
Pedro_cz
Uživatelé-
Počet příspěvků
27 -
Registrace
-
Poslední návštěva
Vše od uživatele Pedro_cz
-
Díky, zajímavé. U délek v té specifikaci by sedělo, že u spárované nohy a zrcadla bude umístění pode dnem stejné. Když jsem to šel znovu změřit, tak u té mé krátké nohy to sedí s Tvou specifikací 435mm, ale ta dlouhá je jen 51cm a ne těch uváděných 562mm... Ty moje motory jsou ale s největší pravděpodobností starší řada, tak tam možná byly i ještě nějaké jiné varianty.
-
Jasně, umístění kavitační desky nebo dokonce vrtule za zrcadlo z důvodu krátké nohy neřešme. To, že má vliv hloubka umístění pode dnem na chování z hlediska dosažitelné rychlosti nebo naopak tlačné síly, s tím bych taky neměl problém. Ale právě k tomu hledám informace a řekněme teorii. Když to vztáhnu zpět k těm dvěma motorům: U jednoho budu mít kavitační desku navazující na dno, u druhého cca 6cm pode dnem a zajímá mě, proč je to tak u jinak identických motorů udělané.
-
Jinými slovy: Pokud vezmu různé typy motorů s jednou specifikací délky nohy (krátká/dlouhá atd.), tak každý bude mít nohu reálně při změření jinak (samozřejmě v nějakém přiměřeném rozsahu) dlouhou? A co je mi nejdivnější - identický typ motoru může mít umístění kavitační desky a vrtule pode dnem člunu odlišné v závislosti na tom, jestli má člun zrcadlo nižší pro krátkou nebo vyšší pro dlouhou nohu? Přičemž celé je to z toho důvodu, aby se člun (předpokládám nějaký hypotetický, když každý má jinou konstrukci, tvar, délku, váhu, kýl atd.) choval s daným motorem nějak standardně?
-
Promiň, ale nerozumím. Chápu princip - dostat antikavitační desku lehce pod kýl. Nicméně pokud se uvádí délka nohy a u jedné mi to přesně sedí a u druhé to nesedí (je to +/- na půl cestě mezi uváděnými hodnotami pro krátkou a dlouhou nohou), tak jak to chápat? Pokud by byly obě nohy o těch řekněme 5 cm delší než uváděná hodnota, tak je mi to jasné, ale když jedna je a druhá není, tak je mi to divné a hledám vysvětlení.
-
Potřeboval bych radu od někoho zkušenějšího - jak je to s označením délky nohy u přívěsných motorů? Krátká noha by obecně měla mít 15" tj.cca 381mm, dlouhá noha 20" tj.cca 508mm a pak se mají dělat i XL a XXL nohy o délkách 25" a 30". Způsob měření je také jasný: od vršku zrcadla po spodek kavitační desky. Nicméně jsou i jiné délky a jejich označení? Mám tu dva shodné motory Mercury, kdy jeden má při změření dlouhou nohu, ale druhý má nohu o délce cca 44cm. Jak se tato délka označuje a k čemu (pro jaké čluny) je tahle "střední" noha?
-
Datový kabel asi nebude to pravé, protože mám ještě karburátor. :-) Já to budu muset dodat komplet, i s hadicovým průtokoměrem. Anachy: O Tvém přístrojku jsem tu četl, ale úplně jsem tam některé věci nepochopil, resp. rozumím, jak Ti běhá průtokoměr, jak se nakalibrují hodnoty čidel(jako třeba palivoměr nebo teploměr), ale už až tak moc nevím s dalšími vazbami jako je hlavně třeba tachometr. Máš GPS tachometr, který do toho posílá nějaké impulzy? Nebo jak to funguje? Na co to tak vyšlo?
-
Mercruiser, ale řekl bych, že je to relativně univerzální záležitost. Maximálně by se to řekněme technicky lišilo benzín-nafta.
