
Boule
Uživatelé-
Počet příspěvků
13 -
Registrace
-
Poslední návštěva
Vše od uživatele Boule
-
V to, co popisuje viky, je základní problém. Půjčovna má teoreticky povinnost seznámit klienta s ovládáním plavidla. Někdo to udělá, někdo ne. Někdo lépe, někdo hůře. Přesně tak se budou vydávat veškerá potvrzení. Vše bude jen otázka ceny. Moc a peníze. Být tím, za kým ostatní musí s prosíkem a příslušným obnosem. V tom je podtata úspěchu pijavic, které jinak, než jako paraziti, uspět nedokážou. Podojit ostatní a ještě se tvářit jako spasitel. Znám tohle prostředí dost dobře na to, abych si dovolil o něm psát. A úřednicto, to se může s odpoštěním po... . Pan školitel je na konci roku obejde s "pozorností" a může se spolehnout, že dostane vše, co si zamane. Jak tito lidé budou nakládat se svěřenou pravomocí, si dovedu živě představit.
-
Je nutné rozlišovat průkaz vůdce (kreditka) a osvědčení plavidla (plachta jako kráva). Průkazy a osvěčení jsou na všech pobočkách stejné. SPS z vlastní iniciativy připravuje pro zkoušky vůdce malého plavidla povinnost předložit potvrzení o schopnosti ovládat plavidlo vystavené pověřenou osobou. Oficiálně jde o zjednodušení vlastního průběhu zkoušky, v praxi to bude znamenat jen další náklady pro žadatele. Potvrzení má nahradit praktickou zkoušku, předložit ho ale budou muset i ti, kdo praktickou zkoušku teď dělat nemusí (do 100 kW výkonu). Změna musí být provedena novelou vyhlášky Ministerstva dopravy č. 224/1995 Sb., sledovat a připomínkovat se to dá přes adresu http://eklep.vlada.cz/eklep/page.jsf , kde to naštěstí zatím není. Je celkem evidentní, že SPS chce docílit stavu, kdy bude pro získání průkazu VMP povinné školení. Svědčí o tom jednak zvláštní zkouškové termíny pro klienty školitelů a také elektronická evidence, kterou si úředníci za naše peníze pořídili. S její pomocí sledují, kdo patří k jakému školiteli. Chtějí buď dokázat, že "vyškolení" adepti jsou úspěšnější než ti, kteří se učili sami, nebo si už prostě připravují podklady pro rozdělování licencí. Jiný smysl to mít nemůže. Absolutně nic nemám proti školení, které je sjednáno ze svobodné vůle dvou osob. Zavádět ale další povinnosti bez objektivních a prokazatelných důvodů, s tím nikdo jiný než chorý mozek nebo zkorumpovaný darebák souhlasit nemůže.
-
V případě kategorie plavby C se jedná o příbřežní plavbu (A - oceánská, B - mořská, D - chráněných vod) podle evropské směrnice 94/25/ES. Charakteristika konstruční kategorie C: Plavidla konstruovaná pro plavbu na vnitrozemských vodních cestách a pro námořní plavbu s omezením do 3 námořních mil od pobřežní linie pevniny nebo pobřeží stanovené střední výškou přílivu, kde lze očekávat sílu větru dosahující stupeň 6 včetně a určující výšku vlny do 2 m včetně. Zóna 1 je zóna vnitrozemské plavby používaná ve zbytku Evropy vesměs jen pro jiná než rekreační plavidla.
-
Vyzkoušel někdo vyhledávání inzerátu podle zadaného řetězce? Mám zvláštní pocit, že to v novém bazaru nějak nefunguje.
-
Kam jsem to sakra zase dostal? Zvenčí to vypadá jako fórum o lodích. No jo, taky se vždycky nedržím tématu. Hlavně, že je pohoda. Vzpomene si ještě někdo na staré fórum? To byl správný blázinec i bez výrazného moderátora.
-
Použití centrály by byla obdoba diesel-elektrického pohonu, kde pohonou jednotkou je spalovací motor, generátor a elektromotor jsou pouhou transmisí. Podstatné je, jak výkon na plavidle vzniká, ne to, jak se přenáší. Elektrické pohony a zejména baterie jsou v dnešní době na vysoké technické úrovni, jen jsou příšerně drahé. Jeden si dobře rozmyslí, jesli si něco takového pořídit. Kolik asi různých svinstev vznikne, než tenhle superekologický pohon vyrobí? Pořád se mluví o ochraně životního prostředí a já na silnici potkávám čím dál víc kamionů s nějakým nebezpečným sajrajtem. Když si vzpomenu na film z číny, kde u nějaké chemičky hromadně vymírají lidé, protože pijí vodu ze studní, moje nadšení z moderních technologií značně opadá. Peníze, které patří ochraně prostředí, zmizí na účtech obchodníků, a my si v konečném důsledku všechny ty vymoženosti pěkně užijem.
