Přejít na obsah
Plavidla.cz

Dunaj


Doporučené příspěvky

Zdenek2013, jeste bude jeden dil o Holandsku, ale uz zacina bejt nedostatek casu, tak to placam po nocich, tak to tolik nejde :). Kazdopadne kuci, jsem rad, ze se nekdo pridal a nejsem tady jedinej blazen :lol:, at vam vse vyjde, nemate nejaky problemy a uzijete si to, je to proste super zazitek, takovehle dlouhe cestovani a fandim vam. Dejte o sobe vedet a drzim palce. Ja se letos budu flakat jenom po germanii kolem Berlina, uz je rozhodnuto, sehnal sem peknou marinu, takze lod zustava tam, mozna bych se podival do Polska Stetin, ale to bude zalezet, kolik nakonec urvu volneho casu a jestli bude voda na Odre . Ale pokud budu v pohybu, tak zas budou nejaky obrazky a treba i video :).
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 346
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Nejlepší přispěvatelé v tomto tématu

Nejlepší přispěvatelé v tomto tématu

Tomáši,moc ti děkuji za nás všechny za přání všeho dobrého,snad se nestane žádná nepříjemnost,já osobně přípravě věnuji všemožné maximum,momentálně řeším od krbu vhodnou navigaci a mapy do ní (Garmin Montana/waterways.cz),hotovky Expresmenu,atd.,víc stejně dělat nemohu,díly na loď stále nemám a tak nějak předpokládám,že vše vypukne až v průběhu března s dubnovým finišem...jsme zvyklí být na lodi klidně měsíc,ale letos poprvé na takto dlouhou dobu povezeme i naše hafany včetně 2x15kg pytlů granulí a režim plavby bude nutno pejskům podřídit, každý den s nějakými přestávkami po 7 hodinách plavby to zapíchneme k odpočinku podle možností volně,nebo v marině,na našich lodích snaha o sprint nemá žádný smysl,je to maraton...

Blahopřeji ti k získání kotevního místa v zajímavé lokalitě a moc ti přeji,aby jsi v německy mluvící marině našel druhý domov stejně jako my.

Přeji všem krásnou nadcházející sezonu s vodním cestami bez povodní a bez sucha a slibuji,že občas se ozveme co a jak a pošleme i nějaký obrázek.

Upraveno uživatelem zdenek2013
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdenek2013. Diky a jinak co se tyce granuli, tak podle me nemusis delat takove zasoby. Nakonec jsem poridil takovou tu nakupni tasku pro duchodce na koleckach a kramy jsou vetsinou nedaleko. Respektive jsem vzdy koukal na kotveni, kde je v blizkosti nejakej obchodak, takze nakupovani byl ten nejmensi problem. Dokonce jsem sebou pro tyto ucely mel i kolo a nakonec ho za celou dobu ani nevytah :). Jinak ja sem hodne vychazel z http://map.openseamap.org/, kde jsou plavebni znaky atd a v tabletu mam aplikaci Locus map, ktera je podporuje a daj se krasne udelat trasy.

Kolik lodi vas pojede?

 

Davide, ja vim, koukal sem na ten kanal, ale jak sem psal, uvidim, jak to bude s casem. Pokud bude voda, tak bych chtel letos udelat kolecko pres Labe na Muritz a pak se uvidi.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tomáši,díky za radu ohledně nákupu granulí,na lodi vozím skládací rudlík,na kterém se dá odvézt téměř cokoliv,ale když hafanům změníme granule,tak začnou děsně prdět,a to riskovat raději nebudu...odplouvat zatím budeme 3 lodě,z toho 2 až na Dunaj,kamarádi z Rakouska v počtu tak 5-7 lodí nám pravděpodobně připlují naproti do Schlogen-Schlinge,ale to s nimi ještě upřesním až příští týden při osobní návštěvě v marině,ve Shlogenu už jsme "skoro" doma,bude akorát doba dovolených a oni každý rok plují na 2 týdny buď do Schlogen-Schlinge,nebo do Bratislavy,loni byli v Bratislavě,tak letošek by to měl být Schlogen,zbytek sezony se pak pohybují do 5km od mariny kolem pláže...

Mapy vodních cest z odkazu jsem se snažil přes kartu naládovat do letité autonavigace Garmin,ale bylo to k ničemu,tak jsem dnes ráno odeslal platbu na Montanu,na 3 držáky a propojovací kabel k audiu v lodi a využití tak bude mít v Pajeru,na lodi i na čtyřkolce.Okupovat android mé ženy po celou plavbu jen kvůli navigaci a kotevnímu alarmu není ten nejlepší nápad,odstřihl bych jí od pravidelných telefonátů či messengeru s rodinou a automobilová navigace navíc neumí v plném rozsahu lodní mapy,rozhodnutí tedy bylo jasné a snad nikde nezabloudíme.


