Přejít na obsah
Plavidla.cz

Dunaj


Doporučené příspěvky

Tomáši,zastesklo se mi po La Meuse a po Francii,zadal jsem ji do vyhledávače na Youtube a ejhle co na mě vykouklo, blahopřeji tedy dodatečně k hooodně dlouhému výletu a smekám,je to štrapáce,znám to.Existuje někde cestopis z vašeho letošního výletu? Docela rád bych se mrknul kam až jste dopluli,na trasu,kolik km jste urazili,atd., jsem jedno oko i ucho.Snad ti nebudou vadit přiložené odkazy tvých publikovaných videí a všiml jsem si i cesty z Namur do Charleroix špínou La Sambre tou průmyslovou hnusobou,navíc proti proudu,(brrrrrr),Namur je však parádní stejně jako La Meuse.

Upraveno uživatelem zdenek2013
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 346
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Nejlepší přispěvatelé v tomto tématu

Nejlepší přispěvatelé v tomto tématu

Tomáši,odpovědi jsem našel na (Endless-boat.com) a je škoda,že vám stav vody neumožnil pokračovat dál,i když Charleville je hezké staré město se super bageteriemi a fajn lidmi.První dva tunely za Givet jsou se svoji délkou cca 400m taková ochutnávka na další dva,které jsou těsně za sebou před lodním zdvihadlem už na De la Marne au Rhein a mají na délku cca 900 a 1400m ,což by se ti asi moc líbilo,Francie je moc fajn,ale jen tak cca 50km pod zmíněné lodní zdvihadlo,zbytek kanálu až do Strassbourg byla už jen taková nezáživná nuda,Rýn však byl o to více zábavnější,ale jak jsem tu už psal,znovu se tam vypravit nehodlám,snad jen možná a někdy proti proudu do Kelheimu a protiproudem Althmullu do jeho překrásného údolí,ale to raději až s novým silnějším tlačným motorem,pokud v sobě najdu chuť a sílu na kompletní překopání nerezové zádě lodě z důvodu větší velikosti silnějšího motoru,což však na 70% v dohledné době dělat nebudu... Upraveno uživatelem zdenek2013
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj, je ja tu tedko nejakej cas nebyl a ty si mel zrovna na me dotaz :). Jo info z letosni plavby je na mejch strankach, kdyz si vyberes Blog2019, tak tam je vse. Jako jo, dole od belgickeho Huy uz to byla krasna priroda a Francie verim, ze by byla krasna jeste dal, nez jsme dopluli, ale bohuzel krome nedostatku vody me uz taky tlacil cas, uprime sem ani neplanoval, ze dopluju do Charleville. To bylo uz trochu nadplan :). Ale stalo to za to a jako uprime ty tunely me lakaj, protoze tunel Ham, kterej se zda bejt dlouhej, ale ani mi to nejak neprislo, chtelo by to neco delsiho :lol:
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před zdvihadlem na De la Marne au Rhein jsou hned 2 za sebou,jeden je skoro 1km a druhý skoro 1,5km dlouhý,ale stačilo mi to proplout 1x za život, pejsci se v tunelech báli,zvukový vjem plavby byl jiný...


dnes jsem namontoval na Lydii zrenovovanou luknu a dalším úkolem by měla být demontáž topení a jeho odvoz do opravny,ale to až překonám sám sebe a budu ochoten se s tím pozlobit,přístup je k tomu víc než hrozný

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tunely byly náročné na prostorovou orientaci,přes ten nejdelší se pluje cca 20-25 minut a bylo potřeba se koncentrovat,místo na kličkování tam nebylo,kousek za tímto dlouhým tunelem je rozšířené místo s vývazištěm,hospodou, občerstvením,vyhlídkou a hlavně je tam lodní zdvihadlo,které funguje jako atrakce pro turisty,pod zdvihadlem je moc krásný úsek plný komor ještě tak 50-60km,pak už je to celkem rovinatá nuda až do Strassbourgu... Upraveno uživatelem zdenek2013
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To je přesně ono,proto je potřeba se maximálně koncentrovat,ten nejdelší tunel je dlouhý cca 1,5km a je to snad i náročné, brzy podám report z Dunaje,konečně se tam opět dostaneme,teprve dnes ráno jsme vyzvedli polykač kilometrů ze servisu,v Rakousku jsme byli naposledy 12.září a už je mi smutno po řece i po kamarádech...


