Třebíčský výrobce lodí zvyšuje produkci.


Třebíč 6. února (ČTK)

Třebíčská Carefree loni zvýšila výrobu obytných lodí pro Británii

Třebíčská firma Carefree cruising loni vyrobila 26 obytných motorových lodí určených pro plavbu na řekách a vodních kanálech. V roce 2007, kdy s touto výrobou v třebíčské průmyslové zóně začala, dodala na trh deset lodí. Veškerá produkce byla zatím určena pro Velkou Británii, protože tam sídlí stejnojmenná mateřská společnost. Nyní by tento výrobce chtěl rozšířit působnost na Českou republiku, řekl dnes ČTK jednatel Ivo Vyskočil.

Třebíčský provoz zaměstnává 30 lidí. Jeho letošní produkci zatím Vyskočil odhadovat nechce, protože i v tomto oboru se teď podniká podstatně obtížněji kvůli hospodářské krizi. Britové se například hůř dostávají k úvěrům. "Ale trh s loděmi v Anglii je natolik velký, že teoreticky firmu mé velikosti, pokud má dobře fungující marketing, by to nemělo postihnout," řekl.

Třebíčskému provozu by do budoucna mělo pomoci rozšiřování výrobního programu i trhu. "Myslím si, že v ČR by to mohlo mít budoucnost. V Praze je podle mne ten potenciál obrovský," uvedl Vyskočil. V Británii má bydlení na lodích velkou tradici. Ale v Praze na Vltavě většinou kotví jen stará plavidla. Vyskočil věří, že i Češi přijdou na chuť tomu mít hezkou loď, se kterou se budou moci plavit třeba až do Německa, a zároveň na ní i bydlet.

V Třebíči se nejčastěji vyrábějí obytné lodě s délkou od 12 do 22 metrů, široké dva nebo tři metry. Stát mohou necelé dva miliony korun, ale i přes pět milionů, podle vybavení. Takové lodě si kupují běžní Britové, většinou kvůli bydlení. Pronájem místa v přístavišti je přijde levněji než nájem za byt. "Měl jsem tu řadu zákazníků, kteří i prodali dům," podotkl Vyskočil. Dodal, že bohatí lidé si pořizují větší a luxusně vybavené lodě.

Pro výrobu lodí jsou potřeba šikovní řemeslníci - svářeči, zámečníci, elektrikáři, truhláři, natěrači a instalatéři, a také odpovídající výrobní prostory - nejtěžší loď vyráběná v Třebíči vážila přes 40 tun. Skelet se svařuje z ocelových plátů silných až jeden centimetr. Pak se dělá dřevěná kostra a obložení, následují práce na vnitřním vybavení, nátěry. Nejčastěji prodávané lodě mají obytnou plochu od 30 do 65 metrů čtverečních. Vejde se tam koupelna, kuchyně, ložnice a někdy i obývací pokoj.

vst jpt

Vstup na oficiální stránky Carefree Cruising s.r.o. (CZ)

Vstup na oficiální stránky Carefree Cruising Limited (UK)Vydáno dne 06. 02. 2009 | 17289 přečtení | Vytisknout článek
Odkazy

Státní plavební správa ?editelství vodních cest ?R Povodí Labe
Povodí Vltavy Povodí Moravy Batuv kanal
CHMU LAVDISMagazín PLAVIDLA.CZ využívá zpravodajství z databází ČTK a NERIS, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto
obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK nebo NERIS výslovně zakázáno.
Tento web byl vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS. Webdesign CaberNet Software. Přihlásit se.