Na Dunaj mám knihu die Donau,kde je vše včetně nebezpečných výhonů a díval jsem se do již dříve koupené mapy Elbe z Hřenska do Magdeburgu,kde za Drážďanami až do Magdeburgu se to také výhony jen hemží,jen z té mapy nepoznám, jestli jsou to kamenné podvodní hráze jako na Dunaji,nebo jen prodloužené písečné úpravy břehů.

Upraveno uživatelem zdenek2013
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo snad budou mapy v pohode, ja kvuli tomu kupoval tablet :), abych tam dostal ty lodni. Jinak pozor na to, na Labi jsou Buny kamene, jsou nad hladinou, ale pozvolna pod vodu, takze se od nich drzet dal. Mezi nima v tech zalivcich je pisek, takze tam se da v klidu zakotvit s prespatn beo vykoupat. Ale zalezi na tom, jak je tam navatej pisek, nemusi tam bejt hloubka.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Moc děkuji,z těch výhonů mám velký respekt a nerad bych se někdy s něčím podobným potkal...v Bratislavě proti proudu je zelená bojka před mostem kousek za přístavištěm pasažíráků a při dodržení její pomyslné přímky při plavbě pod most zasahuje do plavební dráhy poslední ze 4 výhonů,o který kolega urval zrcadlo a je tam potřeba bez ohledu na toto označení plavební dráhy plout více do levé poloviny,měl by to být podle mapy ř.km.1871 (naproti parlamentu),první výhon proti proudu od Gabčíkova do Bratislavy začíná až na ř.km 1862,do tohoto kilometru je pro pomalejší lodě velmi příjemné využívat při břehu vracáky Dunaje,s jedním motorem nám to tam na 3 tis otáček plulo "do kopce" 7-8km/hod...


Tablet má žena také,ale uvítám něco s festovními držáky,v lodi navíc se stálým dobíjením při zapnutém alarmu kotvy,ten přístroj bude fajn,hnusná je na něm cena,díly na loď by měly snad dorazit už tento týden a před chvilkou přijelo Expresmenu,celkem 58 obědů pro 2 lidi,asi jsem to špatně spočítal,mělo jich být 60,ale i tak to bude pro ženu velká pomoc s vařením,stejně i tak bude potřeba chodit na nákup,pro palivo,venčit hafany,vynášet chem.WC,tankovat užitkovou vodu a udělat pravidelný servis,ale vypadá to zatím na super čundr...

Upraveno uživatelem zdenek2013
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Uprime, kazdej mi jeste dodnes rika, jeeee to musela bejt krasna dovolena. Upozornuju na to, ze dovolena to nebyla, byla to docela honicka, protoze jak pises, je toho hodne co musi clovek obstarat behem dne a neni to jenom o uzivani. Ono je rozdil bejt na lodi dva tejdny, nebo par mesicu. Taky clovek musi obcas neco vyprat, poklidit, zavenovat se technice atd. Kazdopadne, ja si to jeste hodne zkomplikoval s tema videama, prenosem a denikem, coz sebralo dalsi cas, ale byla to moje volba, ktere nelituju. Ty menu me nenapadli. Ja to vyresil konzervama :lol:, ale stejne vetsinou jsem nakoupil nejaky maso, a udelal neco cerstveho. Ale zase, jak pises, je to dalsi cas. Takze naopak, kdyz sem prijel domu, tak bych potreboval dovolenou :). Nicmene i pres toto vsechno jsem stastnej, ze jsem to zrealizoval, protoze to byl neuveritelnej zazitek a kdyz se me nekdo zepta jestli bych jel znova, tak i pres toto vsechno rikam jednoznacne ANO !!!!!!
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tomáši,konzervy už od dob alkovnového auta raději nekupujeme,většinou byly po otevření všechny červené a dost nadýmaly,hotovky Expresmenu jsou bez těchto jevů a navíc jsou i chutné,jejich ptáčky dokonce výborné...