-
Chtěl bych si pořídit průtokoměr paliva. Zároveň mám jen víceméně nefunkční mechanický rychloměr, který bych chtěl nahradit GPS variantou. Kombinací "spřízněných verzí" těhle dvou přístrojů by se dalo docílit poměrně zajímavých přehledů (okamžitá spotřeba v l/h, l/km, průměrná spotřeba l/h, l/km, denní spotřeba, ujetá vzdálenost atd.). K tomu by se dalo při zachování složitosti na úrovni nejprimitivnějšího mobilního telefonu přidat počítadlo mth, zapojit k tomu třeba čidla teploty vody, tlaku oleje, stavu paliva v nádrži a další kontrolní veličiny. Nic podobného se mi ale nedaří najít, přičemž nechápu proč. Jak jsem psal, nešlo by na dnešní dobu o žádné složité zařízení, spíš naopak. Opravdu nikdo nic podobného nevyrábí nebo jen špatně hledám? Nemáte někdo ozkoušenou aspoň nějakou tu kombinaci průtokoměr+GPS rychloměr?
-
Zkoušel jsem hledat tady, ale nenašel, zkoušel jsem hledat na netu, ale tam je to vše jen pro charterové "hotelové" pobyty, tak se zeptám: Co vše si sebou berete při delší cestě k moři, řekněme na 3-4 týdny, kterou budete trávit cestou po pobřeží v kajutovém člunu? Jde mi především o věci související přímo s lodí a vybavením pro pobyt na ní. Plavky, ponožky, větrovku a opalovací krém určitě taky můžete uvézt, ale o to mi primárně nejde. Na seznamu mám zatím následující: . Biminy + ostatní krycí plachty . Fendery . Háček . Pádlo . Lana, lanka, upevňovací gumicuky (jaké všechny vozíte?) . Kotva, lávka, plachtička . Nouzový motor . Olej . Kanystry . Vesty, kruhy . Hasičák . Lepicí páska . Chemoprén . Nářadí, šrouby, matice, spony, dráty, hadice . Potápěčský nůž + maska . Vodotěsné vaky . Houba, houbičky, mycí prostředek . Chemické WC + TP . Lednice . Kuchyňské potřeby . Solární panel + příslušenství . Měnič 220V . Nabíječka . Přípojka elektro + vody . Vysílačka . Doklady osob . Lodní osvědčení . Pojištění . Plán cesty, mapy, navigace Vozíte třeba nějaké náhradní díly k pohonu? Jasně, hodně věcí se dá koupit na místě, ale mít pro sychr něco nejnutnějšího, nemusí být na škodu.
-
řeším teď podobnou věc - záložní motor na 1,2t a 5,7m loď. Celkem jsem splynul s myšlenkou 5HP 2T motorku z důvodu hmotnosti, jednoduchosti a uchycení, které teda nemám ještě domyšlené, ale přijde mi, že větší motor by byl už problém uchytit tak, aby v tahu bezpečně držel. Inspiraci ale hledám, kde a jak motor na lodi skladovat. Vzadu mám koupací plato, které není nijak předimenzované a vozit motor trvale tam by určitě nebylo to pravé, takže tam chci jen držák tj. neměl byste někdo popis nebo ideálně fotky, kde motor vozíte jinde, než na pantografu nebo jiném "provozním" držáku? Díky.
-
Zjisti prosím, ideálně i třeba kde se to dá rozumně koupit.
-
Měl bych dotaz - chtěl bych si parkovací plachtu ušít sám, ale jaký materiál použít nebo ideálně i kde ho sehnat? Starý dosluhující je shora něco jako modré plátno a zespodu je nějaký černý zátěr. Neví někdo, jak se tenhle materiál jmenuje?
-
Omlouvám se, z dalšího studia stránek, kde je to ještě víc rozepsané, je to jasné a máte pravdu.
-
:) Stoprocentně - i podle výrobce, zahraničních prodejců a stránek - se mění průměr a stoupání zůstává zachované. Jen nikde nepíšou, proč a k čemu vybrat ten či onen.
-
Jak to dopadlo? Volali z toho VW nějaké aktuální informace?
-
Mercury 4HP 2T. Většinou jezdíme s přítelkyní ve dvou, ale ani se mnou samotným a mými 107kg (bez plavek :D ) se skluz nekoná. šrouby 7 a 8" se nabízí jak venku, tak i u nás např.: http://czmarine.eshop-zdarma.cz/index.php?s=product&id=980
-
Tak je asi jasné, že do skluzu to loďku nepošle, ale na druhou stranu u takhle malého výkonu je každý přínos znát o to víc. Je možné to aspoň teoreticky odhadnout, co se stane, když se změní ten průměr a stoupání zůstane?