Dunaj žádné tunely nemá,ani aquadukty s vlakama a je mi to jedno,je pro mě tak jako tak to nej v celé Evropě,i když LaMeuse z belgického Namur přes Francii hlavně přes Ardeny je také nádherná a její jedinou chybou je,že neprotéká přes ČR,byla by to tvrdá konkurence Dunaje i krásné Vltavy,s Labem se snad dá srovnat jedině na malém kousku kolem Roudnice,ale čistotou pouze s Dunajem,je však teplejší a skvěle koupatelná...

Upraveno uživatelem zdenek2013
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dunaj je v normálu,jen fučel ledový vítr a na rozjímání u vody to nebylo,a to jak ve středu v Rakousku,tak i včera na soutoku pod Děvínem v Bratislavě...v marině kluci vyměnili výdřevu na molech,vše je připravené na novou sezonu a na rozdíl od většiny našich vod se mola na zimu z vody nevytahují,z vody jdou jen sportovní lodě až na 3 těžké kraksny,které zimují na vodě.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Všechny podstatné úkoly na lodi jsou hotové (nerezový držák motoru,servis motorů,oprava bouchanců,GO lukny,nová průvlačnice,oprava-vyčištění-topení včetně provozní zkoušky),na jaro tak zbývá kosmetika a pár drobností,paráda... Upraveno uživatelem zdenek2013
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak to ja sem jeste se servisem nezacal, musim to dohnat pres vanoce :). Kazdopadne s tim topenim ho budu muset taky v lete rozhodit, protoze obcas se stane, ze nenajede vubec. Respektive zacne nabihat a za chvili zkonci. Musim ho uplne odpojit od elektriky a znova pripojit a pak zase chvili bezi. Minulej rok sem prostrikal konektory, chvili to pomohlo, ale zase to zacalo letos na podzim blbnout. Vzdy sem to pripisoval konektorum, ale jak pises, tak do sani me nenapadlo se podivat, takze to schvalne skouknu az bude chvilka.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tomáši,přesně tak,nafackoval bych se zpětně za ten můj "error",kdy se stačilo podívat na sání ventilátoru a vytahat z něj ten "chlupatokoláčový" bordel,topení naštěstí nic nebylo,bylo jen plné Maxových chlupů a fungovat prostě nemohlo a chovalo se stejně jak to popisuješ ty,naštěstí je to celkem blbuvzdorné zařízení a zavčas vždy spadlo do "error",odpojilo přívod paliva a dochladilo se a čekalo celou sezonu na potřebné vyčištění,teď po vyčištění opět funguje jako "zamlada" a díky změně sání teplého vzduchu i s několikanásobně menším teplem v jeho prostoru,znovu má výkon a znovu jde z trubek vzduchotechniky horký vzduch,chvilku jsem ten den rozjímal v lodi a úplně jsem se zase viděl na vodě,bylo to po čase zase takové velmi oživující odpoledne na lodi...bohužel do ventilátoru i topení namontovaného ve vodorovné poloze není vidět a je potřeba sundat část vrchního krytu a rukou očistit vrtulku ventilátoru,to je vše...


jinak přeji krásné svátky vánoční a pokud by jsi se čirou náhodou otravoval na Silvestra,přijeď,pokecáme a namažeme se jako chleby,ale až tak kolem 01hod ráno na Nový rok,protože od 23.15 do cca 0.50 řídím každoročně Pajero na kopec,kde opékáme špekáčky a čučíme na ohňostroje v kraji a díky poloze cca 1km od hranice i v Rakousku,je to tam vždy super,nocleh by jsi samozřejmě měl u nás v pokoji pro hosty,nemám s tím žádný problém a lodníka si vezmi s sebou.

Upraveno uživatelem zdenek2013
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Plánování nové sezony 2020 je časově skromnější než byla letošní dlouhá plavba přes celou Evropu,na Dunaj se pravděpodobně vypravíme přes jihočeskou Vltavu,kde se chvilku nejen v rámci plánovaného srazu pomotáme a pak snad společně i s Mildou převezeme lodě 104km z ČB do mariny Motoryachtklub Steyregg,což je kousek pod Linz a splujeme společně ten hezký kousek Dunaje za cca 3-4 dny s volným kotvením na Walsee "domů".

Auta možná odvezeme do domovské mariny hned následný den po zanoření lodí a zpět k lodím by nás mohl odvézt kamarád,což s ním ještě tento týden proberu na vánočním posezení,které letos bude v nějaké vánoční hospodě poblíž St.Polten, připlujeme tedy k autům,což bude pohodlnější.