S únavou,o které píšeš počítáme,dlouhodobý pobyt na lodi není nic pro fajnovky,loď nechápeme jako dovolenou,ale jako práci,cestování na lodi je celkem namáhavé,ale každodenní rituál vytažení kotvy a odplutí v 8hod někam do neznáma je až návykový.Po měsíci na lodi se mi pak při chůzi vždy pod nohama houpala země a jsem zvědavý na to,jak to budou zvládat naši pejsci,Nellynka plavbu miluje,Max už je dědek a pravděpodobně 2/3 cesty prospí vzadu na sedačce.Napadlo nás to už kdysi takto si obeplout Evropu po řekách a kanálech,na lodi vozím všechny potřebné vlajky už pár let,ale teprve letos je možné to udělat i s ohledem na hrozící povodně na velkých řekách,měli by jsme se tomu vyhnout,Labe tání na Šumavě ani Krkonoše se svými 2 metry sněhu pravděpodobně nějak zásadně nerozvodní,kanály by měly být stále stejné,ale Alpy s jejich cca 8 metry by mohly Dunaj i Rýn pořádně propláchnout,na Rýn se však proplavíme ze Strassbourgu až někdy na přelomu června a července,a to už by mohla velká voda být minulostí a snad to tak bude...navíc jsem slíbil 19.prosince na vánočním posezení Josy,Herbertovi,Marii,Christianovi,Petře,Hermannovi,Gerlindě,Karlovi,von Touarez a jejímu Herbertovi,že jim letos nikam neodplujeme s tím,že si na jaře jen uděláme trochu delší výlet,což dodržíme,bohužel se do mariny dostaneme až koncem července či začátkem srpna a v prvním týdnu v září už kamarádi vytahují lodě...sezona je na Dunaji stejná jako u nás od dubna do října,ale drtivá většina lodí se na vodě objeví až od konce května do konce června a naopak už v září jdou lodě ven z vody.Je to způsobeno tím,že se jim o lodě starají v drtivé většině firmy,které jim za 3.600,-Eur lodě po sezoně vytáhnou jeřábem,poservisují,zazimují ,uskladní a na jaře opět jeřábem dají na vodu a už od září si je svolávají tak,aby vše stihli.Navíc Dunaj je celkem chladný a málokdo z kamarádů má v lodi topení,jen vonTouarez s Herbertem mají v lodi 2 koupelny s vanou a sprchovými kouty,točité schodiště,6 kajut,terasu,atd.,ale zároveň jsem tuto loď nikdy neviděl někam plout,používají ji jako dům na vodě,i když její 2 motory Man s hodinovu spotřebou 145l nafty si předou jako kočky,tato jejich loď se jako jediná z vody nevytahuje,ale s čerpadlem pod lodí přečkává zimu na vodě.Vytažení takové lodě by zřejmě bylo neúnosné i pro ně,její délka je 20 metrů,váha asi 40 tun...ostatní mají kluzáky i s dvěma motory V8,ale jak jsem psal,udělají si na nich jednu dovolenou a zbytek sezony se pak pohybují kolem mariny,stejně jako tady ti úžasní lidé mají hezká auta,hezké lodě,ale nemají čas si je dlouhodobě užít.

Každopádně je na těch nefalšovaných dunajských vlcích vidět excelentní bravurnost s jakou své lodě ovládají,je to pro oči nenásilný koncert bez jakéhokoliv stresu a samozřejmě se najdou vyjímky,začátečník v důchodovém věku minulý rok řádil na protějším mole jak černá ruka a omlátil si loď,my jsme před ním na poslední chvíli odpluli na vedlejší "steg"...


Už brzy pojedeme do Rakouska na pravidelné posezení v marině,zaplatím kotvení,domluvím s nimi setkání ve Schlogenu a nabídnu jim možnost společné plavby z Labe samozřejmě s pomocí přepravy lodě do Týnce ,o naší plánované cestě jsem jim už psal a možná by se 1 posádka přidala,což by bylo moc fajn...

Upraveno uživatelem zdenek2013
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Také se už těšíme a napadlo mě,že by jsi se v Německu mohl klidně na chvilku přidat i ty,pokud by jsi měl čas a chuť,mohl by jsi s námi plout od Magdeburgu dolů a podle mapy by jsi se mohl pak z Labe přes kanály vrátit zpátky na jezera kolem Berlína snad i bez nutnosti plavby proti proudu a nejlepší by bylo se nikam nevracet a natáhnout to společně až k nám do domovské mariny v Rakousku,s kotvením u nás do konce sezony bych ti určitě byl schopen pomoci,jen pak ta cesta domů by asi byla složitější...naše kraksna je při relativním komfortu se stojnou výškou pořád ještě přepravitelná po silnici za větším autem sk.B, v Tullnu 90 km pod námi je však velký jeřáb s popruhy (nosnost bych ti zjistil,ale pokud si pamatuji je na 10tun) a do Mikulova po starých silnicích je to 84km,snad by se to dalo nějak rozumně domluvit a přepravit nadrozměr zpátky na tvé zimoviště zřejmě někam v okolí Labe...každopádně tato možnost existuje Upraveno uživatelem zdenek2013
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Možná v Tullnu letos skončíme i my,protože na jaře velmi vodnatý Dunaj by na podzim klidně mohl mít opět málo vody natolik,že u nás už nebude možné vytahovat lodě stejně jako loni a bude nutné odplout právě do Tullnu,kde je nadržením mezi komorami Altenworth a Greifeinstein vody dostatek a je to na závěr sezony moc hezká výletní tečka i rozloučení s Dunajem... Upraveno uživatelem zdenek2013
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Olin:

ve tvém věku jsem neměl čas ani na tu dovolenou,pokud tedy urveš alespoň 2 týdny v roce pro rodinu,jsi na tom lépe než jsem tehdy býval já a je to tak normální...