-
Viditelné místo znamená, že nápis nebude ze spodní strany podlážky. Důležitý je však smysl ustanovení. Označení neevidovaného plavidla slouží k nalezení vlastníka v případě, že se plavidlo utrhne apod. Ne, že by státu zase tak moc záleželo na vrácení ztraceného majetku, nalezení provozovatele je důležité z hlediska odpovědnosti za případné škody. Gumák se převrhne nebo potopí, z motoru vyteče olej, tubus se někomu namotá do kormidel a ten najede do jiné lodi ....... . Hrůza! Radši sedět doma u počítače a dělat chytrého. Dalším důvodem pro nějaké označení lodi je rozlišení, zda jde o opuštěnou věc nebo ne. Loď je prostě "podepsaná" jako cvičky v první třídě. Viditelnost označení zvenčí za plavby důležitá není. Pokud by tvůrce předpisu měl takový záměr, mohl to předepsat způsobem stejným jako v odstavci 2 a asi by tak i učinil.
-
Já bych všechny lidi preventivně zavíral do kriminálu, hned jak se narodí. Co kdyby náhodou něco provedli. Ven jenom na propustku a po praktické přípravě. Než sem něco napíšete, nezapomeňte si rozsvítit v hlavě. Snad tam pak najdete víc rozumu, než mají šílení rybáři. Jo, a loď o výkonu motoru 100 kW dejte raději na břeh. Tam už ta potvora tak rychlá být nedokáže. Ať si Charlie pořád nemusí dělat zbytečné starosti. Nebo ho potěš pánbůh.
-
Ona je ta vyháška dost hloupě napsaná. úřad, má-li něco schválit, musí mít podle čeho. Není možné o něčem rozhodovat podle vlastního názoru nebo libovůle. Z hlediska právního řádu platí, že splnil-li občan podmínky a není-li v předpisu výslovně uvedeno, že na věc není právní nárok, musí mu úřad vyhovět. V tomto případě jsou předpisy dány jen dvě podmínky, které se týkají vlastního plavidla a těmi jsou maximální rychlost 12 km/hod a nepotopitelnost. O plavbě mimo výtlak při této rychlosti lze jen těžko uvažovat. Takže každé nepotopitelné plavidlo s maximální rychlostí do 12 km/hod je tedy potencionálně způsobilé pro provoz na půjčovně malých plavidel a rád bych viděl toho smělce, který by mi to odmítl zapsat do osvědčení. Podmínky, které si klade plavební správa ohledně předložení dokumentů typu výtahu z řPB, jsou sice z hlediska platných předpisů jaksi navíc, dají se ale překousnout. (vyhl. 223/1995 Sb., § 3 odst 3: Malá plavidla uvedená v § 2 odst. 1 písm. b) určená pro používání v půjčovně, plovárně nebo na koupališti a malá plavidla používaná jako záchranná musí mít na viditelném místě vyznačen nejvyšší přípustný počet osob, které smějí být na plavidle, určený plavebním úřadem a musí být provedena jako nepotopitelná podle bodu 2.02.1 přílohy č. 2 této vyhlášky. bod 2.02.1: Pokud je plavidlo provedené jako nepotopitelné, musí mít takovou zásobu plovatelnosti, aby se plavidlo zcela naplněné vodou udrželo na hladině a poskytovalo vztlak nejméně 5 kg na každou osobu přípustného obsazení, nejméně však 20 kg. Nepotopitelnosti se dociluje např. vyplněním některých částí plavidla pěnovou hmotou, uzavřením některých částí lodního tělesa vodotěsnými přepážkami, vztlakovými tělesy, vzduchovými komorami nebo vzduchovými nádržemi. Požadovaný vztlak musí zatopené nepotopitelné plavidlo zajistit při zatížení libovolného místa.) Požadavek na nepotopitelnost je pro větší lodě naprosto nesmyslný ale bohužel platí. Jsem toho názoru, že o schválení plavidla pro provoz na půjčovně malých plavidel může požádat kdokoli. Bude-li chtít úřad nějakou půjčovnu, stačí si nějakou vymyslet. Třeba taková neveřejná půjčovna malých plavidel s názvem "Soběsám" musí úředníky uspokojit stejně jako kterákoliv jiná. Pokud by snad měli námitky, stačí se zeptat, jak zákon definuje půjčovnu.