V létě je pak naplánovaná společná plavba do Bratislavy a případně až do Mohacz na srbské hranice,což ještě v průběhu sezony doladíme a jinak drtivou část sezony budeme trávit kolem mariny stejně jako kamarádi a budeme si co nejvíce užívat skvělých party na břehu noční řeky,kde šum vody rybího přechodu,noční Dunaj s osvětlenými loděmi,ohýnky,grilování,popíjení a neskutečná pohoda je asi to nejvíc co se u vody dá zažít,alespoň u mě to tak funguje...


Tak kdyby náhodou měl někdo chuť s námi pokračovat těch cca 100km na Dunaj hned po srazu na Vltavě a mohl obětovat cca další týden času,bude samozřejmě vítán.Dunaj bude v květnu ještě studený,odhaduji tak do 15-16 stupňů,na koupání určitě ještě nebude,i když malí domorodci už se u nás v květnu běžně ráchají,asi jsou tak trochu tučňáci,ale topení v lodi bude skoro nutností stejně jako schopnost lodě se bezpečně a bez snosu na břeh prohrábnout kousek proti proudu do odbočky pod Walsee na jezero během opuštění silného proudu.Zbytek plavby už je celkem v pohodě,snad jen cca 15km dlouhé vírové pole s loděmi trochu zacvičí,ale za tu nádheru přehrady Ybbs-Persenbeug ,Grein i soutok s Enns to stojí stejně jako celé údolí Wachau až do Krems,a pokud by si někdo chtěl tento výlet protáhnout,může pokračovat až do luxusní mariny Tulln,kde je k dispozici velký jeřáb na 10tun i perfektní svážnice včetně navijáku pro lodní vleky bez nutnosti vytahování lodě s autem...

Finanční náročnost splutí tohoto kousku Dunaje bude do 100,-Eur,platí se za použití 2x svážnice a nocování 2-3 nocí v marinách.

Upraveno uživatelem zdenek2013
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před chvilkou jsme se vrátili z vánočního posezení u St.Polten,byl to moc fajn večer,předali jsme si vzájemně dárečky,pokecali,pojedli a popili...díky poloze celkem nóbl hospody bez obvyklého českého hluku někteří domorodci byli v dosahu pěšky a podle toho se také nalévali místním vínem a lízli se pochopitelně,což způsobilo i jejich podstatně větší otevřenost než obvykle,když musí z mariny domů řídit těch cca 25km a postěžovali si na stále častější útoky nožem v rámci celé jejich země i o strachu z toho plynoucího o sebe i své blízké, sdělil jsem jim na to jen,že mají zcela jistě ústavou přiznané právo na nutnou obranu pravděpodobně stejně jako kdokoliv jiný,a že konkrétně u nás je útok nožem již oprávněný důvod k použití legální zbraně,což je trochu šokovalo,protože u nich nějaké nošení zbraně je téměř sci-fi až doslova na pár vyjímek a nešlo si nevšimnout kombinace jisté lítosti s nasraností sami nad sebou zvláště ve vztahu k dříve zcela jistě zatracované CZ,a to souběžně s uvědoměním si jejich stále více omezované svobody...snad my jako národ takto nějak podobně nedopadneme a jsem moc rád za to,že mohu žít v relativně bezpečné zemi, plavit se v evropských vodách podle chuti, rekreovat se kdykoliv v Rakousku,ale zároveň bez nutnosti měnit bydliště navíc s možností se během 2 dnů odporoučet i s lodí na Slovensko,kdyby náhodou něco,případně být za cca 2 hodiny autem doma.

Osobně si velmi vážím toho co zde máme,a to navzdory mnohokrát v různých formách samotnými Čechy pomlouvané České republice...


jinak Dunaj byl dnes modrozelený s nízkým průtokem,ideální na plavbu,


přeji šťastné a veselé vánoce.

Upraveno uživatelem zdenek2013
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 2 months later...
Zpětně jsem moc rád za loňskou sezonu,kdy bylo možné bez zásadních strašáků svobodně cestovat a splnil jsem si tak dávný sen o dálkové plavbě,letošek je jiný,jaro je pomalu přede dveřmi,ale místo těšení se na novou sezonu mám čím dál větší obavu,situace se nevyvíjí zrovna ideálně a pomalu se smiřuji i s možnou variantou nucené uzávěry hranic kdykoliv v průběhu sezony s následnými komplikacemi...v neděli jsme se prošli kolem Dunaje v Hainburgu,do naší domovské mariny se podíváme až v březnu,ale s plánovaným jarním odvozem lodě na Dunaj bude snad v současné situaci rozumnější čekat, mít loď kdekoliv na vodě bez možnosti se k ní dostat by bylo zlé. Upraveno uživatelem zdenek2013
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 1 month later...