-
Uměl by mi někdo vysvětlit, v čem je rozdíl, když výrobce dodává volitelně na můj motor vrtuli 7 nebo 8"(stoupání je v obou případech shodné)? Výhledově mě bude čekat koupit novou vrtuli a zajímalo by mě, jestli má cenu případně uvažovat nad změnou průměru a co by se změnilo.
-
Na SPS se chystám, nicméně z různých reakcí, které jsem našel na internetu, mi to připadá, že snad každému řeknou něco jiného a někdo umí udělat z letadla ponorku a někdo má smůlu, že bez papíru, který jinak nikde jinde ve světě nikdo nezná, dohrál i u naprosté banality. Maxik: šlo by aspoň napsat, co jsi v téhle oblasti absolvoval za zástavby a úřední řízení a co jsi požadoval a získal u zastoupení VW? Stačí např. že jsi dával do lodi 3x 1.9TDI a 3x 1.6D z aut a po zakoupení marinizačních dílů Ti zastoupení VW dalo prohlášení, že tyto motory s těmito díly jsou lodní motor s CE homologací XYZ, což SPS bez výhrad akceptovala. To už mi přijde jako opakovatelná anabáze a je to spíš pak otázka ceny, na kterou jsem tedy taky zvědavý.
-
Když koukám, na ty VW Marine motory, tak sice mají úplný základ v automobilovém motoru (např.řadovém pětiválci 2.5TDI z T4), nicméně dál je to už jen na pohled z 90% úplně jiná koncepce, jiné díly a taky úplně jiná specifikace výkonu. Od toho se asi bude odvíjet ta nepříjemná cena za všechny přestavbové díly a homologace motorů bude obávám se naprosto odlišná a vzájemně nesouvisející. S tím schválením se tu pak názory různí - uměl by někdo dát jasnou odpověď? Např.dát sem náhled vyjádření z VW o schválení a podmínkách přestavby automobilového motoru na lodní? Nebo náhled dokladu, který akceptuje SPS pro zapsání automobilového motoru doplněného o konkrétní soupis originálních marinizačních dílů nebo nějaké marinizační sady? Kdo takový doklad případně vydá?
-
Taky bych si rád to přečetl. Ideálně celou anabázi - proč tento motor, kdo to dělal, na co to vyšlo a jak se to homologuje a legalizuje atd. Díky. Maxik: Ve VW ETKU mají, ale obávám se, že když jim neřeknu, co přesně v ní chci najít, tak mi běžný autosalon těžko něco řekne. šlo by jen tak nastínit, na co vyšly ty přestavby v době, kdy jsi je dělal? Nepotřebuju to na korunu, jde mi spíš o to mít představu např. v desítkách tisíc.
-
Když jde TDI zapsat, tak to by mohla být zajímavá cesta, kór kdyby se koupil rovnou člun bez motoru. Na kolik vyjde ta marinizace u klasiky TDI s 66 nebo 81kW (bez PD nebo CR)?
-
Jestli lze klasické TDI od VW nějakou sadou marinizovat (byť stojí raketu), je možné pak takto "oficiálně" upravený motor dnes legálně zapsat do papírů? Ještě mě zaujala ta poznámka o LPG. To taky není špatný nápad. Kdyby se vyřešily technické otázky jako zástavba, ohřev atd. plus logistická otázka tankování LPG, je toto možné provozovat legálně (a to třeba i mimo čR)?
-
Zajímavé. Dokonce tam jsou i některé odpovědi na téma porovnání benzín vs. nafta a je vidět, že v naftě taky spatřují potenciál a výhody. Jako nevýhodu uvádějí především vibrace, které sice lze snížit zvýšením počtu válců, to ale zase motor nepříjemně zvětšuje a zvyšuje hmotnost. Nicméně je jasné, že hledat starší naftový závěsný motor je utopie. Má někdo přímou zkušenost, že měnil v minulosti u lodi benzínový motor za naftový a co to konkrétně přineslo(spotřeba, vliv na jízdu)? Teď je tu v inzerci třeba kajutovka s motorem VW 1.6D, což sice asi neoslní výkonem, ale nemusí to být špatné ekonomické cestování. škoda, že dneska už tam nejde dát třeba nějaké koncernové TDI. :)