Přejít na obsah
Plavidla.cz

vrtule,propeler jaky vybrat jakk to spocitat...


Hervas

Doporučené příspěvky

Pánové mám dotaz mam Mercury 50 propeler 10 3/8 x13 co získám nebo ztratím když dám 11x13 / 11x14 dík za odpověd

To záleží na tom, jak Ti se stávající vrtulí loď jede. Tedy jak přechází do kluzu když je naložená, jaká je cestovní rychlosti a při kolika ot., jaká je maximální a při kolika ot., v jakém režimu jí provozuješ, jaký režim preferuješ .....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Lubore cestovní rychlost 35 km ot.4200 do skluzu při přidání pár sekund člun používám 90% na moři ale jde o to že když jsou vlny kolem metru

tak by to chtělo větší tah a menší otáčky.Při plném plynu 60 km ot.5400.Jak už jsem jednou psal tak mě doporučil jeden pán vrtuli 10x13 a to byla hrůza člun šel pomalu do skluzu a rychlost se zmenšila. Jura

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak to píšeš, tak si z toho dělám obrázek, že se jedná o loď tak do 5m, spíše lehčí. Mám stejnou délku, ale starou, robustní a těžkou. S motorem 50HP a stoupáním vrtule 13 palců mi to jelo při malém zatížení max. 48km/h při 6tis. ot. Teoretická rychlost vrtule se stoupáním 13 palců, převodovém poměru v noze 1:2 a otáčkách 5.400 je 53,5km/h. Takže víc jsem nemohl očekávat. Teoretická rychlost takového pohonu při 4200 ot je 41,6 km/h, což by odpovídalo Tebou udávané cestovní rychlosti 38. Pokud má Mercury obvyklý převodový poměr v noze 1:2, tak to s vrtulí se stoupáním 13 palců jet 60km/h nemůže! Někde je chyba v měření.

Pro získání většího tahu se dává menší stoupání a současně větší průměr. Mám ale takovou zkušenost, že velmi záleží na výrobci vrtule, tedy tvaru. Každý preferuje trochu jiný tvar a tak když se dá vrtule se stoupáním o stupeň menší, ale od jiného výrobce, tak je změna jiná, nežli očekávaných 200 ot na palec stoupání. Každá vrtule má prostě výrazně jinou křivku účinnosti.

Já jsem jezdil s 50HP moře s vrtuli 11 1/4 x 15 pro jízdu ve dvou lidech. Pro větší obsazení jsem dával 11 1/2 x 13. S tou se moje loď chovala i na větších vlnách velmi dynamicky a motor zvládal všechny režimy.

Podle mých zkušeností, pokud přejdeš z 10 3/8x13 na 11x13 se nezmění prakticky nic, pokud budou mít vrtule stejný tvar. Přechod na 11x14 (to se vyrábí?) způsobí zhoršení dynamiky, snížení maximální rychlosti a maximálních otáček motoru, mírné snížení otáček při cestovní rychlosti. Tedy opak, nežli požaduješ.

Zlepšení dynamiky při malých a středních rychlostech bys získal vrtulí s větším průměrem a menším stoupáním. Zvýší se Ti ale otáčky při cestovní rychlosti (motor bude víc slyšet) a sníží se maximálka (motor se možná bude přetáčet).

Podle mne máš pohon docela dobře nastavený. Jen se mi nezdá ta maximálka a její otáčky. 35km/h při 4.200, pokud je motor čtyřtakt dává krásnou dynamiku pro jízdu na vlnách při rychlostech mezi 25 až 40km/h. Pokud je to karb. dvoutak, pak to asi může být při menší rychlosti líné, pak by to asi tu lehčí vrtuli chtělo. U své lodě jsem začínal s 50HP 2t a větší vlny byly velký problém, protože motor se pod 3500 ot nechtěl moc rozjíždět. Jakmile jsem musel kvůli nějaké větší vlně zpomalit, těžko se to pak rozbíhalo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 2 weeks later...
Pro bootcentrum_ jinak jeste resim problem s tim razenim,uz vim kde je problem je to v tom systemu co je ten mikrospinac uz je to vychozene a bud mi ten mikrospinac vypina dobre a po par jizdach s nim musim hnout aby zase fungoval dobre... a neldy se mi stane ze mi vypne i pri zarazeni a pridani trosky plynu ta kolebka se hybne obcas i kdyz das paku dopredu coz by asi nemela...
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pro bootcentrum_ jinak jeste resim problem s tim razenim,uz vim kde je problem je to v tom systemu co je ten mikrospinac uz je to vychozene a bud mi ten mikrospinac vypina dobre a po par jizdach s nim musim hnout aby zase fungoval dobre... a neldy se mi stane ze mi vypne i pri zarazeni a pridani trosky plynu ta kolebka se hybne obcas i kdyz das paku dopredu coz by asi nemela...

ovladač mikrospínače je potřeba perfektně vyčistit promaznout a hlavně dobře seřídit chod táhel jinak to zlobí

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A kdyz prihnu ten mikrospinac tak aby to nevplo kdyz pridavam tak zase nevypina kdyz vyrazuju a dokola :D je to opruz ale myslim ze je to proste vybehane.. takze. Bud to prevlozkovat nebo vymenit cely ten system jeden mechanik mi ho nabizel... nevite jak se ten system jmenuje a kde ho na internetu sehnat?
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A kdyz prihnu ten mikrospinac tak aby to nevplo kdyz pridavam tak zase nevypina kdyz vyrazuju a dokola :D je to opruz ale myslim ze je to proste vybehane.. takze. Bud to prevlozkovat nebo vymenit cely ten system jeden mechanik mi ho nabizel... nevite jak se ten system jmenuje a kde ho na internetu sehnat?

Jen aby nebyl problém někde jinde-např v Z-noze nebo jen bowden do nohy,ale třeba pomůže jen samotné seřízení,mohl bych se ti na to podívat-pokud budeš mít zájem a bude čas.

 

bootcentrum

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • 6 months later...

Ahoj Anachy, Plavim se na Quicksilver commander 500 je tam mercury big foot je tam základní propeller a myslim si ze bych dokázal tomu motoru v optimální rychlosti odlechčit , jsem na tehle lodi novy ale jezdila jen na sladke vodě a já bych chtěl na moře. před tím jsme jezdili jen na nafukovacím clunu ale vyměnili jsme karavan za auto tak jsme vyměnili i nafukovák za open loď.vim že bych měl nejdřív zkoušet ale rád bych využil vaších zkušeností a dostal trochu rad

Dík Tomas

Upraveno uživatelem thomash1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...