Dnes je to měsíc od mého příspěvku s obavami o vývoj sezony a podobný zákaz jako na Vltavě je souběžně vydán i na Dunaji a až do odvolání musí zůstat naše domovská marina v Rakousku prázdná,ruší se termíny brigád a veškeré aktivity...

 

jezero za barákem bez plavebních komor by snad časem mohlo být použitelnou variantou,pobyt v jachtklubech je zatím v nedohlednu,ale stání na kotvě by snad možné bylo a dokud nedojde k otevření hranic,návrat na Dunaj je mimo realitu...

 

loňská sezona s úspěšně realizovanou plavbou kolem Evropy je z dnešního úhlu pohledu sci-fi a jsem nesmírně rád,že jsme to ještě stihli...

Upraveno uživatelem zdenek2013
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 5 weeks later...

Začátek sezony je plný otazníků,ale dřina během jarní přípravy je pořád stejná...letošní strojové leštění složené z 5-ti technologických kroků je znát (1.šampon,2.brusná pasta,3.leštěnka,4.pečetidlo,5.vosk)

94229366-132634068352493-3339102988332433408-o.jpg

Upraveno uživatelem zdenek2013
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 2 years later...

Vlákno o milovaném Dunaji už leží třetím rokem ladem,tak by bylo záhodno ho opět v rámci nového roku 2023 oživit...


sezonu 2020 jsme kvůli covidovým restrikcím nuceně trávili na jihočeské Vltavě,sezony 2021 a 2022 pak už v naší nové marině na Dyji,vše bylo a je fajn,kotvení za barákem je super,ale pomalu se u mě začíná objevovat neklid v krajině srdeční a rád bych si opět udělal delší výlet po Dunaji,proto se vás ptám,nechcete-li si udělat společnou plavbu po Dunaji, ideálně až do Černého moře,ale i třeba 500-700km by bylo dobrých.

Podle okolností by jsme se domluvili odkud kam by to bylo,dořešili by jsme společnou zpáteční cestu pro auta a vleky parkované u nás,s kamarády předběžně přemýšlíme o plavbě z Rakouska někam do Maďarska klidně až do Mohacz,což by mělo být cca 600-700km a byla by to plavba na cca 3 týdny někdy v červnu-červenci,tak pokud by jste se někdo chtěl přidat,stačí se ozvat...


hezký nový rok

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdenku já bych se s dovolením rád přidal, na část cesty (asi z Lince do Blavy), Moháč už časově nejspíš nedám. Pokud zdraví a síly dovolí = jel bych rád. Jsem tu nový a nejde mi posílat SZ (nikdy nedorazily, nevím proč) takže kontakt na mě je karel.prokop@centrum.cz nebo 603 208 362. Případně sraz na Vltavě je kde a kdy ?
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Známe se,byl jsem u vás v České Lípě s obytkou na bohužel marném servisu...


jinak společná plavba by problém být neměla,naopak každá fajn posádka je vítaná.Vyplouvali by jsme z Melku,což je asi 80km pod Linz,případně můžeme na vás počkat těch 80km pod Linz.

Plavba z Linz do Melk je moc pěkná,v Matthausen je hezký soutok s Enns,pak je překrásná přehrada přes Grein do Ybbs-Persenbeug,pak je přehrada Melk do údolí Wachau.

Úsek Linz-Bratislava bude tak 300km a v Bratislavě je nádherné kotvení v Jarovecké zátoce,což je na pravém břehu cca 7km pod Bratislavou.

Snad nám to vyjde a splujeme si zase kousek Dunaje.

Termín srazu na Vltavě neznám.

Krásný nový rok.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 2 weeks later...

Bylo by vhodné trochu upřesnit potřebné výkonostní parametry lodě použitelné pro plavbu po a proti Dunaji (opuštění proudu do zátok,manévrování v proudu,apod.).


Kluzáky není potřeba výkonově řešit,ty budou řešit hlavně palivový akční rádius,ale výtlačné lodě by neměly přesahovat zatížení na 1hp více jak 80kg.Není to žádný oficielní údaj,pouze zkušennost...


Nezbytností na Dunaji je modrá karta.

Elektrický kotevní vrátek umožní pohodlné ovládání kotvy v proudu třeba kvůli vykoupání.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...