaz na super rádio https://www.arabella.at/player/popup/?channel=3

,pokud nemáte možnost streamovacích DAB+ rádií,stačí přiložený odkaz do PC a nejlepší jsou noční sekvence,nežvaní tam a hrají super muziku,sjíždíme to celou letošní zimu a minulé roky veškeré pobyty v Rakousku, je to moc fajn,hezký poslech.


běžně toto rádio poslouchám do 04 -05 hod,druhý den jsem pak jako "náčelník sám velký mimoň",ale nemůžu si pomoci,těžko se to vypíná...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...