Tomáš:

budeme určitě moc rádi,když se i jen na kus přidáš,jsi samozřejmě vítán a je škoda,že to časově nezvládneš absolvovat s námi celé a není se co divit,nedal jsem to vědět včas,ale teprve před pár dny...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano,to chápu,občas je potřeba máknout...


ve 23.30 jsme se vrátili z Rakouska z pravidelného posezení a začíná se vyjasňovat celkový počet lodí,Gunthera s námi nepustí jeho Heidi,ale ve Schlogen-Schlinge ve druhé polovině července na nás bude čekat podle předpokladu v rámci jejich dovolené minimálně 5 lodí,pak to máme domů ještě 3 dny společné plavby,ale počítám na zpáteční cestě s častým kotvením v předem domluvených marinách ,kde ostatní budou díky lodím s motory V8 za zlomek našeho času a myslím si,že ty plánované 3 dny se ještě trochu protáhnou,což nevadí,budeme už tak jako tak se svými "doma"...


dopoledne mi přivezli navigaci Garmin Montana a díky Rakousku jsem teprve před chvilkou do ní vložil microSD s mapami waterways.cz, okamžitě se načetly a dokonce se na Dunaji objevila i kilometráž se znaky pro velkou dopravu,které samozřejmě neznám,ale zatím s tím neumím nic jiného než to zapnout,zbytek tedy až ráno...

Upraveno uživatelem zdenek2013
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 2 weeks later...

 

Na webu je sice lod ale take ze cestuji autem.

Pokud s tou lodi co je na fotce prepluli Cerne more, tak jim naprosto chybi pud sebezachovy.

 

Ne, autem a letadlem cestují na místo letošního zimoviště jen dva pasažéři. Při dnešních možnostech meteorologie bych přeplavbu Černého moře za nesmysl nepokládal, loď je poměrně výkonná a navíc, jestliže jsou již v Batumi, budou mít už nějaké zkušenosti a hlavně mají za sebou polovinu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před chvilkou jsme se opět vrátili z Rakouska,Dunaj momentálně neteče,ale doslovně letí a rychlost proudu odhaduji minimálně na 12 a místy 16km/hod,každopádně pasažíráky neplují,dokonce zmizely i ze svých kotvišť někam do bezpečí a za 36km silnice podél Dunaje jsme místo desítek lodí dnes potkali pouze jediný tlačák,který velmi bojoval s protiproudem a téměř stál.Okolí kolem mariny je zaneřáděné velkými kládami a menšími kusy stromů z velké vody,která naštěstí nebyla nijak likvidační a bylo to zřejmě jen zahřívací kolo na velké tání v Alpách,které by letos podle množství sněhu mělo být rekordní.Do dnešního proudu bych s naším výtlakem nevplul ani náhodou,opustit proud někam do zátoky by už pravděpodobně bylo nemožné a jsem velice rád za naše rozhodnutí se letošní jarní vodě na velkých řekách vyhnout...

Na našem mole jsem vyzkoušel Garmina ,okamžitě začal navigovat na zvolené místo po vodě,ukázal plavební znaky,kilometráže,dráhu,vzdálenosti,atd. a mile mě překvapil svoji rychlostí proti běžné automobilové navigaci s přísavkou.Na nějaké soudy je však příliš brzy,ale vypadá,že bude perfektně fungovat a bude obrovskou pomocí.Kamarádi nám na cestu předali velkou láhev nějakého likéru s hezkým psaným přáním šťastného návratu,což bylo víc než milé...

Přípravy probíhají jakž takž podle plánu,největší komplikací je zatím nedodání dílů na změnu palivového systému,kdy od 11.února jsem měl objednávku na vše potřebné,kterou jsem včera zrušil z důvodu nedodání zboží i po 3 marných urgencích a objednal jsem díly jinde, současně jsem změnil původně objednanou nerezovou nádrž za plastovou stejných parametrů bez nutnosti uzemnění.To je zatím vše,do Rakouska se před odplutím vypravíme ještě jednou v dubnu na dnes domluvenou grilovačku,pak se snad zase uvidíme podle předpokladu až koncem července ve Schlogen-Schlinge...

Upraveno uživatelem zdenek2013
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...