-
Podle § 4 odst. 4 vyhlášky 223/1995 Sb. o způsobilosti osob k vedení a obsluze plavidel, platí: Osoba bez průkazu způsobilosti po dosažení věku 18 let může vést a) malé plavidlo s vlastním strojním pohonem do výkonu 20 kW, schopné pouze výtlačné plavby a maximální rychlosti 20 km/hod., na vodní cestě dopravně významné využívané I. třídy v úseku české Budějovice (soutok s řekou Malše) – Týn nad Vltavou (ř. km 205,0) a 0. třídy a vodních cestách účelových5) a ostatních, jestliže je seznámena s technikou vedení tohoto plavidla a v rozsahu potřebném pro jeho vedení též s pravidly plavebního provozu, b) malé plavidlo s vlastním strojním pohonem schopné pouze výtlačné plavby a maximální rychlosti 12 km/hod., schválené plavební správou pro provoz v půjčovně malých plavidel zápisem v lodním osvědčení plavidla a provozované na úsecích vodní cesty zapsaných v lodním osvědčení plavidla6), jestliže je seznámena s technikou vedení tohoto plavidla a v rozsahu potřebném pro jeho vedení též s pravidly plavebního provozu. Prakticky to znamená, že stačí mít dost pomalé plavidlo, splnit pár podmínek (mít na palubě výtah z řádu plavební bezpečnosti, provozní řád plavidla a návod k obsluze plavidla) a plavební správa schválí plavidlo proprovoz na půjčovně. Důležité je požádat o zapsání oblasti plavby na všech vodních cestách čR bez omezení nebo tam, kde chceme jezdit. Pokud by se úřad zdráhal zápis do osvědčení provést, je dobré se z nikým nebavit a žádost poslat poštou nebo dát na podatelnu. Proti případnému zamítavému rozhodnutí je možné se odvolat k Ministerstvu dopravy a právo je jednoznančně na straně občana.
-
Sviňáren se chystá celá řada. V podstatě jde o postupnou ale úplnou privatizaci řady činností, které nyní vykonává plavební správa včetně vymýšlení nových. Začít se má tím, že vydání žádného průkazu vůdce malého plavidla a mezinárodního průkazu vůdce rekreačního plavidla se neobejde bez dobrozdání soukromé osoby, že žadatel ovládá plavidlo (jedno jaké, hlavně že za potrzení někomu zaplatí). Zřejmě jde jen o začátek cesty k tomu, aby bylo před zkouškou povinné školení (obdoba autoškoly). Je úplně jedno, že pro takové kroky není žádný rozumný důvod. čísi známí potřebují vydělat, tak se to už nějak zařídí. Na plavebce už na tom pracuje taková malá ale vlivná mafie napojená zřejmě na jednoho z nejznámějších školitelů (soudě podle toho, kdo se s kým plaví na jedné lodi po Evropě). školitelé VMP vůbec na tomto úřadě mají zlaté časy. Scházejí se tam, aby si rozdělili kořist - termíny zkoušek přidělené jim plavební správou a vyhrazené jen pro jejich klienty (letošní jsou na http://www.spspraha.cz/provoz/predpis.asp?ID=200957&typ=s). Takže až se někdo z vašich známých nedostane včas na zkoušku a odjede na dovolenou bez průkazu, může to být třeba proto, že poslední možný zkouškový termín byl vyhrazen pro klienty školitelů. Technické prohlídky malých plavidel prováděné pověřenou soukromou osobou jsou jen otázkou času, věcně je už o nich rozhodnuto. Vše se dělá pod záminkou úspor ve státním rozpočtu. Ono by sice stačilo zvýšit kolkovné a stát by i mohl trochu vydělat, možná je ale lepší dát vydělat nějakému kamarádíčkovi a stát nechat dál prodělávat, případně zdražit i kolkovné. Když máš ty šmejde na loď, máš i 15 tisíc na průkaz. A hlavně, všechno je nutné upéct bez vědomí veřejnosti. Žádné projednání se zástupci plavecké veřejnosti, žádná alternativní řešení. Všechno už je domluvené, občane ty do toho nekecej.
-
5,5 HP je těsně za hranicí 4 kW (4,1 kW), hodnotu na víku motoru však není možné brát jako důkaz o přesném výkonu motoru. Jde o orientační údaj. Přesný výkon motoru je možné zjistit pouze z výrobního štítku, manuálu nebo technického popisu od výrobce. Riziko srážky s blbcem patří k životu, výhodou je, že dobře informovaných blbců je poskrovnu.
-
Podle důvěryhodných zdrojů (www.lepsipravo.cz/TopicForm.aspx?TopicId=20) nám naši milí ministerští úředníci asi chystají další příležitost pro ty rovnější z nás. Tam, kde běžný občan jet s motorem vůbec nesmí nebo musí jet pomalu, pofrčí si stateční zachránci pověření plavební správou se svou technickou pomocí jinému plavidlu neomezenou rychlostí. Jsem péčí ministerstva dopravy o bezpečnost plavby dojat téměř k slzám. Jen by mě zajímalo, podle čeho budou úředníci rozhodovat o tom, kdo smí pomáhat a kdo ne. Nebo jde snad o příležitost pro každého? Pak sláva a dejte si často technicky pomoci, ať si kamarádi zajezdí! Stačí vzít s sebou jednu starou svíčku.